• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Bilime Göre Tüm Zamanların En Korkunç Filminin Hangisi Olduğu Açıklandı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Bilime Göre Tüm Zamanların En Korkunç Filminin Hangisi Olduğu Açıklandı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 412 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Bilime Göre Tüm Zamanların En Korkunç Filminin Hangisi Olduğu Açıklandı
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Bir şirket, 50 deneğin katılımıyla bir araştırma gerçekleştirdi. Amacı, kalp atış ritimlerindeki değişikliğe göre en korkunç filmleri belirlemek olan araştırma, dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. Toplamda 100 saati aşan süreye sahip filmleri en korkuncu, Sinister olarak belirlendi.

2005 yılından beri İngiltere çevresinde hizmet veren BroadbandChoices isimli bir şirket, korku filmi tutkunlarını heyecanlandıracak bir araştırma yaptı. "Science of Scare" isimli bu araştırmadaki araç, tarihin en korkunç filmini belirlemekti. Bunun için 50 kişiye toplam uzunlukları 100 saati aşan korku filmleri izleten araştırmacılar, deneklerin kalp atış hızlarını ölçerek en korkunç filmi belirlemiş oldular.

Araştırmanın kapsamının oldukça dar olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü hem 50 kişinin araştırmaya dahil olması hem de izletilen 50 filmin IMDB, Reddit ve Rotten Tomatoes gibi platformlardaki en yüksek puan alan yapımlar olması, araştırmayı tartışmalı hale getirmiyor değil. Ancak elde edilen bulguların oldukça dikkat çekici olduğu aşikar.

Bilime göre en korkunç film: Sinister (Lanet)

2a57ae595a3da323dd201179d6f4b396a81e2ccc.jpeg

Science of Scare kapsamında yapılan bilimsel araştırmaya göre tarihin en korkunç filmi, 2012 yılında yayınlanan Sinister'dı. Türkiye'de Lanet ismiyle de bilinen film, 50 katılımcının kalp ritmini ciddi anlamda yükseltti. Katılımcıların kalp hızı, bu filmden önceki dinlenme sürecinde 65 bpm, film sırasında ise ortalama 86 bpm'ye yükseldi. Filmi izlerken en çok korkan katılımcının kalp atış değeri ise 131 bpm'ye ulaştı.Kalp atış farklarına göre en korkunç film Sinister olsa da katılımcıları bir anlığına en çok korkutan film bu değil. Yapılan araştırmada, Türkiye'ye Ruhlar Bölgesi ismiyle gelen 2010 yapımı "Insidious" isimli korku filmindeki bir sahnenin, katılımcıları bir anlığına da olsa Sinister'dan daha fazla korkuttuğu sonucuna ulaşıldı. Katılımcıların kalp atışları, bu filmi izlerken 133 bpm'ye kadar yükseldi.

BroadbandChoices, bilime göre en korkunç 11. film, The Ring (Halka) olarak karşımıza çıkıyor. Bunun devamında ise A Quiet Place (Sessiz Bir Yer), A Nightmare On Elm Street (Elm Sokağında Kabus), Halloween (Yabancı), The Texas Chaninsaw Massacre (Teksas Testere Katliamı), 28 Days Later (28 Gün Sonra), The Exorcist (Şeytan), Hush, It (O) ve Scream (Çığlık) olarak karşımıza çıkıyor.
 
Üst Alt