• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Sağlığın Temeli İlk 3 Yaşta Atılıyor!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Aile & Aile Sorunları ve Çocuk kategorisinde WooD tarafından oluşturulan Sağlığın Temeli İlk 3 Yaşta Atılıyor! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 761 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Aile & Aile Sorunları ve Çocuk
Konu Başlığı Sağlığın Temeli İlk 3 Yaşta Atılıyor!
Konbuyu başlatan WooD
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan WooD

WooD

Üye
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
11
Puanları
18
Memleket
06 ANKARA
Takım
FenerBahçe
Burç
Yay

İtibar:

sagligin-temeli-ilk-3-yas.jpg
Sağlığın Temeli İlk 3 Yaşta Atılıyor!


Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar, sizlere sağlığın temel kurallarını bu yazımız içerisinde anlatıyor. Bu yazıya almış olduğumuz serimiz içerisinde bebeğinizin sağlıklı beslenmesinin kurallarını sizlere sunduk.

Bebeğinizin Sağlıklı Beslenmesi İçin Genel İlkeler Ne Olmalıdır?
Bebeğinizin sağlıklı beslenmesi amacı içerisinde bu yazımızda tüm kuralları sizlere maddeler halinde sundu.

Bebeğiniz 13 ayını tamamladıktan sonra çocuğunuza ayrı bir servis yani tabakta yemeğini yedirmeli, bebeğinizin yemek yeme durumunu takip etmeniz gereklidir. Bebeğinize ne tür yemek yediğini ve ne kadar yemek yiyorsa, bebeğinizin bu sınırının altında yemek vermeli şayet bebeğiniz hala yemek yemek istiyorsa ise şayet bu durumu çocuğa bırakmanı gereklidir. Onlara tabağı temizlettirmek amacı içerisinde çocuğunuzu sıkmayınız.

 • Bebeğinize olabildiğince erken sürede çatal ve kaşık ile yemek yemesini öğretmeniz gereken önemli bir husustur.


 • Bebeğinizi bu dönemde gün içerisinde 4 – 6 öğün yemek yemesi ve bol bol süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Çocuğunuza et, süt, balık, yumurta, sebze ve meyve, baklagiller ve mısır ve nişasta gibi besinleri bu dönemde bebeğinize dengeli olarak yedirmelisiniz.


 • Yaptığımız en büyük yanlışlardan biri olan, ekmeğin yemek suyuna banarak bebeği yedirilmesi yanlış bir davranıştır. Besleyici oranı olamayan bu yediriliş şekli hatalı bir davranış şeklidir.


 • Bebeğinize her gün et ya da baklagillerden birisini çocuğunuzun yemek menüsünde bulunması gerekmektedir. Bu tür ürünleri bazı sebzeler ile de onlara yedirtebilirisiniz. Bu sayede çocuğun sevmediği bir yemek ise şayet bu sebzeler ile karıştırılacak çocuğa bu yemeği yedirebilirisiniz.


 • Çocuğa her gün yumurta yedirilmesi gerekmektedir, ama her gün et yiyen bir çocuğa devamlı yumurta yedirilmesi daha sağlıklıdır.


 • Çocuğa ortalama yarım litre civarında süt tüketmesi gereklidir. Sütü her türlü çocuğa verebiliriz. Süt içersinde ki Kalsiyum çocuklar için önemli bir vitamin olduğu için süz çocuğun gelişimi açısından çok önemli bir husustur.


 • Çocuğa ortalama günlük 1-2 defa sebze yedirilmeli. Bunun yanı sıra sebzenin besin değerin yükselmesi amacı içerisinde sebzeleri baklagiller ile ya da proteinleri ile karıştırarak onlara yedirebilirisiniz. Çocuk meyveyi günlük bir iki defa yemesi gerekmektedir. Çocuğa meyve vermek yerine meyvenin suyunu sıkıp o şekilde de çocuğa verilebilir.


 • Çocuğa günde bir iki defa nişasta içerikli besinler ve üç dilim ekmeği çocuğun yemek listesine bulundurulması gerekmektedir.


 • Çocuğunuza olabildiğince kek, şeker, çikolata veyahut dondurma gibi ürünleri verememeye özen göstermelisiniz. Çocuğunuza olabildiğince küçük yaşlarda tatlı besinlere alıştırılmaması gerekmektedir. Çocuğun erken yaşlarda aşırı tatlı besinler tüketmesi çocuğun dengesiz beslenmesine ve erken yaşlarda dişlerinin çürümesine neden olmaktadır.


 • Çocuğunuza erken yaşlarda da kahve ve çay gibi içecekler ile tanıştırmamalısınız. Nedeni ise bu içeceklerin içerdiği maddelerin sinirlenmeye yol açtığından ötürü çocuğunuza olabildiğince uzak tutmaya çalışın.


 • Günümüz koşullarının yorucu ve sıcak olduğundan ötürü sıvı kaybına uğramaktayız. İşte bu nedenden ötürü çocuğunuza gündelik olarak bir ya da bir buçuk litre su tüketmesi gerekmektedir
 
Üst Alt