• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Mobil Apple Yeni Güvenlik Önlemlerini Açıkladı!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Apple İPhone - IOS kategorisinde Php tarafından oluşturulan Apple Yeni Güvenlik Önlemlerini Açıkladı! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 196 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Apple İPhone - IOS
Konu Başlığı Apple Yeni Güvenlik Önlemlerini Açıkladı!
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Teknoloji devi Apple, hem iMessage hem de Apple ID için yeni güvenlik özellikleri getiriyor. 2023’te uygulamaya alınacak yeni güvenlik önlemlerinin detayları da belli oldu. İşte iCloud verilerinin korumasını arttıracak yeni güvenlik önlemleri!

Apple Yeni Güvenlik Önlemlerini Açıkladı!

Son Düzenleme: 28.12.2022 12:31
Apple, yıllar önce yaşanan “iCloud” skandalının etkilerini yaşamaya devam ediyor. Apple, bulut servisine yönelik son yıllarda artan saldırlar karşısında başarısız kalmıştı. Yaşanan sorunların önüne geçmeyi hedefleyen şirket, 2023 ile birlikte yeni güvenlik önlemleri getirecek. Apple’ın getireceği yenilikler arasında iCloud verilerindeki “uçtan uca şifreleme” modelinin iyileştirilmesi yer alıyor.
Şirket ayrıca güvenlik önlemlerini yükseltmede sadece bununla sınırlı kalmayacak. Apple tarafından anlık mesajlaşma uygulaması “iMessage” içinde yeni güvenlik önlemleri getirilecek. Aynı şekilde “Apple ID” güvenliği konusuna da el atacak.
Tüm yeni güvenlik önlemleri 2023’te hayata geçirilecek. Bu önlemler arasında en dikkat çekeni ise “iMessage” uygulaması için oldu. Apple, “iPhone” kullanıcılarının sıkça kullandığı “iMessage” uygulamasında güvenliği arttıracak. Bu çerçevede de iMessage uygulamasına yeni yılda “İletişim Anahtarı Doğrulaması” özelliği getirecek. Ayrıca “Apple ID” içinde “Güvenlik Anahtarları” özelliğini getirecek.
2023 yılında hayata geçirilecek yeni Apple güvenlik önlemleri başta iPhone olmak üzere tüm cihazlara gelecek.

iMessage İletişim Anahtarı Doğrulaması Özelliği​

Apple iMessage

Apple, popüler mesajlaşma uygulaması iMessage’ı daha güvenli hale getirecek. Bu çerçevede yeni yılda uygulamaya “İletişim Anahtarı Doğrulaması” gelecek. Bu yeni güvenlik önlemi, kullanıcının sadece belirlenecek kişilerle mesajlaşmasını doğrulayabilmesini sağlayacak. Bu güvenlik önleminin özellikle toplumun önde gelen isimleri için önem teşkil ediyor. Özellikle “gazeteci”, “aktivist” ve “devlet yetkilisi” gibi toplumda popüler olan isimleri etkileyecek. Bu kişiler iPhone iMessage ile sadece belirledikleri kişilerle mesajlaşma doğrulamasını yapabilecek.
iPhone kullanıcıları iMessage uygulamasında bu özelliği isteğe göre aktif edebilecek. Bu özellik aktif edildiğinde de konuşmaların izinsiz dinlenmesi için girişim olduğunda uyarı bildirimi verecek. Ayrıca bu kullanıcıların “FaceTime” ve diğer güvenli arama uygulamalarında “kişi doğrulama kodu” karşılaştırması yapabilecek. Bu şekilde karşıdaki kişinin güvenilir/gerçek kişi olduğunu teyit edebilecek.

FaceTime Nedir?​

FaceTime

FaceTime, Apple tarafından geliştirilmiş “görüntülü görüşme” uygulamasıdır. Apple tarafından geliştirilen “iPhone”, “iPad” ve “Mac” cihazlarda kullanıma uygundur. Bu cihazlara sahip olan kişilerin aralarında “ücretsiz” görüşme yapabilmesini sağlar.
FaceTime uygulaması, ilk kez “iOS" için 2010’da yayınlanmıştır. Daha sonra 2011 yılında “MacOS” için yayınlandı. Uygulama, “iOS 4” ve üzeri sürümlere uyumludur. Ayrıca “Mac OS X 10.6.6” sürümüne de uyumludur.
PlatformSürüm
iPhoneiOS 4.0 ve üzeri
iPadiPadOS 15
MacMacOS X 10.6.6 ve üzeri

Apple ID Güvenlik Anahtarları Özelliği​

Apple ID

Apple ID, “iPhone”, “iPad” ve “iCloud” gibi sistemlerin ele geçirilmesindeki en önemli noktalar arasında bulunuyor. Şirket “Apple Kimliği” için “Güvenlik Anahtarları” özelliğini getirecek. Bu özellik sayesinde kullanıcının “üçüncü parti” fiziki güvenlik anahtarı sayesinde hesap korumasını yapabilmesini sağlayacak.

Dolayısıyla da hali hazırda mevcut olan “iki faktörlü kimlik doğrulaması” güvenliği daha güçlü hale gelecek. Yani kullanıcılar için “kimlik doğrulama kodu” yerine “donanım güvenlik anahtarı” gerekli olacak.

Apple ID Nedir?​

Apple ID, Apple kullanıcılarının “Apple hesabı” için tanımlanmaktadır. Apple ID, temel olarak “iCloud”, “App Store, “iTunes Store” ve “iWork” gibi servisleri kullanması için gereklidir. “Apple Kimliği” olarak da bilinen bu hesap, ücretsiz bir şekilde açılabilmektedir. Tüm Apple servisleri üzerinden(Apple cihazına sahip olmadan da) Apple hesabı açılabiliyor. Böylelikle Apple ID sahibi olunabiliyor.
 
Üst Alt