• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilim Dünyasından Son Haberler kategorisinde x tarafından oluşturulan Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak \"Atomik Televizyon\" Geliştirdiler! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 238 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilim Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak \"Atomik Televizyon\" Geliştirdiler!
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Araştırmacılar 480i çözünürlük standardını taşıyan bir video sinyali iletmek için atom ve mini lazerleri kullandıkları bir atomik televizyon geliştirdiler!

Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak Atomik Televizyon Geliştirdiler!


Araştırmacılar 480i çözünürlük standardını taşıyan bir video sinyali iletmek için atom ve mini lazerleri kullandıkları bir atomik televizyon geliştirdiler. Bu doğrultuda güncel teknoloji esasıyla birlikte iki renkli lazer ışınları, gaz halinde rubidyum atomlarından oluşan bir maddeye gönderiliyor. Sonrasında “Rydberg atomları” şeklinde tabir edilen durum ortaya çıkıyor.
İsveçli spektroskopist J. R. Rydberg tarafından açıklanan duruma göre bir atomun enerjiyi emmesi ile birlikte oluşuyor. Sonrasında elektronlar çekirdeğin etrafında daha geniş bir açıyla dönmeye başlıyor. Bu durum sonrasında atomlar, daha gergin bir hal alıyor. Elektromanyetik açıdan bakıldığında da daha duyarlı bir hale geldiği gözlemleniyor.

Atom bulutu nasıl hazırlanıyor?​

Öncelikle radyo sinyali kullanımı ve Rydberg atomlarında gerçekleşen enerji kaymaları üzerine referans çizgileri belirlenir. Ardından orijinal sinyali modüle etmek adına bir yayın akışı beslemesi eklenir. Son olarak ise bir korno anteni yardımıyla frekans iletilir.
post_1665333302_67549582444345.png

Bir deneyde araştırmacılar, atomların birbiri sırasınca geçen lazer ışınlarını test ederek video sinyalinin çıkarımı sağlandı. Ardından ekran daha uygun bir formata dönüştürüldü. Kurulum sonrasında yayın akışı kamera ve bir oyun konsolu yardımıyla beslemeler kullanılarak deney süreci tamamlandı. Sistemin başarılı olması adına test ekibinin lazer ışınlarının boyutunu tam olarak elde etmesi gerekiyordu. Bilim insanlarının yayınladıkları makalede "Işın boyutu, atomların etkileşim hacminde kaldığı ortalama süreyi etkiler, bu da alıcının bant genişliğiyle ters orantılıdır" açıklaması görüldü.

"Rydberg atom sensörleriyle birlikte video akışını nasıl oluşturabileceğimizi tespit ettik."​

ABD'de bulunan NIST (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) elektrik mühendisi Holloway, “Rydberg atom sensörleri sayesinde yayın akışını nasıl sağlayabileceğimizi bulduk” dedi. Konuşmasının devamında “Temel olarak bir video oyununu sinyale aktardık ve küçük atomlarla onu tespit ettik. Verilen sonuç doğrudan televizyona geçti” sözlerini de ekledi.
Bilim insanları, gelecekte bu sistemin daha da geliştirilebileceğini söylüyor. Bu teknolojinin gelişimiyle birlikte 480i çözünürlüğünün belirsiz olduğu fakat oranın artırılabileceği belirtildi. Aynı prensipler doğrultusunda lazerlerin yeniden kalibre edilerek ses ve video sinyallerinin hızlıca alımı sağlanacak.

 
Üst Alt