• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Bir Araştırmaya Göre İnsan Yapımı Nesnelerin Ağırlığı, Tüm Canlıların Ağırlığından Daha Fazla

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Bir Araştırmaya Göre İnsan Yapımı Nesnelerin Ağırlığı, Tüm Canlıların Ağırlığından Daha Fazla başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 377 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Bir Araştırmaya Göre İnsan Yapımı Nesnelerin Ağırlığı, Tüm Canlıların Ağırlığından Daha Fazla
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Üye silindi 150

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

İsrailli bilim insanları, geleceğimiz için kritik bir önem arz eden bir araştırmaya imza attı. Araştırma kapsamında insan yapımı nesnelerin toplam ağırlığını tahmin eden uzmanlar, bu ağırlığın dünya üzerindeki tüm canlıların ağırlığını aştığını düşünüyorlar. Bilim insanları bu durumu, "İnsan Çağı" olarak isimlendiriyor.

İsrail'de hizmet vermekte olan Weizmann Bilim Enstitüsü, çarpıcı sonuçlara ulaştığı bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırma kapsamında dünya üzerindeki "insan yapımı" nesnelerin toplam ağırlığı ile dünya üzerindeki tüm canlıların ağırlığını kıyaslayan uzmanlar, insan yapımı nesnelerin toplam ağırlığının tüm canlıların ağırlığı toplamından fazla olduğu tahmininde bulundular. Yani canlılar olarak, ürettiğimiz nesnelerden daha hafif durumdayız.

Yapılan araştırmaya göre insan yapımı nesnelerin toplam ağırlığı, bir teratona ulaştı. Bu da an itibarıyla dünya üzerinde, 1 trilyon ton ağırlığında nesne olduğu anlamına geliyor. Bu nesneler tuğla, plastik, beton, cam gibi, aklınıza gelen her şey olabilir. Uzmanlara göre bir insan, her hafta ortalama olarak, kendi ağırlığı kadar nesne üretimi yapıyor. İşte tüm bu oranlamalar, nesnelerin ağırlığının korkutucu boyutlara ulaştığını gözler önüne seriyor.

Bilim insanları, insanların Dünya'ya olan etkisinin her zamankinden çok daha fazla olduğunu ifade ediyorlar. Bu bağlamda yeni bir ekolojik çağına girildiğini ifade eden uzmanlar, bu ekolojik çağa "Antroposen Çağı" (İnsan Çağı) diyorlar. İlk kez 1950'li yıllarda başladığına inanılan İnsan Çağı, yavaş yavaş zirveye doğru ulaşıyor gibi görünüyor. Bu çağın sonuysa, insanlığın sonunu getirebilecek kadar riskli. Çünkü insanlar, kendi yapımları nesneler için Dünya üzerinde yer açmak zorundalar. Bu noktada da heba edilen canlılar, ne yazık ki hayvanlar ile bitkiler oluyor.

Uzmanlar, elde ettikleri sonuçların sembolik olduğunu söylüyorlar. Yani yapılan araştırma, bizlere net sonuçlar sunmuyor. Ancak bilim insanlarına göre tüketim alışkanlıkları bu hızla devam ederse 2040 yılı, gezegenimizde 3 tereton ağırlığında nesne olacak. Bu da demek oluyor ki insanlar, yılda 30 gigaton (30 milyar ton) nesne üretecek. Yani bitkiler ve hayvanların yaşam alanı, son hızla azalmaya devam edecek.
 
Üst Alt