• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber ChatGPT Microsoft'un Bulut Hizmetinde Yer Alacak

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İnternet Dünyasından Haberler kategorisinde x tarafından oluşturulan ChatGPT Microsoft'un Bulut Hizmetinde Yer Alacak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 167 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İnternet Dünyasından Haberler
Konu Başlığı ChatGPT Microsoft'un Bulut Hizmetinde Yer Alacak
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

ChatGPT Microsoft şirketinin sağladığı bulut hizmete entegre bir şekilde çalışmaya başlayacak. Henüz net bir çıkış tarihi açıklanmadı.

ChatGPT Microsoft'un Bulut Hizmetinde Yer Alacak!


ChatGPT, geçtiğimiz ay OpenAI tarafından piyasaya sürülen bir yazılım. Kısa sürede 5 milyondan fazla kişiye ulaşan uygulama, büyük yankı uyandırmıştı. Firma, daha öncesinde DALL-E uygulamasını da halka açık hale getirmişti.
Microsoft, OpenAI’ye büyük yatırımlar yapan bir firma. Firmanın maddi yatırımları dışında farklı yatırımları da oldu. Örnek olarak Azure’ye entegre edilen yapay zeka uygulamalarından söz edebiliriz. OpenAI ile Microsoft, beraber çalışarak bulut hizmetlerini geliştirdi. Ayrıca Microsoft, OpenAI’ın gücünden faydalanacak bir yenilikten de bahsetmişti. Bu yeniliğe göre Bing, yapay zeka desteğine kavuşacaktı.
Bu yenilikler bir kenara şimdi farklı bir haber gündeme geldi. Habere göre ChatGPT’nin Azure çatısı altında hizmet vermeye başlaması bekleniyor. Üstelik GPT’nin 3.5 sürümüyle beraber çalışacak.

ChatGPT Microsoft şirketiyle birleşiyor​

ChatGPT, gerçekçi sohbetleri ile öne çıkan bir marka. Bu doğrultuda pek çok kişi de bu yazılımdan yararlanıyor. Microsoft, attığı yeni bir adım ile ChatGPT’yi bünyesine ekleyecek. Azure OpenAI hizmetlerinde yer alacak olan ChatGPT, kullanıcılara destek sunacak. Yeni özelliğin henüz ne zaman çıkış yapacağı belli olmadı.

Microsoft Azure OpenAI ne işe yarıyor?​

ChatGPT Microsoft ile birlikte birleşme kararı aldı. Bu birleşmenin sonucunda uygulama, Azure OpenAI altında bulunacak. Peki Azure OpenAI nedir? Biraz da bundan bahsetmiş olalım. Microsoft Azure OpenAI, OpenAI’ın entegre uygulamalarının yer aldığı bir platform. Bu platformda OpenAI destekli hizmetlere yer veriliyor.
post_1674037386_83035275552750.jpg

Örneğin Power Platform’dan bahsedebiliriz. Power Platform, kullanıcılara önemli destekler sunan bir yazılım. Bu yazılım sayesinde kullanıcılar, konuşma diliyle bottan örnek kodlar alabiliyor. Bir diğer uygulama olan GitHub Copilot ise kod asistanı olarak açıklanabilir. Örneğin kullanıcı bir kod yazdığında o kod ile ilgili öneriler sunulur. Bu da uygulamanın daha kaliteli olmasına ön ayak olur.
Azure OpenAI hizmetleri altında CarMax adında bir uygulama da mevcut. Bu hizmetin amacı müşteri incelemelerinin özet olarak kullanıcılara sunulmasını sağlamak. Kullanıcılar, buradaki incelemelerin hepsini okumak yerine botun oluşturduğu özete odaklanıyor. Bu da zaman tasarrufu sağlıyor.
Bir diğer uygulama olarak Kepro’dan bahsedebiliriz. Kepro, tıbbi açıdan analiz yapmak için geliştirilen bir uygulama. Bu uygulama sayesinde klinik incelemeler daha da hızlanıyor. Microsoft Azure OpenAI, bu gibi pek çok yapay zeka uygulaması ile karşımıza çıkıyor.

 
Üst Alt