• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

YouTube YouTube Üzerinden Artık Ortak Canlı Yayın Yapılabilecek!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde YouTube kategorisinde x tarafından oluşturulan YouTube Üzerinden Artık Ortak Canlı Yayın Yapılabilecek! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 255 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı YouTube
Konu Başlığı YouTube Üzerinden Artık Ortak Canlı Yayın Yapılabilecek!
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

YouTube, içerik oluşturucuları için yeni bir özelliğini duyurdu. Bu yeni özellik ile kullanıcılar açtıkları canlı yayınlara konuk davet edebilecekler. Böylece ortak bir canlı yayın açma imkanı kullanıcılara sunulacak.

YouTube Üzerinden Artık Ortak Canlı Yayın Yapılabilecek!YouTube, canlı yayın özelliklerini sürekli olarak geliştirmektedir. Zaman içerisinde çok fazla değişiklik yapılan canlı yayınlara bir değişiklik daha ekleniyor. Bundan sonra içerik üreticileri canlı yayınlarına konuk alabilecekler. Bu özellik sayesinde çok daha fazla kişiye canlı yayın yapma imkanı oluşacak. Ortak canlı yayınlarda canlı yayına katılan konukların takipçileri de haberdar edilecek.
Sürekli olarak kendini iyileştiren ve değiştiren video platformu bir değişiklik daha yapıyor. Canlı yayınlarına yeni eklenecek olan ortak özellik kullanıcılara sunulacak. İçerik üreticilerine kullanım kolaylığı sağlayan bu özellik, daha fazla canlı yayın izlenmesini hedefliyor.
YouTube üzerinden gerçekleştirilen canlı yayın sayıları sürekli olarak artış göstermektedir. Son senelerde yapılan canlı yayın sayıları ciddi artışlar yaşadı. Senelere göre YouTube üzerinden yapılan canlı yayınların grafik eğrisi aşağıda yer almaktadır:
post_1667752904_58386136313499.png


2020 senesine kadar olan bu grafikte görüldüğü üzere çizgi ivme kazanarak yükselmekte. Son 2 senede ise bu sayılar çok daha yüksek tepelere erişti. Geçtiğimiz 2 sene içerisinde YouTube canlı yayın yapan kullanıcı sayısı %60 oranında artış gösterdi. Bu da günümüzde neredeyse 15 milyon kullanıcının canlı yayın özelliğini kullandığı anlamında geliyor. Yeni özellikler ile YouTube, bu sayıyı çok daha arttırmayı hedefliyor.

YouTube canlı yayınlar artık ortak olarak yapılabilecek!​

YouTube, içerik oluşturucuların canlı yayınlarına konuk davet etmelerine olanak tanıyacak. Yeni bir özellik ile artık ortak olarak canlı yayın yapmak mümkün olacak. Bu özellik ilk etapta masaüstü sürümde kullanıma sunulmayacak. Alınan geri bildirimleri ışığında ise özelliğin her türlü sürüme uygun hale getirilmesi bekleniyor. Başlangıçta ise bu yeni özellik, sadece akıllı mobil cihazlara uygun olacak.
Özellik önümüzdeki günler için yalnızca belirli kullanıcılar için kullanıma sunulacak. Bir süre sonra ise özelliğin herkese açık hale getirilmesi gerçekleşecek. Bu süre zarfında ise kullanıcılardan geri bildirimler toplanacak. Böylece özelliğin beğenilip beğenilmediği anlaşılacak. Yani aslında önümüzdeki günlerde özellik gerçek kullanıcılarla test edilecek. Ortak canlı yayın özelliği sayesinde toplu yayınlar için farklı araçların kullanılmasına artık gerek kalmayacak. Toplu yayınlar için farklı araç ve platform kullanan kullanıcılara kullanım kolaylığı sunulması hedeflendi.

