• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Sağlık psikolojisinin başlıca amaçları:

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Sağlık psikolojisinin başlıca amaçları: başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 216 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Sağlık psikolojisinin başlıca amaçları:
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

  1. Hastalıkların temelindeki davranışların rolünü değerlendirmek. Örneğin, sigara kullanma, beslenme ve egzersiz yapmama gibi davranışlar koroner kalp hastalığına sebep olabilmektedir.
  2. Sağlıksız davranışları tahmin etmek. Örneğin sağlık ve hastalık ile ilgili inançlar davranışları belirleyebilir.
  3. Psikoloji ve fizyoloji arasındaki ilişkiyi değerlendirmek. Örneğin, endişe ve stres kişinin biyolojisini ve fizyolojisini etkileyebilir ve bu da hastalığı tetikleyebilir yahut hastalığın şiddetini arttırabilir.
  4. Hastalık boyunca psikolojinin rolünü anlamak. Örneğin, hastalığın psikolojik sonuçlarını anlamak hem ağrı, bulantı ve kusma gibi fizyolojik belirtileri hem de kaygı ve depresyon gibi psikolojik belirtileri azaltmaya ve hafifletmeye yarayabilir.
  5. Hastalığın tedavisinde psikolojinin rolünü değerlendirmek. Örneğin, hastalığın oluşmasında psikolojik faktörlerin yeri önemli ise, psikolojik etkenler hastalığın tedavisinde de rol oynayabilir yahut kalp krizi geçirmiş bir insandaki stresi azaltmak ve sigara içme davranışını bırakmasını sağlamak, bu bireyin başka bir kalp krizi geçirmesini önlemede yardımcı olabilir.
  6. Sağlıklı davranışları teşvik etmek. Örneğin, hastalıklardaki davranışsal sebepleri ortaya çıkarmak insanların bu davranışlardan uzak durmasını sağlayabilir; spor yapmanın obeziteyi önlediğini duyan bir insan spor yapmaya daha fazla meyilli olur.
  7. Hastalığı önlemek. Örneğin, stresi azaltmak kalp krizi riskini önleyebilir.
  8. Sağlık hizmetlerini ve devletin sağlık bakım politikasını geliştirmek.
Sağlık Psikolojisi Alt Alanları
Klinik Sağlık Psikolojisi
İlk olarak klinik psikoloji eğitimini ve sonrasında sağlık psikolojisinde uzmanlıklarını tamamlayan kişilerdir. Hastaneler, danışmanlık ve sağlık merkezlerinde hizmet verirler. Stres ve ağrı yönetimi, kronik hastalıkları olan hastalar için rehabilitasyon vs gibi alanlar üzerinde çalışırlar.

Uzman Sağlık Psikolojisi
Psikoloji eğitiminden sonra sağlık psikolojisi alanında yüksek lisanslarını tamamlarlar. Araştırma, eğitim ve danışmanlık alanında yetkinliğe sahiptirler. Okullarda, sanayi veya sağlık hizmeti ile ilgili alanlarda veya akademisyen olarak çalışabilirler.

Toplum Sağlığı Psikolojisi
Toplumdaki bireylerin sağlığı ve refahını etkileyen toplum faktörlerini inceler. hastalıkları önlemek, tedavi etmek ve fizyolojik ve psikolojik sağlığı geliştirmek için topluluk düzeyinde müdahaleler tasarlar.

Halk Sağlığı Psikolojisi
Sağlık ve psiko sosyal faktörler arasındaki neden sonuç ilişkilerini araştırır. Sağlık psikolojisinin sağlık politikalarının oluşturulmasında işlev görebilmesini sağlar. Halk sağlığı psikologları için sağlığın geliştirilmesi ve hastalıkların önlenmesi tedaviden daha önemlidir.
 
Üst Alt