• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber CHATGPT Nedir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Php tarafından oluşturulan CHATGPT Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 738 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı CHATGPT Nedir?
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Son zamanlarda tüm dünyada oldukça dikkat çekmeyi başaran ChatGPT nedir? ChatGPT, insan dilini algılayabilen ve oldukça ayrıntılı şekilde yazılı metinler üretebilen bir yapay zeka yazılımıdır. Bir sohbet botu (chatbot) olarak tanımlanan bu yazılım, metin üretme yetisi bulunan yapay zeka yazılımlarının yani GPT’lerin (Generative Pre-Trained Transformer: Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü) son ve en gelişmiş sürümüdür.

ChatGPT’nin sahip olduğu bu dil modeli, sorularınızı anlamlı cevaplar verebiliyor, metinler oluşturabiliyor. Hatta e-posta ve hatta kod yazımı gibi konularda yardımcı olabiliyor. Henüz test ve geri bildirim toplama aşamasında olan ChatGPT, şu an için halka ücretsiz olarak açık durumda.

ChatGPT Ne İşe Yarar?

San Francisco merkezli yapay zeka şirketi OpenAI’ın geliştirdiği ChatGPT, insan dilini kavrayabilmek ve anlamlı yanıtlar sağlayabilmek için derin öğrenme sistemini kullanıyor. Son zamanlarda Google ile çokça kıyaslanan uygulama; sorulara cevap verme, deneme yazıları oluşturma, metin özetleme, felsefi diyaloglar kurma, tavsiyelerde bulunma, sınıflandırma, kod yazma, matematik denklemleri çözme gibi ve daha birçok yeteneğe sahip.

ChatGPT Nedir

Önceki versiyonu olan InstructGPT ile karşılaştırıldığında ChatGPT, zararlı ve yanıltıcı yanıtları en aza indirgemeye çalışır. Başka sohbet botlarından farklı olarak, aynı konuşmada kendisine yönlendirilen sorguları kaydeder. Bu özelliğiyle, bazıları ChatGPT’nin ileride kişiselleştirilmiş bir terapist olarak kullanılmasının önünü açabileceğini öne sürüyor. Ayrıca, sohbet botuna saldırgan, ırkçı ve cinsiyetçi sorguların yönetilmesini veya ChatGPT’nin bu tarz cevaplar üretmesini engellemek amacıyla, yapılan sorgular bir denetim API’si tarafından filtreleniyor.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT’ye erişim sağlamak için tek yapmanız gereken chat.openai.com/auth/login bağlantısına girerek hesap oluşturmak. E-posta adresiniz ile kayıt olduktan sonra cep telefonunuza gelecek kod ile doğrulama sağlamanız gerekli. Bu işlemlerden sonra ChatGPT’nin yapay zekasını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Deneme sürümünde olan uygulama, şu an için kullanıcılara saatte bir sorgu yapma imkanı tanıyor. İkinci sorguyu gerçekleştirmek için bir saat beklemeniz gerekiyor. ChatGPT ile sohbetinizi başlatmak merak ettiğiniz bir soruyu yöneltebilirsiniz. Arama ekranında bulunan örnek sorguları kullanarak da uygulamayı keşfetmeyi deneyebilirsiniz.

ChatGPT Nedir

ChatGPT ve Arama Motorlarının Farkı Nedir?

ChatGPT, arama motorlarından farklı olarak, uçtaki kullanıcı ile sohbet etmek amacıyla oluşturulmuş bir dil modelidir. Arama motoru, kullanıcının arattığı sorguyla ilgili veri bulmak için internetteki web sayfalarını tarar. ChatGPT ise internette bilgi arama yeteneğine sahip değildir. Sunduğu veriler derin öğrenme eğitimi sayesinde edindiği bilgilerdir. Bu bilgileri hataya yer bırakmayacak bir yanıt oluşturmak için kullanıp kullanıcıya sunar.

Ancak bu farklılığa rağmen, ChatGPT’nin Google’a rakip çıkabileceği söylentileri dolaşıyor. Bunun yanında, sosyal medya üzerinde Google ve ChatGPT’nin sunduğu verileri karşılaştırıp, Google’ın bu yeni yapay zeka mühendisliği örneği karşısında şansı olmadığı ve bir gün onun yerini alabileceği ileri sürülüyor. Çok daha karmaşık sorulara detaylı yanıtlar sunan ChatGPT, Google’dan daha tatmin edici yanıtlar sunabiliyor.

ChatGPT Nedir

ChatGPT Ücretli Mi?

Henüz test ve tanıtım aşamasında olan ChatGPT, kullanıcılardan uygulamanın güçlü ve zayıf yönleri hakkında geri bildirim sağlamayı amaçlıyor. Bu test aşaması boyunca ChatGPT, ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Ön izleme aşamasının sonlanınca uygulamanın ücretsiz kalıp kalmayacağı ise şu an bir merak konusu.
 

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Uygulamalı gösterelim :)


caga.png
 
Üst Alt