• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bilgisayar Windows 11 Beklenen O Özelliğe Sonunda Kavuşuyor

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Windows 11 kategorisinde x tarafından oluşturulan Windows 11 Beklenen O Özelliğe Sonunda Kavuşuyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 187 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Windows 11
Konu Başlığı Windows 11 Beklenen O Özelliğe Sonunda Kavuşuyor
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Microsoft, kullanıcıların uzun süredir gelmesini istediği o özellik sonunda geldi. Microsoft Windows 11 ile birlikte “Insider” kullanıcılarına ekran kaydı özelliği sunuldu. Peki Windows 11 ekran kaydı özelliği nasıl kullanılabilecek?

Windows 11 Beklenen O Özelliğe Sonunda Kavuşuyor!


Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Microsoft, 2021 Ekim ayında “Windows 11” sürümünü yayınlamıştı. Şirketin “Windows” işletim sisteminin son sürümü piyasaya sürüldüğünde büyük tepki toplamıştı. Kullanıcılar, işletim sistemi sürümünün ciddi eksikliklere ve hatalara sahip olduğu eleştirilerinde bulunmuştu.
Microsoft, kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre söz konusu sorun ve eksiklikleri gidermişti. Bunun içinde birden fazla Windows güncellemesi yayınlamıştı. Windows 11’deki çoğu hata ve eksik güncellemelerle giderilmişti. Ancak kullanıcıların uzun süredir şikayetçi olduğu bazı eksiklikler halen tamamlanmamış durumda. Bu eksiklikler arasında en önemlisi olarak gösterilen “ekran kaydı özelliği” bulunuyor.

Windows 11’e Ekran Kaydı Özelliği Geldi​

Windows 11 ekran kaydı

Microsoft’un 2021’de yayınladığı Windows 11 sürümü, ciddi eksikliklere sahipti. İlk dönemde kullanıcıların karşılaştıkları hatalar nedeniyle çok fazla eleştiri almıştı. Windows 11’deki en büyük eksikliklerden birisi de “ekran kaydı özelliği” olmuştu.
Windows 11’de ekran kaydı özelliğinin bulunmaması nedeniyle “üçüncü taraf yazılımların” kullanılması gerekiyordu. Win 11 kullanıcıları, bunun için genellikle “OBS Studio” ve “Bandicam” gibi yazılımları kullanıyordu. Bu tarz ekran kayıt yazılımları fonksiyonel olsa da kullanım pratiğinde kullanıcılara zorluk yaratıyordu.
Microsoft, 2 yıldır kullanıcıların talep ettikleri “ekran kayıt özelliği” fonksiyonunu sonunda getiriyor. Şirket, kısa bir süre önce özelliği “Insider” kullanıcılarına yayınlanmıştı. Insider’ın “Developer(Geliştirici)” kanalı üzerinden ilk testleri için yayınlanmıştı. Microsoft şimdiyse, tüm Windows Insider kullanıcıları için “ekran kayıt” özelliğini kullanıma sundu. Yayınlanan “Windows 11 22621.1245” ve “Windows 11 22623.125” sürümleriyle ekran kaydı özelliği geldi.
Windows Insider kullanıcılarının “ekran kayıt” özelliğini kullanabilmeleri için “Ekran Alıntısı Aracı” sürümünün uyumlu olması gerekiyor. Yayınlanan açıklamaya göre sürümünün “11.2212.24.0” ve üzeri olması gerekiyor.
Windows Insider, Windows güncellemelerinin genel kullanıma sunulmadan önce test edilmesini sağlayan yazılımdır.
Microsoft’un tüm Windows 11 kullanıcıları için ekran kayıt özelliğini ne zaman yayınlayacağı ise henüz açıklanmadı. Beklentiler 2023 yaz aylarına kadar genel kullanıma sunulacağı yönünde.

Windows Ekran Kayıt Özelliği Avantajları​

Windows 11 ekran kaydı

Windows’ta Insider kullanıcıları ekran kaydı oluşturmak için artık üçüncü taraf yazılımlara ihtiyaç duymayacak. Yeni özellikle birlikte kullanıcıların ekran kaydını “tam ekran” veya “ekranda belirli alan” için yapabilecek. Bu sayede sadece belirli alanı kapsayan kayıt için tem ekran yapıp, daha sonra kırpma yapmak zorunda kalınmıyor.
Kullanıcılar, popüler ekran kayıt programlarında olduğu gibi “kayıtta duraklatma” yapılabilecek. Ayrıca kaydedilen dosya “MP4” formatında kaydedilebilecek. Bu sayede daha fazla oynatıcı programı uyumluluğuyla sorunsuz bir şekilde oynatılabilecek.
Windows 11 ekran kaydı

Windows ekran kaydı özelliği ile alınabilecek kayıt süresinin ne kadar olacağı ise açıklanmadı. Yüksek çözünürlük kalitesinde video kaydı yapıldığından depolamada ciddi sorun yaratabiliyor. Bu nedenle de çoğu ekran kayıt programında “dosya sıkıştırma” fonksiyonu da bulunuyor. Windows ekran kayıt özelliği için sıkıştırma fonksiyonunun olup, olmadığı ise açıklanmadı.

Windows 11 Güncellemeleriyle Gelen Yenilikler​

Windows 11

Microsoft, Windows 11 için 2 güncelleme sürümü yayınladı. Microsoft, Windows 11 için “22621.1245” ve “22623.125” sürümlerini yayınladı. Yayınlanan sürümlerin getirdiği yeniliklerde belli oldu.
Yeni sürümle birlikte “Görev Çubuğu” için önemli bir yenilik geldi. Win 11 “Hızlı Ayarlar” etkileşiminde alınan “ShellExperienceHost hatası” giderildi.

Görev Yöneticisi Sorunları Giderildi​

Yeni sürümle birlikte “Görev Yöneticisi” kısmında kullanıcıların yaşadıkları hatalar giderildi. Görev yöneticisi ile ilgili yayınlanan sürümdeki notlar arasında;
  • Görev Yöneticisi kısmındaki “çökme” sorununa neden olan hatalar giderildi.
  • Görev Yöneticisi kısmındaki “Gezinme Bölmesi” gelmeden geniş ekran yapmak zorunda kalınmıyor.
  • Metin Boyutu” yükseltildiğinde “Arama Kutusu” ile karışma hatası giderildi.
  • Metin Boyutu” yükseltildiğinde “İletişim Kutusu” metinlerinin kutu dışına taşma hatası giderildi.
 
Üst Alt