• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Atlar, Kırbaçlandığında İnsanlar Kadar Acı Çekiyor

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Atlar, Kırbaçlandığında İnsanlar Kadar Acı Çekiyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 318 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Atlar, Kırbaçlandığında İnsanlar Kadar Acı Çekiyor
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Sonuçları Animals isimli bilimsel dergide yayımlanan yeni bir araştırmada, atların kırbaçlandıklarında insanlar kadar acı çektiği ortaya çıktı. Yapılan çalışmaya göre insanlar ile atların kırbaç acısını deneyimleme biçimleri arasında önemli bir fark bulunmuyor.

Bilim insanları, küresel yarış endüstrisinde kırbaç kullanımını haklı çıkarmak için baskıların arttığı dönemde yeni bir çalışmaya imza attı. İnsan derisine kıyasla at derisinin acıyı algılama kapasitesinin anlaşılması için yapılan çalışmada, atların kırbaçlandığında en az insanlar kadar acı çektiği ortaya çıktı.

Kraliyet Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği'nin (RSCPA) Avustralya'daki şubesinin fonladığı ve Animals isimli bilimsel dergide 11 Kasım tarihinde yayımlanan araştırmaya göre insanlar ve atlar arasında bir kırbaç darbesinin acısını deneyimleme biçimleri arasında önemli bir fark bulunmuyor.Çalışma kapsamında bilim insanları, 10 insandan ve safkan ya da safkan tipi 20 attan alınan deri örneklerini yapı ve sinir sistemleri bakımından kıyaslayarak inceledi. Yapılan incelemeler sonucu hem insanların hem de atların derilerinde "acıyı algılayan temel anatomik yapıların benzer olduğu" ortaya çıktı.

Atların derilerinin üstündeki katman (dermis) insanlarınkine kıyasla daha kalın ve dayanıklı. Veteriner patolojist Dr. Lydia Tong liderliğinde yürütülen çalışmada ise bu katmanın bazı darbe travmalarına dayanıklı olmasına rağmen "dışarıdan deriye gelen darbelerdeki acıya karşı koruyucu olmadığı" belirtildi.

Yapılan çalışmada, atların derilerinin üstündeki katman "sinir hücresi bakımından insanlarınkiyle büyük bir farklılık göstermediği" için bu hayvanların da kırbaçlanınca insanlar kadar acı çekebileceği ifade edildi.Araştırma, Avustralya’nın en ünlü safkan at yarışı Melbourne Kupası’nda yaşanan bir olaydan sonra geldi. Kurallara göre yarış boyunca atlar, son 100 metrelik düzlük hariç en fazla 5 kez kırbaçlanabilecekken jokey Kerrin McEvoy, atını belirlenen kurallardan daha fazla kırbaçladığı için 50 bin dolar para cezası almıştı.
 
Üst Alt