• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Tarihte Bilim İçin Hayatını Feda Etmiş Bilim İnsanları

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilim Adamları kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Tarihte Bilim İçin Hayatını Feda Etmiş Bilim İnsanları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 216 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilim Adamları
Konu Başlığı Tarihte Bilim İçin Hayatını Feda Etmiş Bilim İnsanları
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Tarihte Bilim İçin Hayatını Feda Etmiş 10 Bilim İnsanı

galeri_madame-curie-jpg_105178161_1429861527.jpg

Tarihte bazı bilim İnsanları vardır ki insanlığı daha ileri noktaya götürme amacıyla kendilerini bilime feda etmişlerdir. Zehirlenen kimyagerler, zararlı ışınlardan kanser olanlar, kör olanlar… Hepsini saygıyla anıyoruz. İşte bilim için hayatını feda etmiş 10 bilim insanı.


1- Marie Curie
Radyasyon tedavisi üzerine çalışırken radyasyondan dolayı kendinde lösemi gelişmiş, bu yüzden hayatını kaybetmiştir. Marie Curie, nobel kimya ve fizik ödülü almış bir bilim kadınıdır.


tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani1.jpg

2- Carl Scheele
Carl Scheele bir farmaolog aynı zamanda da birçok kimyasal elementin bulucusudur. Kimyager Joseph Priestley, Carl Scheele’nin buluşlarının çoğunu çalıp makaleler halinde kendisinin buluşlarıymış gibi yayınlasa da daha sonradan gerçek anlaşılmış ve buluşların hakkı Carl Scheele’ye tekrardan verilmiştir.


Scheele’nin keşfettiği elementler arasında oksijen, molibden, tungsten, manganez ve klorin gibi elementler bulunmaktadır. Scheele’nin en ilginç özelliği ise çalıştığı kimyasalların tadına bakmaktır. Ölüm sebebi hidrojen siyanürü tatmak olarak tarihe geçmiştir.
tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani2.jpg

3- Sir David Brewster
Sir David Brewster, optik ve ışık polarizasyonu üzerine çalışmış ve kaleidoskopu keşfetmiştir. Mikroskoplardaki mercekler sistemini geliştiren İskoçyalı bilim adamı Brewster, bir ışık çalışmasında görme yeteneğinin dörtte üçünü kaybetmiştir. Ve belirli bir süre sonra da kör kalmıştır. Sir David Brewster bilim için ölmese de bilim için gözlerini feda etmiştir.
tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani3.jpg

4- Elizabeth Ascheim
Elizbeth Ascheim röntgen ışıkları üzerine çalışmalar yapmış ve X ışınlarını daha iyi kullanmak için kendisini denek olarak kullanmıştır. Maruz kaldığı fazla röntgen ışınından dolayı vücudunun her organında kanserli hücreler oluşmuş ve hayatını kaybetmiştir.
tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani4-740x1024.jpg

5- Robert Bunsen
“Bunsen burner” olarak bilinen Robert Bunsen, laboratuvarlarda kullanılan ısıtıcı “bek”lerin mucitidir. Kimyager Bunsen, bulduğu beki test ederken kör olmuştur.
tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani5.jpg

6- William Bullock
Döner silindirli matbaa makinesini icat eden William Bullock bu icadıyla matbaa sanayisinde devrim yaratmıştır. Döner silindirler sayesinde daha hızlı ve daha kaliteli baskı yapılabilmiştir. William Bullock, icat ettiği bu makineyi tamir etmeye çalışırken, ayağına düşürmüş ve kangrenden hayatını kaybetmiştir.
tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani6.jpg

7- Jean-Francois de Rozier
Fizik ve kimya öğretmeni olan Rozier balonla ilk uçuş yapan, ve bu buluşu ilk defa test eden kişidir. Bu uçuş sırasında patlayan balonla hayatını kaybetmiş ve hayatını hava yolunda kaybeden ilk insan olarak adını tarihe yazdırmıştır.
tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani7.jpg

8- Thomas Midgley Jr.
Kurşunlu benzini keşfederek insanlığın hem sanayide hem ulaşımda ciddi yollar kat etmesini sağlayan Amerikalı ünlü mühendis ve kimyager Thomas Midgley Jr. kurşun zehirlenmesinden hayatını kaybetmiştir.

tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani8.jpg

9- Sir Humphry Davy
Üstün zekâsıyla bilinen İngiliz kimyager Sir Humphry Davy, bulduğu gazların yanıcılık özelliğini test ederken yanarak ölmüştür.
tarihte-bilim-icin-hayatini-feda-etmis-10-bilim-insani9.jpg

10- Alexander Bogdanov
“Genç insan kanının, yaşlı bir bedene transfer edilmesiyle yaşlı insan gençleşebilir mi?” sorusuna yanıt arayan Rus bilim adamı, hastalık testi yapmadan kendisine transfer ettiği sıtma hastası olan bir hastanın kanıyla hayatını kaybetmiştir.
 
Üst Alt