• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Ani İşitme Kaybı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık Köşesi kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Ani İşitme Kaybı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 510 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık Köşesi
Konu Başlığı Ani İşitme Kaybı
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Ani işitme kaybı; İşitme fonksiyonu normal olarak işleyen bir kişide, hiç beklemediği bir anda meydana gelen , üç günden çok daha kısa sürede gelişen işitme kaybına, ani işitme kaybı denir.

Ani İşitme Kaybında Hastalarda Ne Tür Şikayetler Olur?

Ani işitme kaybı durumlarında kişiler bazen sabah uyandıklarında kulaklarında meydana gelen yoğun çınlama ve ya tıkanıklıktan şikayet ederler. Hastaların büyük çoğunluğunda çınlama belirtisi mevcuttur. Ani işitme kaybında meydana gelen çınlama, işitme kaybından bir süre önce ortaya çıkabildiği gibi işitme kaybıyla eş zamanlı da olabilir.

Ani İşitme Kaybında Nasıl Tanı Konulur?

Ani işitme kaybında,kişilerin gerekli muayeneleri ve öykülerinin incelenmesi ile bazı yapılması gereken testler vardır.Bunlar,

  • odyolojik testler,
  • biyokimyasal testler,
  • radyolojik incelemeler ve vestibüler sistem testleri gibi testlerdir.
Ani İşitme Kaybının Tedavisi Nedir?

Ani işitme kaybında zaman kaybedilmeden tedaviye başlanılmalıdır. Tedaviye erken başlanması durumunda kişilerin iyileşme oranları bir o kadar yükselecektir. Tedavide uygulanan yöntemler şunlardır:

  • Sistemik kortikosteroid ilaçlar,
  • intratimpanik steroid uygulaması,
  • hiperbarik oksijen tedavisi,
  • vazodilatatör tedavi
  • cerrahi tedavi
Ani İşitme Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Ani işitme kaybı bir çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir fakat hastaların çoğunda herhangi bir etken bulunamamaktadır.Bu nedenle etken bulunamayan işitme kayıplarına “İdiopatik Ani İşitme Kaybı” (İAİK) adı verilmektedir.

Ani İşitme Kaybı Erkeklerde mi yoksa Kadınlarda mı daha çok görülür?

Ani işitme kaybının bir yılda görülme sıklığı 100.000 de 5-20 olarak bilinmektedir. Bu oranın kadınlarda ve erkeklerde eşit oranlarda olduğu gözlenmektedir. Ani işitme kaybı çok genç ve çok yaşlı kişilerde görülmemekle birlikte 50-60 yaşlarında yaygın olan bir sorundur.

Ani İşitme Kaybı İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Ani işitme kaybı tanısı konulmuş kişilerin, başlarını yukarıda tutacak şekilde yatışlarını düzenlemeleri, stres oluşturabilecek her türlü faktörü hayatlarından uzaklaştırmaları, tuz kullanımını dengelemeleri, sigara, alkol ve kafein kullanmamaları, hapşırma gibi ani basınç oluşturacak hareketlere karşın önlemler almalarında yarar vardır. Ayrıca ani işitme kaybı ve benzeri durumlarda kişilere verilen psikolojik desteğin tedavide olumlu etkileri olduğu gözlenmektedir.
 
Üst Alt