• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Aziz Sancar’ın Önemli Keşfiyle Beyin Kanseri Tedavi Edilebilir

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilim Dünyasından Son Haberler kategorisinde x tarafından oluşturulan Aziz Sancar’ın Önemli Keşfiyle Beyin Kanseri Tedavi Edilebilir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 248 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilim Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Aziz Sancar’ın Önemli Keşfiyle Beyin Kanseri Tedavi Edilebilir
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Prof. Dr. Aziz Sancar beyin kanserinin tedavisi için önemli bir adım attı.

Aziz Sancar’ın Önemli Keşfiyle Beyin Kanseri Tedavi Edilebilir


Prof. Dr. Aziz Sancar, son çalışmaları ile beyin tümörü tedavisiyle ilgili bir keşfe imza attı. Rastlantısal bir şekilde gerçekleşen bu buluş, Nobel Bilim Ödülü sahibi Sancar tarafından açıklandı. Sancar, Türkiye’deki ilk ve tek Nobel Bilim Ödülü sahibi olarak da biliniyor.

DNA Onarım Sistemi ile ilgili bir merak üzerine ortaya çıktı.​

Beyin kanseri

2015 yılında DNA üzerine yaptığı çalışmalarla ödül alan Sancar, şimdi de yeni buluşuyla gündemde. Prof. Dr. Aziz Sancar, DNA molekülü üzerine araştırma yaparken “EdU molekülününbeyin kanserinde kullanılabileceğini keşfetti.
Sancar’ın DNA’ların nasıl yenilendiği ve hücreleri koruduğu ile ilgili çeşitli çalışmaları var. Bu konuda genetik bir harita çıkaran Prof. Dr. Sancar, ödüle layık görülmüştü.
Cumhuriyet Gazetesinde yayımlanan Orhan Bursalı’nın haberi ise önemli bir gelişmeyi gösteriyor. Habere göre Sancar, yaptığı çalışmalarda DNA molekülleri ile ilgili araştırma yaparkan bir keşifte bulundu. Beyin kanserini tedavi edebilecek bir molekül ile karşılaştı. Bu durum hem bilim dünyasında hem de sağlık alanında umut ışığı oldu!

Bu buluşu sürpriz olarak değerlendirdi​

DNA molekülü

Sancar, ekibi ile birlikte yaptığı bu çalışmaları sürpriz olarak değerlendirdi. DNA molekülleri ile ilgili çeşitli çalışmalarda bulunan ekip, şans eseri EdU molekülünü buldu. Bu molekülün kanser hücrelerini yok edebilme özelliğini keşfettiler.
Çalışmanın bulguları Amerikan Bilimler Akademisi’nin dergisi olan PNAS’ta yayımlandı.
Sancar, dergide yayımlanan bulgularda keşfi üzerinde biraz bilgi verdi. Verilen bilgilere göre başka bir deney yaparken sürpriz bir şekilde bu buluş ile karşılaşıldı. Buluş, DNA’da zarar gören "26 nükleotitli" bölümü çıkarıp onarıyor. “İnsan Nükleotit Eksizyon Onarım Sistemi” olarak isimlendirilen bu sistem, bir testle ortaya çıktı.
Testte EdU molekülünü kullandıklarını söyleyen Sancar, şok edici bir sonuçla karşılaştıklarını ifade etti. Bu molekülün sağlam hücre üzerinde test edilmesi de ayrı bir odak nokta. Çünkü hücreler, verilen molekül ile kendi kendine bir yenilenme sürecine girdi. Buradan kanserli hücrelerin de onarılabileceği çıkarımına ulaşan ekip, heyecanını dile getirdi.
Günümüzde kanser tedavi şekilleri:
Kemoterapi
Ozon tedavisi
Radyoterapi
 
Üst Alt