YouTube ortak canlı yayın özelliği nasıl kullanılacak?​

Bir içerik üreticisi her zamanki gibi canlı yayın açma hakkına sahip olacak. Yeni özelliğin farkı ise canlı yayınlara konuk alınabilmesi olacak. Yayın sahibi, canlı yayınına bir konuk davet ettiğinde ekranda iki farklı kullanıcı görünecek. Yayın sahibinin ekranı, konuk görüntüsünün üst kısmında yer alacak. Canlı yayınlarda yalnızca 1 konuk alınabilmesine izin verilecek. Yani ekranda yalnızca 1 konuğun görünmesine olanak tanınacak.
Canlı yayınlardaki başlık, açıklama, para kazanma ayarları, küçük resimler ve görünürlük gibi ayarlar yine yapılabilecek. Bu ayarlar yayın sahibi tarafından ayarlanacak. Bu akış ayrıntılarının tamamı istenilen şekilde ayarlanabilecek. Ayarlamalar tamamlandıktan sonra ise, içerik oluşturucuları davet etmek istedikleri konuğu seçecekler. Konuk seçiminden sonra ise her iki kişi de hazır olunca Canlı Yayına Geç butonuna tıklayacaklar.
Yeni canlı yayın özelliklerinin yer aldığı tablo aşağıda yer almaktadır:
Yeni Youtube canlı yayın özellikleri
Ortak canlı yayınKullanıcıların ortak yayın yapabilmeleri yeni özelliklerden sonra mümkün olacak. Birlikte canlı yayına geçin özelliği ile birden fazla kullanıcı aynı yayında yer alabilecek. Yayın öncesinde hazırlıkların tamamlanabilmesi için bir lobi bölümü de kullanılabilecek. Canlı yayın gelirleri ise yalnızca ana yayın sahibinin hesabına aktarılacak.
Canlı yayın halkalarıAnlık olarak canlı yayın yapan kullanıcıların ayırt edebilmesi için bir halka kullanılacak. Bu halka hesap profillerinin etrafını saracak şekilde konumlanacak. Bu şekilde kullanıcılar o hesabın anlık olarak canlı yayında olduğunu anlayacaklar. Halkaya dokunulduğu takdirde ise canlı yayına izleyici olarak katılınacak.
Mobilde bölünmüş ekranMobil cihazlarda daha kullanışlı bir yayın yönetimi yapılabilmesi için ekran bölünümü olacak. Bu özellik ile canlı yayınların kesintisiz olarak görüntülenmesi sağlanacak. Böylece yayın izlenirken sohbet gibi ek özelliklerin yönetimi çok daha kolay bir şekilde halledilebilecek.

YouTube canlı yayın nedir?​

YouTube, dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak hizmet vermektedir. Dünyanın her yerinden milyonlarca kanal sahibi ile sürekli olarak içerik paylaşmaktadır. Milyonlarca abone ve izlenme sayıları ile her geçen gün daha büyümektedir. Büyürken kanal sahiplerine de oldukça dolgun paralar kazandırmaktadır.
Farklı özellikler ile içerik üreticilerine hizmet veren dev platform kullanım kolaylığı ile bilinmektedir. Büyümesinin ve başarısının arkasında farklı özellikler sunması da yer alır. Bu özelliklerden bir tanesi de canlı yayın özelliğidir. Canlı yayın özelliği sayesinde kullanıcılar gerçek zamanlı olarak abonelerine ulaşabilmektedirler. Herhangi bir konu hakkında ders verirken ya da atölye düzenlerken canlı yayın özelliği kullanılmaktadır. Kullanıcılar sadece aboneleri ile sohbet etmek için de canlı yayın özelliğini kullanırlar.
YouTube’un sunduğu bu özellik sayesinde kanal sahipleri izleyiciler ile gerçek zamanlı iletişim kurarlar. Canlı yayın araçları sayesinde yayın sahipleri yayınları yönetebilmektedirler. YouTube üzerinden canlı yayın yapabilmek için mobil cihaz kameraları kullanılmaktadır. Aynı zamanda web kamerası ile de canlı yayın yapılabilmesi olanağı tanınmaktadır. Canlı yayın kodlayıcıları kullanılarak da YouTube üzerinden gerçek zamanlı yayınlar açılabilmektedir. Canlı yayınlara yeni başlayacak olan kullanıcılar, genellikle mobil cihaz kameralarını kullanırlar. Takipçileri ile iletişim kurabilmek için web kamerası da canlı yayınlarda sıklıkla kullanılır.
Canlı yayın kodlayıcılarının kullanıldığı yayınlarda ise genellikle ekran paylaşımı yapılır. Bu yöntemde yayınlar diğerleri kadar hızlı bir şekilde başlamazlar. Kodlayıcılar ile açılan yayınlarda oyun oynarken ya da ekranda bir iş ile uğraşırken yayın açılır. Böylece izleyiciler yayın sahibinin herhangi bir konudaki becerilerini gerçek zamanlı izlerler. Ekranda yayın sahibinin görüntüsü de yer aldığı için yine gerçek zamanlı iletişimlerin kurulması mümkündür. Kodlayıcılar ile açılan yayınlarda harici ses/video donanımları kullanılır. Yani daha üst düzey bir yayın prodüksiyonu için bu yöntem tercih edilmektedir.

