• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

WordPress Varsayılan Resim Linki – Boyutu – Hizası Değiştirmek

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Wordpress kategorisinde ExCaLuBuR tarafından oluşturulan WordPress Varsayılan Resim Linki – Boyutu – Hizası Değiştirmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 934 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Wordpress
Konu Başlığı WordPress Varsayılan Resim Linki – Boyutu – Hizası Değiştirmek
Konbuyu başlatan ExCaLuBuR
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ExCaLuBuR

ExCaLuBuR

www.sohbetalemi.net
Sunucu Sahibi
Katılım
30 May 2020
Mesajlar
16
Tepkime puanı
5
Puanları
3
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hali
vtEvVy
Memleket
34 İSTANBUL
Takım
Beşiktaş
Burç
Yay
Mesleği
Bilişim

İtibar:

Eğer çok yazarlı bir siteniz varsa wordpress otomatik resim ortalama, varsayılan resim linkini değiştirme veya yazıya otomatik olarak eklenen resim boyutunu değiştirme gibi işlemleri hataya geçirmek istebilirsiniz.

Çünkü sitenizde yazı yazan kişi yazısına ortam ekleme butonuna tıklayarak resim eklemek istediğinde var olan eklenti gösterme ayarlarını bilmeyebilir, bilse bile her seferinde istediğiniz ayarları seçmeyi unutabilir.

Bu gibi durumlarda otomatik olarak gelen wordpress varsayılan eklenti gösterme ayarlarını değiştirmeniz bu tür problemleri ortadan kaldırmak adına oldukça sağlıklı bir çözüm olacaktır.

1-Hem yazıya eklenen resimleri otomatik hizalama hem wordpress resmin varsayılan link ayarını değiştirme, hem de varsayılan olarak resme eklenen yazının boyutunu değiştirmek için öncelikle sitenize admin girişi yapın ve kendi sitenize uyarlayarak şu adrese gidin;

sizinsiteniz.com/wp-admin/options.php

2-Ve sonrasında chrome tarayıcısında CTRL + F kombinasyonu ile image_default şeklinde aratma yapın.

3-Aratma sonucu karşınıza hemen altta olduğu gibi wordpress’in resim eklenti gösterme ayarları düzenleme kısmı gelecektir.

wordpress-otomatik-resim-hizlama-resim-linkini-degistirme.jpg

WordPress Otomatik Resim Hizlama – Link Değiştirme – Boyut Değiştirme

#image_default_align: Bu kısımın karşısında bulunan alana eğer center yazarsanız, yazılara eklenen resimler bundan sonra varsayılan olarak ortalanmış şekilde eklenir. left yazarsanız sola yaslı, right yazarsanız da sağa yaslı olarak eklenir.

#image_default_link_type: Bu kısımın karşısındaki alana eğer;

none yazarsanız eğer yazıya eklenen resimlere herhangi bir link verilmez. Resme tıklayan ziyaretçi herhangi bir resim linkine yönlendirilmez.
file yazarsanız da yazıya eklenen resime tıklandığında ziyaretçi o resmin wp-content/ uploads yolu üzerinde bulunan adresine yönlendirilir. Eğer sitenizde lightbox özelliği kullanmak istiyorsanız, resim varsayılan link adresi file şeklinde olmalıdır.
post yazarsanız, resme tıklandığında ziyaretçi resmin bulunduğu yazıya yönlendirilir.
attachment yazarsanız eğer ziyaretçi wordpress’in varsayılan olarak her resim için oluşturduğu attachement, yani resim sayfasına yönlendirilir.

#image_default_size: Bu kısmın karşısındaki alana eğer;

large yazarsanız eğer yazılarınıza eklenen resimlerinz bundan sonra ayarlar >> ortam sekmesinde büyük boyutu olarak ne belirtildiyse, otomatik o boyuttaki kopyası ile eklenir.
medium yazarsanız eğer yazılarınıza eklenen resimleriniz bundan sonra ayarlar >> ortam sekmesinde orta boyut olarak hangi değerler girildiyse, o boyuttaki kopyası ile eklenir.
Bu ayarlardan tercih ettiklerinizi yazdıktan sonra en altta bulunan ayarları kaydet butonuna tıklayın. İşlem bu kadar. Bundan sonra yazılarınıza eklenecek resimlerin link yapıları, hızlaması, boyutları otomatik olarak sizin üstte belirlediğiniz şekilde olacaktır.

Uyarı:Eğer bilginiz yoksa bu options.php ekranında başka hiç bir ayar ile oynamayın. Aksi halde sitenizde bozulmalar yaşayabilirsiniz.

SEO açısından wordpress varsayılan resim linki post ya da none olarak kalmalı. Çünkü böyle yaparak resimleriniz izinsiz başka siteler tarafından olduğu hali ile alındığında o siteden farkında olmadan backlink çıkışı yapılmış olunur.

 
Üst Alt