• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Teleskop Balığı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Akvaryum Dünyası kategorisinde Kucuktravma tarafından oluşturulan Teleskop Balığı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 565 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Akvaryum Dünyası
Konu Başlığı Teleskop Balığı
Konbuyu başlatan Kucuktravma
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kucuktravma
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
44
Puanları
28

İtibar:

indir (1).jpg


Teleskop gözlü japon balığı ya da teleskop japon balığı olarak da bilinen teleskop balığı, adı üzerinde bir japon balığı türüdür. Tahmin edeceğiniz üzere ismini iri gözlerinden alır. Gözleri hariç tutulacak olursa yelpaze kuyruk japon balığına çok benzer. Bir de gövdesi daha kısa ve tıknaz yapıdadır. Hassas gözleri sebebiyle bakımında diğer japon balıklarına göre daha dikkatli olunmalıdır. Görüşü iyi değildir, fazla ışığı sevmez ve yavaş yüzer. Akvaryumun alt ve orta kısımlarını tercih ettiği ve yavaş yüzdüğü için yemlerden yeterince yediğine emin olunmalıdır.

Yavru teleskop balıklarının gözleri diğer japon balıklarına benzer. Gözleri altıncı aydan itibaren irileşmeye başlar. Yetişkin teleskop balığının boyu yaklaşık 12 santimetre olur, ancak iyi bir bakımla 20 santimetre olabilir. Ortalama ömrü 10-15 senedir. Kırmızı, mavi, kahverengi veya beyaz renkte olabileceği gibi; kırmızı-beyaz, siyah-beyaz ve çok renkli olanları da mevcuttur.

Teleskop Japon Balığı Özellikleri

Bilimsel ismi: Carassius auratus auratus
Bakım zorluğu: Orta seviye. Görme yetisi az olduğu için bakımında zorluklar yaşanabilir.
Boyu: Ortalama 12 santimetre
pH: 6.5 – 7.5 arası
Sıcaklık: İdeal sıcaklık 18 ile 24 santigrat derece arasıdır.
Su sertliği: 5 – 19 dGH arası
Ortalama ömür: 10 – 15 sene
Doğal yaşam alanı: Çin ve Japonya
Teleskop balığı karakteri: Barışçıl
Üreme: Dişiler doğru koşullar sağlandığında yumurta döker. Doğada japon balıkları bahar aylarında ürediği için bu ortamın taklit edilmesi gerekir.
Akvaryum hacmi: Minimum 40 litrelik akvaryuma ihtiyaç vardır.
Teleskop balığı ile uyumlu balıklar: Kendi türüyle aynı akvaryumda beslenebilir. Kendisi gibi görme yeteneği zayıf olan siyah teleskop gözlü, torba gözlü ve göğebakan türlerinden japon balıklarıyla iyi uyum sağlar.
Teleskop balığı hastalıkları: Tatlı su balık hastalıklarına yakalanabilir. Bunlardan beyaz benek hastalığı, dış parazitler, bakteriyel enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonu en sık görülenleridir. Hastalıklar genellikle yaralanmalardan, yetersiz beslenmeden ve su kalitesinin yetersizliğinden kaynaklanır.

Beslenme: Hindir.jpgepçil
Yüzdüğü seviye: Dip ve orta kısımlar

Teleskop Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı

Çiftleşme döneminde erkek teleskop balığının kafası ve solungaçlarında beyaz renkli sivilce benzeri kabarcıklar oluşur. Erkekler dişilere göre genellikle daha ufaktır. Yine üreme döneminde dişiler taşıdıkları yumurtalar nedeniyle irileşir.

Teleskop Balığı Bakımı

Teleskop balığı yeni başlayanlar için ideal balık değildir. Gözlerinin yaralanması ve enfeksiyon kapma riski fazladır. Kepçe ile sudan alınacağı zaman gözlerine özen gösterilmelidir. Ancak su kalitesindeki kusurlara karşı aşırı duyarlı değildir. Güvenli ortam sağlanabilirse süs havuzunda bile yaşayabilir.

İdeal su sıcaklığı 18 ile 24 santigrat derece arasıdır. Su sıcaklığı yavaş yavaş değiştiği sürece daha soğuk sulara da dayanabilir. Hızlı sıcaklık değişimi halinde hayatını kaybetme ihtimali yüksektir.

Beslenme
Teleskop balığı bitkisel ağırlıklı beslenen hepçil bir canlıdır. Günde birkaç defa ve az miktarlarda beslenmelidir. Taze, donmuş ve pul yemlerle beslenebilir. Hayvansal gıdalardan kan kurdu, su piresi, tubifex kurdu ve artemia verilebilir. Ancak hayvansal besinlerin toplam yemin %30′ undan fazla olmaması gerekir. Donmuş hayvansal yemler bakteri riski taşımadıkları için, canlı yemlere göre daha güvenlidir.

Teleskop balığı zayıf görme yetisi nedeniyle bazen yemi bulmakta zorlanır. Hızlı balıklarla yem yarışına giremez. Bu yüzden yem verirken biraz sabırlı olmanız gerekir. Comet ve shubunkin gibi hızlı yüzen japon balıkları ile aynı akvaryumda beslenmemelidir.

Teleskop Balığı Akvaryumu

Japon balıkları diğer tatlı su balıklarına göre daha fazla oksijene ihtiyaç duyar ve daha fazla dışkı üretir. Bunun için akvaryum suyunun sık sık değiştirilmesi gerekir. En geç haftada bir %25 oranında su değişimi yapın. Suyun temiz kalması teleskop balığının sağlığına büyük katkı sağlar.

Akvaryum dekorları keskin köşeli olmamalıdır. Balığımız canlı bitkileri yediği ve kökünden sökebildiği için, akvaryumda ipek süs bitkileri bulundurmak daha doğru olur. Plastik süs bitkileri kullanmaktan sakının, çünkü balığınızın nazik gözleri zarar görebilir. Akvaryumun dibini orta irilikte keskin olmayan taşlarla döşeyebilirsiniz.

En az 40 litrelik akvaryum edinin. Ancak küçük akvaryumların dezavantajı, akvaryum suyunun çabuk kirlenmesidir. Daha büyük bir akvaryum tercih ederseniz, çok sık su değişimi yapmanıza gerek kalmaz.
  • Eklenecek her balık için akvaryum hacmi 40 litre arttırılmalıdır.
  • Yüksek akvaryumdan ziyade geniş bir akvaryum tercih edilmelidir. Çünkü su yüzeyi ne kadar büyük olursa, sudaki oksijen miktarı o kadar fazla olur.
  • Genç balıklar için akvaryum hacmini belirlemekte şu kural uygulanabilir. Her 2,5 santimetre balık için 5 litre su.
 
Üst Alt