• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Aşk Hormonu, Koronavirüs Tedavisinde 'Anahtar' Olabilir

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Aşk Hormonu, Koronavirüs Tedavisinde 'Anahtar' Olabilir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 336 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Aşk Hormonu, Koronavirüs Tedavisinde 'Anahtar' Olabilir
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

ABD'nin Ohio Üniversitesi'nden bilim insanları, aşk hormonu olarak da bilinen oksitosinin, COVID-19 tedavisinde 'anahtar rol' oynuyor olabileceğini düşünüyor. Detayları Physiological Genomics dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar, birçok önemli bulgu elde etti.

Bilim insanları, aşk hormonu olarak da bilinen oksitosinin, yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedavisinde araştırılmaya değer olduğunu düşünüyor. ABD'deki Ohio Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Ali İmami ve arkadaşları, oksitosinle yakından bağlantılı ilaçlarla tedavi edilen genlerin özelliklerini analiz etmek için ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinin verisini kullandı.

Yapılan incelemeler sonucunda özellikle karbetosin isimli bir ilacın, yeni tip koronavirüs hastalarında vücudun kendi dokularına saldırdığı "sitokin fırtınasını" tetikleyen iltihaplı belirteçlerin azalan dışavurumuna sahip genlerle benzer nitelikler taşıdığı gözlemlendi.Karbetosinin imzası olarak da bilinen bu özelliklerin, koronavirüse bağışıklıkta önemli bir rol oynayan T-hücreleri adı verilen bağışıklık hücrelerinin faaliyetini harekete geçirebileceğine işaret ettiği belirtildi. Bununla birlikte karbetosinin imzasının, COVID-19 için bir tedavi olarak incelenen ve antiretroviral tedavi olan lopinavirikine de benzediği biliniyor.

American Fizyoloji Derneği'nden yapılan bir basın açıklamasında araştırmacılar, oksitosinin, COVID-19 hastalarında sitokin fırtınasının tedavisinde potansiyele sahip olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Daha önce yapılan araştırmalar, oksitosinin iltihaplanmayı azaltmada rolü olduğunu, beyinde üretildiğini ve üreme ve doğum süreciyle bağlantısı olduğunu ortaya koymuştu.

Kısa süre önce Physiological Genomics dergisinde yayınlanan raporda yazarlar, "oksitosin veya oksitosin sisteminin yeni bir bağışıklık hedefi olabileceği mekanizmaları anlamanın" kritik olduğunu bildirdi.
 
Üst Alt