• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Şifreler tarih mi oluyor? Google Chrome passkey desteği kazandı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İnternet Dünyasından Haberler kategorisinde x tarafından oluşturulan Şifreler tarih mi oluyor? Google Chrome passkey desteği kazandı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 77 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İnternet Dünyasından Haberler
Konu Başlığı Şifreler tarih mi oluyor? Google Chrome passkey desteği kazandı
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
30
Puanları
28

İtibar:

Passkey (Geçiş anahtarı) nedir?

Geçiş anahtarları
, iki faktörlü kimlik doğrulama ve Google’ın parola yöneticisi gibi kullanıcıların hesaplarını güvende tutmalarının bir başka yolu. Diğer güvenlik faktörlerinden farklı olarak geçiş anahtarlarının sızdırılma riski yok, sunucuda veri ihlali olması durumunda oturum açma bilgileri güvende. Kullanıcıları kimlik avı saldırılarına karşı da koruyabilen geçiş anahtarı, parolalara göre daha güvenli bir alternatif.

Kullanıcılar, geçiş anahtarlarıyla iPhone veya Android telefonlarını kullanarak kimlik doğrulaması yapabiliyor ve web sitelerine parolasız giriş yapabiliyor. iOS ve Android’in yeni sürümlerinde, geçiş anahtarlarını destekleyen sitelere giren kullanıcılar, güvenilir bir cihazda biyometrik kimlik doğrulamayı kullanarak kimlik doğrulama adımını geçebiliyor. Passkey desteğinin Chrome Android uygulamasını da geleceği söylendi.
Kullanıcı, bilgisayardan bir siteye girdiğinde, yakınındaki mobil cihazla QR kodu okutarak geçiş anahtarını kullanabiliyor. Siteyle sadece güvenli bir şekilde oluşturulmuş bir kod alışverişi olduğundan, şifrenin aksine sızdırılma riski olmuyor.
Google’ın Chromium Blog gönderisine göre, şifrenin sonuna getirecek passkey (geçiş anahtarı) desteği M108 güncellemesi ile birlikte kullanıma sunulmaya başladı.


cache-v2
 
Üst Alt