Canlı sohbet denetim araçları​

YouTube, yayın sahibinin canlı yayın sohbetlerini denetleyebilmesi için bazı denetim araçları sunar. Bu denetim araçları sayesinde sohbetlerdeki uygunsuz cümlelerin engellenmesi hedeflenir. Yani canlı yayın sohbetlerinin topluluk kurallarına uygun ilerlemesi sağlanır. YouTube daha hoşgörülü ve sağlıklı iletişimlerin kurulabilmesi için gelişmiş denetim araçları kullanır. Bu araçlar arasında moderatör atama ve engellenmiş kelimeleri belirleme özellikleri sunulur. Böylece yayın sahibinin yasakladığı kelimeler sohbete yazılamaz. Bunun yanında uygunsuz mesajları inceleme için bekletme özelliği de yine yayın sahiplerine sunulmaktadır. Uygunsuz olacağı düşünülen mesajlar diğer kullanıcılar ile direkt olarak paylaşılmaz. Moderatör ya da yayın sahibinin onayı olmadan bu tarz mesajlar sohbet kısmında yayınlanmazlar.
YouTube canlı yayın denetim araçları arasında yavaş mod ve canlı sohbeti kapatma özellikleri de yer alır. Böylece izleyicilerin sohbet kısmına herhangi bir şey yazmasını istemeyen yayın sahipleri, bunu ayarlarlar.
post_1667753078_2971886549424.png


Canlı içerikleri keşfetme​

Bir canlı yayın beğenildiği takdirde, izleyici sayısını arttırmak adına da bir özellik var. YouTube canlı içeriklerin kaçırılmaması adına diğer kullanıcıların önüne ilgili yayını çıkarır. En ilgi çekici canlı yayınlar, en keşfedilebilir halde sunulur. İzleyiciler canlı yayınını beğendikleri kanallara da çok kolay ve hızlı bir şekilde abone olurlar. Aynı zamanda canlı yayınlar ve ilk gösterimler hakkında bildirim de alırlar.

YouTube’da canlı yayın nasıl açılır?​

YouTube platformu üzerinden canlı yayın açılabilmesi için takip edilmesi gereken adımlar vardır. Bu adımlar takip edildiği takdirde izleyiciler ile gerçek zamanlı iletişim kurulması mümkün olur.
Mobil cihazlar ile YouTube canlı yayını açmak için minimum bir abone sayısı belirlenmiştir. YouTube, abone sayısı 1000 olmayan kullanıcıları mobilden canlı yayın açmasına izin vermez. 1000 aboneye ulaşan kanallar ise akıllı mobil cihazları ile canlı yayın açarlar.
Canlı yayınları dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlar aracılığı ile açmak da mümkündür. Bunun için ise herhangi bir abone sayısı şartı aranmamaktadır. Yani bütün kanallar dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlardan canlı yayın açarlar.
YouTube canlı yayınlarının açılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:
  • Akıllı mobil cihazdan, bilgisayardan ya da tabletlerden YouTube uygulaması açılır.
  • Alt kısımda yer alan Oluştur kısmından Canlı yayın başlat'a dokunulur.
  • İlk kullanımlarda canlı yayın özellikleri 24 saate kadar etkinleşir. Özellik etkinleştirildikten sonra ise kullanıcılar canlı yayın yapmaya başlarlar.

YouTube canlı yayınlardan nasıl gelir elde edilir?​

YouTube canlı yayınlar ile gelir elde etmek mümkündür. Günümüzde birçok kanal sahibi canlı yayınlar ile büyük gelirler elde etmektedirler. Gelir elde etmek için canlı yayınların ilgi çekici olması gerekmektedir. İzlenme ve beğenme sayıları arttıkça, kazanılan gelir artar. Canlı yayınlardan gelir elde edebilmek için reklamlar kullanılır. Reklamların canlı yayınlarda gösterilmesi ile canlı yayınlar üzerinden gelir elde edilir. Reklamın ulaştığı izleyici sayısı ile gelir arasında doğru orantı vardır. Reklama ne kadar çok kullanıcı tıklarsa yayın sahibi o kadar fazla para kazanır.
YouTube canlı yayınları ile para kazanabilmek için Super Chat özelliği de kullanılmaktadır. Bu özellik ile izleyiciler dikkat çeken sohbet mesajlarını satın alırlar. Bazı durumlarda bu mesajları canlı sohbetlerde üst tarafa sabitlerler. Böylece yayın sahibi satın alınan mesajlar üzerinden komisyon kazanır. Bu satın alımların %30’luk kısmı ise YouTube platformuna gitmektedir.

 
Üst Alt