• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Cennete ilk girecek kadın

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İslamiyet kategorisinde sefagedik tarafından oluşturulan Cennete ilk girecek kadın başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 64 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İslamiyet
Konu Başlığı Cennete ilk girecek kadın
Konbuyu başlatan sefagedik
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Laufey

sefagedik

Üye

İtibar:

Hz. Fatıma bir gün Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam"a:
" babacığım,kadınlardan cennete ilk önce girecek olan kimdir?"diye merakla sordu .Bunun üzerine Peygamber Efendimiz:"falan mahalledefalan evde oturan bir kadın var."buyurdular.Hz.Fatıma anamız hayretle:"Babacığım,o kadın bendendemi evvel girecek?"diye tekrar sordu.Peygaber Efendimiz:"evet!Sendende evvel girecek."buyurdu.Ve şayet isterse,gidip o kadınla tanışabileceğini söyledi.Hz. Fatımanın o kadın hakkındaki merakı iyice artmıştı.bu kadın ne yapıyor,nasıl bir amel işliyordu ki,cennete ilk girmeyi hak ediyordu.Bir gün o kadınla görüşüp tanışmak ve onunlakonuşmak için evinden çıktı.kadının evini sora sora buldu ve evini tıklattı.içeriden yaşlı bir kadın:"kim o?"diye seslendi.Hz Fatıma anamız da kendisini tanıtarak onunlagörüşmek istediğini söyledi.Kadın,Peygamber kızının kendisiyle görüşmeye geldiğini duyunca çok sevindi.Kapıyı açmadan içeriden seslendi:"Ey Resululah"ın kızı!Hoş geldin sefalar getirdin!Canım sana feda olsun!Aslında ben de sizinle görüşmeyi çok arzu ediyordum;fakat dışarı çıkmadığım için maalesef ziyaretinize de gelemedim.şimdi sizin gelmeniz beni çok memnun etti.fakat kocamdan izin almadan bu güne kadar ben kimseye kapıyı açmış değilim.Onun için sizden çok özür diliyorum.ben sizin içeri girmeniz için bu akşam eşimden izin alayım ve yarın görüşelim,ne olur,yarın tekrar buyurun."dedi.Bunun üzerine Hz. Fatımageri döndü.Akşam olunca kadın meseleyi anlatıpkocasından izin aldı.Ve ertesi gün Hz.Fatıma o kadınla görüşmek için tekrar geldi.Bu sefer yanında oğlu Hz.Hasan da vardı.Hz. Hasan o sıralar henüz küçük bir çocuk olduğu için rahat durmamış,annesi mecburen yanında getirmek zorunda kalmıştı.Kadının evine geldi ve kapısını çaldı.Tabii kadın içeriden Hz.Hasan"nın sesini duymuştu.Hz. Fatımanın yanında bir çocuk bulunduğunu farkedinceçok üzüldü.Hz. Fatımaya:"ey Fatıma!Ben kocamdan yanlız sizin için izin almıştım.Çocuk için izin almadığımdan dolayı onu içeri alamam.Ne olur beni affedin.isterseniz siz buyurun ,çocuk dışarıda kalsın.isterseniz yarın gelin;bu akşam onun içinde izin alayım."dedi.Hz. Fatıma ikinci defa içeri giremeden geri döndü.Ve üçüncü gün tekrar kadına gitmek üzere çıktı.Hikmet-i ilahi bu sefer Hz.Hüseyinide yanına almak zoronda kalmıştı.Tabii kapıyı çaldığında,kadın Hz Hüseyin"ninde olduğunu öğrenince Hz. Fatıma yine dünkü durumla karşılaştı.Kadın kocasından onun için de izin alması gerektiğini söyledi.Hz.Fatıma bir önceki gün gibi hiç ısrar etmedi.Ve çocuklarıyla beraber geri dönmek zorunda kaldı.Bir sonraki gün üçü birden gittiklerindekadın kacasından her üçü için de izin almıştı.Kapı açıldı ve içeri girdiler.Kadın binlerce kez özür diledi ,affını istedive Peygamber çocuklarını en güzel şekilde ağırladı.Hz. Fatıma içeriden gelen sese göre kadının gayet yaşlı bir nine olduğunu zannetmişti.Fakat bir de baktıki,kapıyı açıp kendisini karşılayan kadınham çok genç hem de çok güzel bir hanımdı.Hz.Fatıma hayretle sordu:"sizinle dışarıdan konuşurken sesiniz çok değişik geliyordu.Oysa sesiniz hiçte öyle değilmiş,bu nasıl oluyor?"dedi.Kadın:"sizinle konuşurken sesim dışarı çıktığı için sesimi yabancı bir erkek duyar da günaha girerim diye ağzıma küçük bir taş parçası alarak konuşuyordum.Şimdi ise o taşı çıkardım."dedi.Hz.Fatıma radıyallahu Anha,bu cennetlik kadının sözlerinden dolayı çok memnun olmuştu.Namahrem-den sesini bile böylesine sakınan,kocasına da böylesine itaat eden bu kadının neden cennete evvela gireceğini anladı.onunla bir müddet sohbet ettiler.Bazı konuları konuştular.Bir ara kadın Hz. Fatıma"ya:"ey resullulah"ın kızı acaba ben kocama karşı vazifemi ifa etmiş oluyormuyum ?Onun bendeki hakları sebebiyle Allah Teala kocama itaatsizlikten dolayıbeni hesaba çekermi?Bundan korkuyorum."dedi.Hz.Fatıma bu suali tebessümle karşıladı ve babasının yani Peygam-ber Efendimizin müjdesini kendisine bildirdi:"hayır!Sen bilakis babamın,"cennete ilk girecek kadın"diye müjdelediği kimsesin."dedi.Hz. Fatıma Radıyallahu Anha,Resulullah"ın cennetle müjdelediği bu mübarek kadınla bir müddet daha sohbet ettikten sonra müsaade istedi ve oradan ayrıldı.

ALINTIDIR
not:
evet arkadaşlar görüyorsunuz değilmi ne kadar etkileyici bir olay ben bu mübarek hanıma çok imrendim ve gıpta ettim Rabbim bizi bu mübarek hanımın yolunda giden kullarından eylesin inşallah.AMİN

Laufey

ZF Kullanıcı Sorumlusu
Emektar Üye

İtibar:

Teşekkürler

Üst Alt