Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası sohbet, sohbet odası


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Sait Faik Abasıyanık Luzumsuz Adam Roman Özeti

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Özetleri kategorisinde Üye silindi 150 tarafından oluşturulan Sait Faik Abasıyanık Luzumsuz Adam Roman Özeti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 90 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Özetleri
Konu Başlığı Sait Faik Abasıyanık Luzumsuz Adam Roman Özeti
Konbuyu başlatan Üye silindi 150
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Üye silindi 150
Ü

Üye silindi 150

Guest
KİTABIN ADI :LÜZUMSUZ ADAM
KİTABIN YAZARI :SAİT FAİK ABASIYANIK
YAYIN EVİ VE ADRESİ :BİLGİ YAYINEVİ
BASIM YILI :MART 1987


KİTABIN İÇİNDEKİ ESERLER


-LÜZUMSUZ ADAM
-BEN NE YAPAYIM?
-BİRANEDEKİ ADAM
-MÜRÜVVET
-İP MESELESİ
-MENEKŞELİ VADİ
-BİZİM KÖY BİR BALIKÇI KÖYÜDÜR
-KAÇAMAK,PAPAĞAN,KARABİBER
-BACAKLARI OLSAYDI
-AYTEN
-PAPAZEFENDİ
-BİR KÜLHANBEY HİKAYESİ
-KAMERİYELİ MEZAR
-HAYVANCA GÜLEN ADAM


1. KİTABIN KONUSU:
Mansur Bey adlı,bütün günleri aynı faaliyetler çerçevesinde geçen bir adamın hikayesi anlatılıyor.Hayatındaki sıradanlıklar ve bundan duyduğu zoraki mutluluk en ince ayrıntısına kadar belirtiliyor.Sonunda ise bu hayattan nasıl vazgeçebilirim sorusunu soruyor kendi kendine.

2. KİTABIN ÖZETİ:
Haftanın 7 günü aynı şeyleri yapan Mansur Bey her zaman ki gibi kahvesine gider ve kahve sahibi Yahudi bayanla kapuçinolu fransızca sohbetine başlar.Daha sonra kütüphaneye giderek bir Fransızca dergi alır.Çünkü bu dergi yarınki sohbetine yardımcı olacaktır.Öğlene doğru işkembecisine gider ve ekşi ekşi limonlu işkembesini içer Bayram’ın dükkanında .
Akşam Fransızca dergisindeki bilmediği kelimeleri tercüme ederken uyuyakalır.Fakat saat 4:30’daki akşam gezintisi için uyanacaktır elbette.Gezinti sırasında akşam olduğunu pastahanesinin perdesi çekilnce anlar.Portakalını alır ve meyhaneden çıkan insanları izlemeye başlar.Daha sonra karşı meyhaneye girer,her zamanki içkisini içer ve her zaman olduğu gibi zurnacı ,zurnasının kamış düdüklerinden birini değiştirirken masasından kalkar.
Yedi seneden beri mahallesinden çıkmayan Hünsar Bey bir gün mahalesinden çıkmaya karar verir.
İstanbulun güzelliği onu büyülemiştir ve aklına ne gelir biliyor musunuz? Dükkanla,evi satıp,gazinodaki alnı dar kızı metres tutup,daha sonra bir Boğaziçi vapuruna binip,Bebek’le Arnavutköy önlerinde oturduğu tabureden kalkıp,kendisini denizin içine bırakıvermek.

3. KİTABIN ANAFİKRİ:
Her gün aynı şeyleri yapan bir adamın gerçekleştirdiği faaliyetler en ince detayına kadar anlatılıyor.Rutin faaliyetleri gerçekleştirmesine rağmen ,içinde daha değişik şeyler yapma isteğinde olan başka bir insan var ve bu da diğer kişilerle olan ilişkilerinde ve düşüncelerinde açığa çıkıyor.

4. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Hünsar Bey ,sakin bir yaşam seven veya başka işlerle uğraşma düşüncesinde olmayan biridir.Detaya inersek işkembe çorbası içmeyi seven,Fransızca’ya meraklı ,tek geliri dükkan kirasından ibaret bir insan…
Bayram,işkembe dükkanının sahibi.
Salomon,portakal satıcısı.
Ve pastahanenin sahibi Yahudi kadın.
 
Üst Alt