• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Vals Nedir, Tarihi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dans Türleri kategorisinde Kucuktravma tarafından oluşturulan Vals Nedir, Tarihi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 250 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dans Türleri
Konu Başlığı Vals Nedir, Tarihi
Konbuyu başlatan Kucuktravma
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kucuktravma
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
44
Puanları
28

İtibar:

9194084-large.jpg
Vals, 3/4 zamanlı bir Avusturya dansıdır. En belirgin özelliği, çiftlerin birbirine sıkıca tutunup bir nokta çevresinde dönerek dans etmeleridir.

Vals’in kökenleri, 16 nci yüzyıl Avrupasına dayanır. Çıkış noktasının Almanya’nın Bohemya bölgesi olduğu düşünülür. Farklı kaynaklarda ise Vals, 16. yüzyıl ortalarında, Fransa’da, “Provence” adı verilen bölgede “Valto” ismi ile ortaya çıktığı iddia edilmektedir. İlk etapta, yerel, folklorik bir dans olarak oluşan vals Arjantin’den gelen Tango akımının Avrupa’da evrimleşmesi ile ‘’salon’’ danslarından en popüleri haline gelmiştir. 19 uncu yüzyıl Avusturya’sında, ünlü besteci Johann Strauss II tarafından popülaritesi arttırılmıştır. İngiltere’de yaygınlaşan bu görsel şölen, önceleri alt sınıflarda yaygın olan yapılmaktayken, zaman geçtikçe aristokrasi çevrelerinde giderek ilgi çekmiştir. Vals ismi, Almanca eski bir kelime olan “walzen” den (döndürmek veya kaymak) geldiği düşünülür. Günümüzde zaman zaman “dansların kralı” olarak da adlandırılır.

Bu dans, erkek ile bayanın vücutla temas kurarak yaptığı ilk danstır ve zamanında bir çok kesim tarafından da tepki çekmiştir.
Son derece romantik, görkemli, asil ve zarif bir danstır. kendine has şık ve kibar elbiseleri ile dans edilir ve elbiseler dansa ayrı bir zerafet katar.
Vals kıyafetleri seçiminde beyaz ve siyah renklerin ön planda olduğu bilinmektedir. Kadınlar diz altına kadar uzanan geniş etekli elbiseler giyebilecekleri gibi topuklu ayakkabılarla kendilerine has, şık ve zarif bir görünüm de sergileyebilirler. Erkekler genellikle rahat ve klasik ayakkabılar, pantolon, ceket ve gömlek gibi tasarımlara öncelik tanıyabilmektedir. Sırt kısmı açık, balo konseptine uygun, kabarık etekli elbiseleri de tercih edebilen kadınlar, saçlarını dağınık topuz yapabilmektedir. Erkekler ise, kıyafetleri papyon ve mendil ile tamamlamaktadır.
Diğer salon danslarından farklı olarak 2 veya 4 ün katları şeklinde değil, 3/4’lük ritimde çok hızlı bir tempoda yapılan bir danstır.
 
Üst Alt