• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Saç - Makyaj Bakımı kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Strese Bağlı Saç Dökülmesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 674 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Saç - Makyaj Bakımı
Konu Başlığı Strese Bağlı Saç Dökülmesi
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Sabah uyandığınızda yastığınızda gördüğünüz saç tellerini sayısı çoğaldıysa; elinizi saçınıza ne zaman atsanız, tel tel saçların avucumuzda kümelendiğini görüyorsanız, günde 100 telden fazla saç kaybı yaşıyorsanız tehlike çanları çalıyor demektir. Saçlarınızın dökülmesi, strese bağlı olabilir.
İçinde bulunduğumuz durum; her gün evde, belirsiz bir şekilde kalıyor olmak omuzlarımıza epey bir yükte stres bindiriyor. Eğer bu aralar saçlarımızın döküldüğüne şahit oluyorsak, bundan iki-üç ay öncesine; Şubat-Mart’a bakmak gerekiyor. Bugün saçımızda dökülme artışı varsa mutlaka vücudumuzu olumsuz etkileyen sebepler en az iki-üç aydır mevcut demek oluyor. Aslında bu tarihler de tam olarak salgının yayılmaya başladığı döneme denk geliyor...
Bugün yaşadığımız stres sebebiyle ancak Temmuz ayı itibarıyla dökülme artışı görebiliyoruz.
stres_sac_1.jpg

“100 tel.” dedik. Bu sayı, saçların çok yoğun olması durumunda geçerli. Saç yoğunluğu az olan kişilerdeyse bu sayı 20-50 olabiliyor. Diğer taraftan, dökülen saçların niteliği de önemli. Dökülen saçlar 10 cm’den uzunsa, bu saçlar genellikle yeniden çıkıyor. Ancak dökülen saçların uzunluğu 3 cm’den kısa olmaya başladığında bu durum saç kaybına işaret ediyor, takip etmek gerekiyor.
Günlük saç bakımı rutininde dökülmeye yol açabilecek alışkanlıklar neler?
stresebaglidokulme_2.jpg

Buna beklenmedik bir cevap vereceğiz. Çünkü günlük saç bakımı rutininde dökülmeye yol açabilecek bir alışkanlık yok. Saç dökülmesi vücuttaki bir yetersizliğin etkisiyle, saça giden enerjinin kesilmesi sonucu gerçekleşiyor. Yani, evde uygulanan bakımlar, şampuan, losyon veya bir yağ, tek başına saç dökülme sebep olmuyor.
Strese bağlı saç dökülmesini nasıl önleriz?
stresebaglisacdokulmesi_1.png

Aslınca cevap soruda saklı. Sizi strese sokan durumlardan uzaklaşın. Bunun için, evde uymanız gereken beş temel kuralı şurada kaleme aldık. Ek olarak, balkonda da olsa güneşlenmeyi unutmayın. Bu nedenle bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ve stresi azaltabilecek vitaminler ve yaşam şekli stres sebebiyle oluşan saç kayıplarına iyi geliyor. Bu vitaminlerin başını, bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini çekiyor. Siz saçlarınızı normal bir rutinde yıkamaya ve ihtiyacı olan bakımı yapmaya devam edin. Stres seviyenizi azaltmanız halinde, saçınız kendini üç ila altı ay içinde toparlayacaktır.
 
Üst Alt