• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Sohbet ve Chat Projeleri Neden Uzun Soluklu Olamıyor.

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Domain kategorisinde Microsoft tarafından oluşturulan Sohbet ve Chat Projeleri Neden Uzun Soluklu Olamıyor. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 209 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Domain
Konu Başlığı Sohbet ve Chat Projeleri Neden Uzun Soluklu Olamıyor.
Konbuyu başlatan Microsoft
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan yesilcayiciyom

Microsoft

ZF Süper Moderatör
Özel Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
52
Tepkime puanı
30
Puanları
18

İtibar:

Merhabalar değerli forum kullanıcıları,

Yakın zamanda dikkatimi çeken bir konu hakkında kişisel görüş ve araştırmalarımın neticesinde bir kanaat getirdiğim bir konu hakkında bir düşünce ve niyet paylaşımında bulunmak istedim.

IRC Projelerinin geneli ortalama 1 yıldan uzun bir süre faaliyet hayatını devam ettiremiyor.
Bunun sebepleri ile ilgili bir kaç ana başlık olarak gözlemlerimi sizlerle paylaşmak isterim.
1- Kitle ve kullanıcı oluşturma süreçlerindeki hatalar
2- Araştırılmadan yapılan proje girişimleri
3-Bütçe belirleme ve ek bütçe oluşturmadaki yetersizlik
4- Kitle devamlılığı konusunda yaşanılan hatalar
5-Düzensiz ve bilinçsiz oluşturulan yönetim kadroları
6-Yatırımsızlık

1- Kitle ve kullanıcı oluşturma sürecindeki hatalar; bir çok yeni sunucu kitle oluşum sürecinden önce bulundukları sunucularda oluşturulan kulis veya mağduriyetlere maruz kişilerden oluşturulan bir topluluk ile bir araya getirilir ve aynı mağduriyetleri biz yapmayalım diye toplanıp sunucu kurarlar ve kendileri de aynı şeyleri yaşatmayacaklarını ve yaşamayacakları düşünerek oluşum içerisinde bulunurlar. Kısır bir döngü içerisine kendileri ile birlikte çevresindekileri sürükleme eğilimi olarak genelde kabul görür ve bir çoğu geldiklere sunuculara farklı nicklerle geri dönmek zorunda kalır.
2-Araştırmadan yapılan proje girişimleri, kendi arkadaşlarımız gelsin fazlasında gözümüz yok zaten shell için aylık 100-200 lira bir şey değil veririz bakarız dalgasına diye açılıp o arkadaşların çağırdığında yüzüne bakmadığı ve 1-2 gelip sohbet dönmüyor diye gittiği ve proje sahibi patlattıkları girişimler ile hüsranla sonuçlanan sunucu açılımları ile birlikte bu tarz projelerin sadece bir irc hosting ve 100 liralık temadan ibaret olmadığını sonradan anlayan ama kendine de kapatmayı yediremediği için her gün can sıkıntısının derinleştiği proje üreticileri olarak tanımladığım arkadaşlar.
3-Bütçe belirleme ve ek bütçe oluşturmadaki yetersizlik, bir sunucu açılırken başlangıç maliyeti ve ilk orta ve uzun vade bütçe belirleme bunu planlama ön görülü olmadan uzak projelerin bir çoğu boşa masraf ve zaman kaydı diyerek sunucu kapatıyor. Sunucunun geleceği ve mevcut durumunu korumak için fonlama desteğini sadece sunucudaki yol arkadaşlarına yanlamadan oluştuğunu edinmiş bundan da karşılık göremediğinden dolayı da 1 yılı geçmeden kapanan sunucu grupları.
4- Kitle devamlılığı ve konusunda yaşanılan hatalar, yeni sunucuların kitle üretimi sadece sağdan soldan çağırarak yapılan şekilde başlaması ama yeni sohbet kullanıcısı ve iç etkinlik yetersizliğin olmamasından kaynaklı olarak sohbetlerin ve muhabbetlerin kısır'a bağlamasından dolayı kullanıcıların sohbet arayışları için başka sunuculara eğilim göstermesi.
5-Düzensiz bilinçsiz oluşturulan yönetim kadroları, Geldikleri sunuculardaki arkadaşlarını geldikleri için onure edilebilmek adına sürekli dağıtılan hediye yetkiler ve görevlerin daha sonra bu yetkinin altında ezilerek birbirleriyle kapışarak oluşturulmak istenilen düzeni tartışmalar ve fikir ayrılıkları nedeniyle dağılması, sonrasında da kimse kalmayınca kapatılması.
6- Yatırımsızlık, proje sahibinin kendini tatmin ettiği replik " bizim büyümeye genişlemeye ihtiyacımız yok böyle iyiyiz " cümlesinin altında param yok yatırım yapamıyorum durumu vardır. Hiç bir sunucu sahibi 5 user için sunucu açmaz ama fazlasına da maddi enerjisi yeterli değildir. bu süreçte olanı korumaya yönelirler onu da yukarıdaki bazı nedenler engellediğinde sonrasında yapılan yatırımlar geç kalmış yatırım grubuna kalıyor ve sonuç getirmiyor.

Tabi bunlar yukarıda da belirtmiş olduğum gibi şimdiye kadar açılmış devam eden ve kapanmış sunucuların genel problemlerinden benim gözlemlediklerimdir. Eminim ki fazlası da vardır sizinde bildikleriniz.
Bunu paylaşımım asıl sebebi ise niyet önemli olduğu kadar bu niyete hizmet edecek bilgi, birikim, alt yapı, yatırım ve bir çok detayları göz önünde bulundurarak bir yola çıkmanızdır.
Bunları yapmadan bir yola çıkıyorsanız yapacağınız hareket çılgınlıktan ve sinir katsayınızı yükseltmekten başka bir şeye yarayacaktır, bunları yapmadan girip sinir hastası olacağınıza shellcilerin, domain, hosting, seocuların ibanlarına direk parayı göndersin en azından sinirinizi ve psikolojisinizi korumuş olursunuz :)

Hepinize 2023 'ün sağlık, mutluluk, huzur ve bereket getirmesini dilerim.
 

sessizadam

Üye
Katılım
21 Ocak 2023
Mesajlar
327
Tepkime puanı
27
Puanları
28

İtibar:

Herşeyden önce bu tip sohbet platformlarını kullanan insanlar artık daha pratik olan whatsapp , telegram ve onlara benzer yerleri kullanmaya başladı. Gelişen teknolojide bilgisayarlar telefonlara entegre edildi. Artık eskisi kadar bilgisayar kullanılmıyor. Bunların çok etkisi olduğunu düşünüyorum.
 

Dolunay

Administrator
ForumAdmin
ZFN Sahibi
Katılım
9 May 2023
Mesajlar
17,961
Tepkime puanı
19
Puanları
38
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hali
vtEvVy
Mesleği
System Administrator

İtibar:

Devir değişti, teknoloji değişti, nesil değişti; yine de yeteri kadar bütçe emek ve istikrar ile iyi yerlere gelme imkanı var..
 
Üst Alt