• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bilgisayar Bilgisayarlar Şahlanacak: Intel Core i9-13980HX Tanıtıldı!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İşlemci\/CPU kategorisinde x tarafından oluşturulan Bilgisayarlar Şahlanacak: Intel Core i9-13980HX Tanıtıldı! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 282 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İşlemci\/CPU
Konu Başlığı Bilgisayarlar Şahlanacak: Intel Core i9-13980HX Tanıtıldı!
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Intel Core i9-13980HX özellikleri ile beraber duyuruldu. Yeni nesil işlemciler, yüksek performansı ile CES 2023’e damgasını vurdu.

post_1672826610_94368231322101.jpg

İşlemci serisinde entegre grafik birimine de yer verileceği açıklandı. Bununla beraber oyuncular için pek çok teknoloji duyuruldu. Bunlar arasında SS Super Sampling ve Intel Arc Control yer alıyor. Yeni nesil Intel Iris X ekran kartları, büyüleyici özelliklerle gelecek.

DDR5 ve DDR4 belleğe sahip olacak modeller aynı zamanda Wi-Fi 6E destekleyecek. Bununla beraber ürünlerin Intel Connectivity Performance Suite özelliği de bulunacak. Bir diğer özellik ise Intel Wi-Fi Proximity Sensing olarak açıklanıyor. Bluetooth gibi teknolojiler için ise gelişmiş özelliklere yer verilecek. Bunlara ek olarak işlemcilerin Thunderbolt 4 desteği de olacak.

Microsoft ortaklığında VPU geliştirildi​

13. nesil Intel core işlemcilerde önemli görülen bir diğer yenilik VPU. VPU, Vision Processing Unit yani görsel işleme birimi. Bu birimin amacı, yapay zeka ağırlıklı görevlerin gerçekleştirilmesini sağlamak. VPU sayesinde CPU ve GPU kullanımı düşecek. Bu da performansı artıran bir olay haline gelecek. Yani bir taraftan arka plan işlemleri çalışırken diğer taraftan yapay zeka işlemlerine yer verilebilecek.

N serisi işlemciler hızınıza hız katacak​

CES 2023 ile beraber N serisi işlemcilerin de tanıtımı yapıldı. Intel Core i9-13980HX özellikleri dışında bu işlemciler hakkında da bilgi edinilmeli. N serisi işlemciler, Intel Celeron işlemcilerin yerini alıyor. Bilindiği üzere Pentium ve Celeron işlemciler, kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine N serisi işlemcilere yer verilecek. N serisi işlemcilerde verimlilik çekirdeklerine ağırlık veriliyor.

Yapılan açıklamada işlemciler bir önceki nesle göre %28 daha iyi performansa sahip. Grafik performansı ise %64 yükseltilmiş durumda. Yeni nesil işlemciler tam şarj sonrasında 10 saate kadar HD video oynatmaya imkan tanıyor. AV1 kod çözme özelliğine sahip ürünler, IPU ve MIPI kamera desteği barındırıyor. Ayrıca seri Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2 destekliyor. İşlemci ailesinin DDR4, DDR5 ve LPDDR5 desteği bulunduğunu da vurgulayalım. Bunun yanı sıra depolama tarafında UFS, SSD ve eMMC destekleniyor.

Yeni nesil N serisi işlemciler, pek çok amaç için kullanıma uygun. Bu işlemciler, giriş seviyesi bilgisayar kullanmak isteyenler için karşımıza çıkıyor. Bunun dışında endüstride ve taşınabilir sistemlerde de kendine yer veriyor. Otomasyon araçları, video kayıt cihazları ve fotokopi makineleri için de bu seri uygun.

post_1672826614_24522621445219.jpg

13. nesil Intel Core masaüstü işlemcileri tanıtıldı​

13. nesil Intel Core masaüstü işlemcileri Eylül’de piyasaya sürülmüştü. Bu işlemcilere yenileri ekleniyor. Yeni işlemcilerin özellikleri arasında düşük güç tüketimi öne çıkmakta. Yeni işlemciler, en yüksek kademede 35 ve 65 watt tüketiyor. Bu işlemcilerin oyun ve performans amaçlı da kullanılabileceğini ifade edelim.

Yeni nesil işlemciler 5,6 GHz hıza kadar ulaşıyor. Ayrıca 24 çekirdek ve 32 iş parçacığı ile birlikte geliyor. Daha geniş L2 önbelleğe sahip ürünler, bir önceki nesle kıyasla %11 daha performanslı. Çok iş parçacığı performansı ise %34 olarak açıklanıyor. Yeni ürünler, 600 ve 700 serisi anakartlarla uyumlu.

Seride Intel Dynamic Tuning teknolojisinin de bulunduğunu açıklamak gerekir. Bu teknoloji ile beraber daha iyi enerji verimliliği sağlanıyor. Bu da yüksek performansta düşük enerji kullanımı anlamına geliyor. Intel, yeniliklerle beraber müşterilerin ilgisini çekmeye gayret gösteriyor.

Intel Evo dizüstü bilgisayarlar, yüksek verimliliğe sahip​

Intel Core i9-13980HX özellikleri dışında Intel Evo dizüstü bilgisayarlarını da duyurmuş oldu. CES 2023 etkinliği ile birlikte tanıtılan bilgisayarlar, harika özellikler vaat ediyor. Intel, yeni nesilde çıtayı bir kademe daha yükseltmek istemiş. Ürünün dikkat çeken detaylarından birisi, Thunderbolt 4 desteği olmakta. Thunderbolt 4 desteği ile birlikte veri aktarımı saniyede 40 Gbps oluyor. Bu bağlantı noktasına monitör, depolama birimi ve klavye gibi pek çok aygıt bağlanabilmekte.

post_1672826621_11825753725848.jpg

Yeni nesil Intel Evo dizüstü bilgisayar modelleri, güç verimliliği sunuyor. Bilgisayar, fişe takılı değilken daha tutarlı karar verebiliyor. Ayrıca pil ömründe de önemli katkılar uygulanmış durumda. Anında uyandırma ve hızlı şarj imkanları da bulunuyor.

Intel, CES 2023’te tanıttığı dizüstü bilgisayarlar hakkında daha birçok detaya yer veriyor. Bunlardan birisi Bluetooth sistemi. Cihazın kablosuz bağlantılar için Intel Bluetooth LE Audio desteğinin yer aldığı belirtilmekte. Bunun dışında Intel Connectivity Performance Suite, bir diğer teknoloji olarak üründe bulunuyor.

Dizüstü bilgisayar ile ilgili bahsedilen bir diğer teknoloji Intel Unison. Bu teknoloji, çoklu cihaz deneyimi ile beraber veri aktarımına imkan tanıyor. Örneğin telefon bildirimleri ve metin mesajları bilgisayar ekranın aktarılıyor. Bunun yanı sıra bilgisayar ile telefon arasında veri aktarımı sağlanıyor. Bu gibi özellikler kablosuz bir şekilde yapılıyor. Bu da kullanıcılara pratik bir çözüm sunuyor. Intel, tanıtmış olduğu bu ürünler ile beraber CES’te yer almış bulundu.

 
Üst Alt