• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Yeme-içme sektörünün duayeni, Rasim Özkanca hayatını kaybetti

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık Haberleri kategorisinde x tarafından oluşturulan Yeme-içme sektörünün duayeni, Rasim Özkanca hayatını kaybetti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 193 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık Haberleri
Konu Başlığı Yeme-içme sektörünün duayeni, Rasim Özkanca hayatını kaybetti
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Yeme-içme sektörünün duayeni, Borsa Restoranları'nın sahibi Rasim Özkanca 75 yaşında vefat etti. Özkanca ömrünü Türk mutfağını dünyaya tanıtmaya adamıştı. Bilinmeyen lezzetleri ortaya çıkarıp modern sunumlarla, geleneksel yemeklere yepyeni bir boyut katmıştı.

iL3r4S-QwU23ILzlfMUMUg.jpg


Kimilerine göre gerçek bir lezzet ustası, kimileri göre Türk mutfağının profesörü. Türk mutfağını dünyaya tanıtmak için ömrü boyunca uğraştı, Osmanlı-Türk yemeklerini harmanlayıp, sunumlarını günümüze uyarladı.

Borsa Lokantası'nın sahibi, yeme-içme sektörünün duayeni Rasim Özkanca 75 yaşında İstanbul'da yaşamını yitirdi.

_Nm90UtgkU29G2oiEPfAqg.jpg


KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYORDU

Özkanca, bir yıldır kanser tedavisi görüyordu. Rasim Özkanca, 1948'de Trabzon'da dünyaya geldi. Babasını çocuk yaşta kaybetti. Sakız, simit satarak maddi zorluklar içinde okudu.

20 yaşında üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi. Çalışkandı, azimliydi. Yokluklar içinden patronluğa yükseldi. 1979'da trenlerde yemek hizmeti vermeye başladı. 1983'te kapanmak üzere olan tarihi Borsa Lokantası’nı satın aldı.

Özkanca, ''Döner olsun, taş fırında yapılan kuzu tandırlar olsun, hünkarbeğendiler olsun, bize has böyle üzerinde 25 yıl benim çalıştığım yemekler var''

Rasim Özkanca, NATO Zirvesi'nden, IMF-Dünya Bankası toplantılarına, yüzlerce devlet başkanını, bakanı, bürokratı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki restoranında ağırladı. Bir dönemin liderleri, ABD Başkanı George Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İngiltere Başbakanı Tony Blair için yemekler hazırladı, Türk mutfağının en özel lezzetlerini onlar için pişirdi.

Özkanca, ''Karadeniz balıkları dünyada lezzet olarak ötesi olmayan bir balık. Onlar da çok beğendiler. Hatta bir tanesini hiç unutmuyorum, yerinden fırlayıp 'my god' dedi''

Özkanca, Türk mutfağını dar boğazdan çıkarmanın yolunun; iyi yetişmiş, bilgili, aşçıların çoğalmasından geçtiğini düşünüyordu. Yarım asrı aşan kariyeri boyunca yeni ustaların yetişmesine önem verdi.

 
Üst Alt