• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Turkuaz (Firuze) Taşı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Alternatif Tıp ve Şifalı Taşlar kategorisinde Kucuktravma tarafından oluşturulan Turkuaz (Firuze) Taşı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 520 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Alternatif Tıp ve Şifalı Taşlar
Konu Başlığı Turkuaz (Firuze) Taşı
Konbuyu başlatan Kucuktravma
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kucuktravma
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
44
Puanları
28

İtibar:

20191006_204107.pngTurkuaz Taşı Nedir?

Turkuaz taşı nedir diye incelediğimizde bir diğer adı firuze taşı olan bu taş saydam olmayan bir yapıya sahip olan bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır. Opak ve mumsu bir yapıda olan turkuaz taşı gök mavisi rengi ile de herkesi kendine hayran bırakmaktadır.
Bu taş oldukça güzel ve şık bir renk çeşidine sahip olan bir taştır. Turkuaz mavisinden gök mavisine, mavi gri ya da yeşil mavi tonlarda doğada bulunmaktadır. Firuze taşlarının içinde en kıymetli olanları içinde çizgi ve damar olmayan gök mavisi rengine sahip olanlarıdır.
Turkuaz taşlarının, içinde altın renkte birkaç nokta ve damar olan çeşitleri de yoğun ilgi görmekte ve takı yapımında yoğun olarak tercih edilmektedir. Turkuaz taşının sertlik derecesi 5-6 arasındadır. Bu sebeple takı, süs eşyası ve mücevher yapımında kolaylıkla kullanılabilmektedir.
Firuze taşı nerelerde bulunur diye soracak olursanız bu taşın çıkarıldığı yerler; Amerika, Meksika, İsrail, Avustralya, Tibet, Şili, Afganistan ve İran’dır. Oldukça kıymetli bir taş olan bu taş aslında hak ettiği değeri pek görememektedir. Bunun en büyük sebebi ise piyasada sahte taşların elden ele dolaşmasıdır.


Firuze Taşı Faydaları

Firuze taşı faydaları ise bu taşın güzelliği kadar dikkat çekmektedir. Doğal taşların her birinin bilindiği üzere ayrı ayrı etkileri ve faydaları bulunmaktadır. Bunlar:

 • Kişiye şans ve uğur getirdiği bilinmektedir.
 • Kaygı duygusuna karşı etkilidir.
 • Başarı getirir.
 • Nazara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Takı olarak kullanıldığı takdirde etkisi daha da artmaktadır.
 • Sindirim sorunlarına karşı iyi gelmektedir. Bu sebeple bileklik, yüzük ve kemer tokası olarak kullanılmaktadır.
 • Bu taşı taşıyan kişilerin bilgelik güçlerini arttırdığına inanılır.
 • Kederli insanların kederlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Taşıyan kişiye huzur duygusunu aşılar.
 • Cinsel sorular için tedavi edici etkileri vardır.

fe431ba88b034de6866e5f520392277f.jpgTurkuaz Taşı Gerçeği Nasıl Anlaşılır?

Turkuaz taşının sahte olup olmadığını ele alındığında dış görüntüsünden anlaşılabilmektedir. Eğer anlaşılmıyorsa bazı basit yöntemler ile firuze taşının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Sahte taşlar genellikle orijinal renklerde boyanarak piyasaya sürülmektedir. Eğer taşa baktığınızda sahte olup olmadığını anlamakta zorluk çekiyorsanız bir parçasını kırarak gerçek olup olmadığını görebilirsiniz. Turkuaz taşı kolye ya da turkuaz taşı bileklik modellerinin ufak bir kısmını kırdığınızda da iç rengin ve dış rengin uyumuna bakabilirsiniz. Ya da ürüne ait taşı çakmak ile ısıtarak onun orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Genellikle imitasyon ürünler ısıtıldığında üzerindeki boya gitmekte ve alt kısımdaki ucuz taşın rengi ortaya çıkmaktadır. Böylece dışının ve içinin farklı renkte olması bu taşın orijinal olmadığının en büyük kanıtıdır. Bu işlemde süreyi ayarlamanız oldukça önemlidir. Çünkü ametist taşı gibi bazı taşlar fazla ısıya maruz kaldıklarında renk değişimi yaşamaktadırlar.
 
Üst Alt