• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Burkina Faso’da askeri yönetim 5 yıl daha uzatıldı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dünyadan Haberler kategorisinde EbrulimMm_88 tarafından oluşturulan Burkina Faso’da askeri yönetim 5 yıl daha uzatıldı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dünyadan Haberler
Konu Başlığı Burkina Faso’da askeri yönetim 5 yıl daha uzatıldı
Konbuyu başlatan EbrulimMm_88
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan osman06

İtibar:

Burkina Faso’da askeri yönetim 5 yıl daha uzatıldı

Burkina Faso’da dün başlayan ulusal diyalog görüşmelerinde askeri rejimin görev süresi 5 yıl daha uzatıldı.

Burkina Faso’da 2022 yılında gerçekleştirilen darbenin ardından yönetimi askeri cunta ele geçirmişti. Darbenin ardından geçiş hükümetinin kurulduğu Burkina Faso’da son durumu ele almak ve sivil yönetime geçişi görüşmek üzere iki günlük ulusal diyalog görüşmeleri dün gerçekleştirildi. Ülkede, ulusal diyalog görüşmelerinde varılan anlaşma çerçevesinde askeri rejimin görev süresi 5 yıl daha uzatıldı.

60 AYLIK GEÇİŞ SÜRECİ Ulusal Diyalog Süreci Organizasyon Komitesi Başkanı Albay Moussa Diallo görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Geçiş süreci 2 Temmuz 2024'ten itibaren 60 ay olarak belirlendi” dedi. Darbeyi gerçekleştiren ve geçiş Hükümetinin Devlet Başkanı olan İbrahim Traore, geçiş döneminin sonunda yapılacak seçimde aday olabilecek. TÜZÜK KABUL EDİLDİ Ulusal Diyalog Süreci Organizasyon Komitesi, dün başlayan görüşmeler neticesinde, Traore'yi Devlet Başkan olarak atayan ve bir hükümet ile bir yasama meclisi kurulmasını öngören tüzüğü kabul etti. Dün kabul edilen yeni tüzük çerçevesinde geleneksel partilerin üyelerine mecliste sandalye tahsis etmek için artık kota kullanılmayacak. Bunun yerine "vatanseverlik" milletvekili seçiminde tek kriter olarak kabul edilecek.

Üst Alt