• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Tesla Model S ve Model X’e Tam Direksiyon Geldi!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Otomobil Haberleri kategorisinde xdxpx tarafından oluşturulan Tesla Model S ve Model X’e Tam Direksiyon Geldi! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Otomobil Haberleri
Konu Başlığı Tesla Model S ve Model X’e Tam Direksiyon Geldi!
Konbuyu başlatan xdxpx
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan xdxpx

xdxpx

ZF Teknik Sorumlu
Teknik Admin
Katılım
29 Ara 2022
Mesajlar
320
Tepkime puanı
26
Puanları
28

İtibar:

Elektrikli otomobil devi Tesla, 2022 yılında “Model S” ve “Model X” modellerini tanıtmıştı. Şirketin yeni modellerinde en fazla eleştiriyi “direksiyon simidi” almıştı. Yarım direksiyon simidi tasarımı kullanan Tesla, yeni bir karara daha imza attı. 2 modelde de tam direksiyon simidi tasarım opsiyonu sunmaya başladı.

Tesla Model S ve Model X’e Tam Direksiyon Geldi!


ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi “Tesla”, çok tartışılan direksiyon simidi kararından geri döndü. Tesla, 2022 yılında düzenlediği etkinlikle “Model S” ve “Model X” modellerini tanıtmıştı. Pek çok önemli yeni özelliği barındıran her 2 modelde en çok “direksiyon simidi” dikkat çekmişti.
Tesla, “Model S” ve “Model X” için son versiyonlarında “yarım direksiyon simidi” kullandı. Ancak tanıtımda açıklanan bu özellik, çoğu kişiden büyük tepkiler almıştı. Tesla, bugüne kadar üretilmiş otomobillerde kullanılan “direksiyon simidi” tasarımından uzaklaşmıştı. Bu pek alışık olunmayan direksiyon simidi tasarımı tartışmalara yol açmıştı.
Model S ve X’te kullanılan yarım direksiyon simidi, özellikle düşük hızdaki “manevra” kabiliyetini düşürmekle itham edilmişti. Düz yolda sorun yaratmıyor olsa da manevra gerektiren ve düşük hızda olunan noktalarda zorlayıcı olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte yarım direksiyon simidinin “kaygan zemin” üzerinde hakimiyeti sağlamada çok zorlayıcı olduğu belirtiliyor.

Tesla Geri Adım Attı​

Tesla Model X ve Model S

Tesla şirketinin CEO’su “Elon Musk”, yarım direksiyon simidi konusunda çok kararlıydı. Hatta tanıtım sonrasında gelen eleştirilere yanıt niteliğinde bir açıklamada bulunmuştu. Söz konusu açıklamada “Model S” ve “Model Xiçin standart direksiyon tasarımlı opsiyon sunulmayacağını belirtmişti. Bu iki modelde de yarım direksiyonun olacağını ifade etmişti.
Milyarder işadamı Musk’ın bu açıklamasıysa tepkilerin daha da yükselmesine neden olmuştu. Hatta modelleri satın almayı düşünen kişilerden, sadece bu sebeple almamaya karar verdikleri haberleri gelmişti.
Şirket ve doğal olarak Musk, geçen yılki sert tutumundan vazgeçti ve geri adım attı. Tesla web sitesi üzerinde hem “Model S” hem de “Model X” opsiyonları düzenlendi. Yeni düzenlemeyle birlikte her 2 modele de “tam direksiyon simidi” opsiyonu geldi. Böylelikle artık 2 modelde yarım direksiyon simidiyle alınmak zorunda kalınmayacak.

Tam Direksiyona Ek Ücret Alınmayacak​

Tesla

Tesla web sitesinde tam direksiyon seçeneği tercih edilebilmesi için ek ücret ödenmesine gerek olmayacak. Ayrıca teslimat usulünde çalışan şirketin tam direksiyon opsiyonu seçildiğinde teslimat süresi artmayacak.
Tam direksiyon simidi Tesla’nın daha önceki modellerindeki ile aynı oldu. Yani direksiyonunda 2 adet “çok yönlü tekerlek” ve “dokunmatik yüzey” yer alıyor.
2023’te Türkiye pazarında da “Model S” ve “Model X” modelleri satışa sunulacak. 2 modelinde Türkiye’de tam direksiyon seçeneğiyle sunulacağı belirtildi. Hatta iddialara göre yarım direksiyon simidi opsiyonu Türkiye pazarına hiç girmeyecek.

Tesla Model S Teknik Özellikleri​

Tesla Model S

Tesla Model S ile “Supercharger” istasyonlarında 15 dakikalık şarj yaparak, yaklaşık “322 km” menzil alınabilecek.
Menzil (EPA tahmini)651.784 km
Motor gücü670 beygir
Tekerlekler 19 inç / 21 inç
Hızlanma3.1 saniye “0-100 km/s”
En Yüksek Hız240 km/s
Sürükleme Katsayısı0.208 CD
Ağırlık2.000 kg
Aktarma OrganıÇift Motorlu
Şarj Maksimum250 Kw

Tesla Model S Fiyatı​

2023 yılında piyasaya sürüleceği açıklanan Tesla Model S fiyatı da belli oldu. Tesla Model S fiyatı96.590 Dolar(yaklaşık 1.812.000 TL)” olarak açıklandı. Model S Plaid fiyatı ise “127.590 Dolar(2.393.000 TL)” olarak açıklandı.
Model S çift motorlu olarak gelirken, Model S Plaid üç motorlu olarak geliyor.


Tesla Model X Teknik Özellikleri​

Tesla Model X

Tesla Model S ile “Supercharger” istasyonlarında 15 dakikalık şarj yaparak, yaklaşık “282 km” menzil alınabilecek.

Menzil (EPA tahmini)881 km
Motor Gücü670 beygir
Tekerlekler20 inç/ 22 inç
Çekme2.267 kg
Kapasite7 kişiye kadar
Hızlanma3.8 saniye “0-100 km/s”
En Yüksek Hız249 km/s
Sürükleme Katsayısı0.24 CD
Ağırlık2.352 kg
Aktarma OrganıÇift Motorlu
Şarj Maksimum250 Kw

Tesla Model X Fiyatı​

2023 yılında piyasaya sürüleceği açıklanan Tesla Model X fiyatı da belli oldu. Tesla Model X fiyatı112.590 Dolar(yaklaşık 2.112.000 TL)” olarak açıklandı. Model X Plaid fiyatı ise “130.590 Dolar(2.450.000 TL)” olarak açıklandı.

Model X çift motorlu olarak gelirken, Model X Plaid üç motorlu olarak geliyor.

 
Üst Alt