• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber BioNTech 4. Doz Randevuları Açıldı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel Haber kategorisinde Birisi tarafından oluşturulan BioNTech 4. Doz Randevuları Açıldı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 232 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel Haber
Konu Başlığı BioNTech 4. Doz Randevuları Açıldı
Konbuyu başlatan Birisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Cilgin-Bedis

Birisi

Üye
Katılım
12 Şub 2022
Mesajlar
16
Tepkime puanı
0
Puanları
3

İtibar:

Covid saldıgına karşı mücadele tüm hızıyla devam ediyor. 3. doz BioNTech aşısından sonra üç ay geçenler için dördüncü BioNTech hatırlatma doz randevuları açıldı. İşte detaylar!

BioNTech 4. Doz Randevusu Nasıl Alınır?​

Koronavirüse karşı dördüncü doz BioNTech aşısı olmak isteyenler, Merkezi Hekim ve Randevu Sistemi'nden randevuları alabilirler. Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı son Temaslı Takibi Rehberi'ne göre, son 3 ay içerisinde hatırlatma dozunu olmuş kişiler bir vakayla temaslı olmaları durumunda karantinaya alınmıyor. Son aşısı üzerinden 3 ay geçen kişiler ise, eksik aşılı kabul edilerek temaslı olmaları durumunda karantinaya alınıyor.

Aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişiler karantinaya alınmayacak. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilecekler. Bilim Kurulu gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu da kaldırdı.

Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere uygulanacak. Salgını gündemden çıkarmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam ettiklerini dile getiren Koca, salgın hastalığının ilk gününden bugüne kadar gerçek yaşam verilerinden, sosyal hayatın gerçekliklerinden kopmadan hareket ettiklerini dile getirdi.

Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Bakan Koca, yaptığı açıklamada vaka sayılarının bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttığını belirtti. Bununla birlikte hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık yüzde 10'luk bir artış olmuş. Salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha yüksek hastaneye yatışlar görüyorduk.

BioNTech 4. Doz Randevuları Açıldı


Omicron varyantı salgının tehlikesini azaltacağa benziyor. Peki 4. doz Omicron varyantına karşı koruyor mu? İsrail'de yer alan Sheba Hastanesinde yapılan çalışma, çok sayıda kişi tarafından oldukça merak edilen soruyu yanıtladı. Geçtiğimiz yılın kasım ayında ortaya çıkan Omicron, kısa süre içerisinde Türkiye dahil olmak üzere çok sayıda ülkede görüldü. Yeni koronavirüs varyantı, Delta varyantına kıyasla yüzde 105 oranında daha bulaşıcı olması nedeni ile endişe seviyesinin önemli ölçüde artmasına neden oldu.

Sheba Hastanesi, geçtiğimiz ay 274 sağlık çalışanına dördüncü doz aşı yaptı. Paylaşılan bilgilere göre 270 kişinin 154'ü Pfizer/BioNTech aşısı, 120 tanesi ise Moderna aşısı oldu. Aşı uygulanan sağlık çalışanlarının tamamı daha önce üç doz Pfizer/BioNTech aşısı yaptırmıştı. İki grubun da antikor seviyesinde, geçtiğimiz yıl yapılan üçüncü doz aşının antikor düzeyine kıyasla biraz daha yüksek artış gerçekleşti fakat artan antikorlar, Omicron varyantının bulaşmasını önleyemedi.
 

Cilgin-Bedis

www.zirveforum.net
Özel Üye
Katılım
25 May 2020
Mesajlar
202
Tepkime puanı
7
Puanları
18

İtibar:

Hayda bu illetten kurtulamıcaz biz ya :(
 
Üst Alt