• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Saç Bakımınıza Eklememeniz Gereken Maddeler

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Saç - Makyaj Bakımı kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Saç Bakımınıza Eklememeniz Gereken Maddeler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 750 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Saç - Makyaj Bakımı
Konu Başlığı Saç Bakımınıza Eklememeniz Gereken Maddeler
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Saç Bakımınıza Eklememeniz Gereken Maddeler
Saç bakımınızda bu içeriklere dikkat edin.

Saçlarımız öz güvenimizin bir parçası. Saç bakımımıza gösterdiğimiz özen yalnızca en iyi içerikleri seçerek özenle uyguladığımız bakımlardan ibaret olmamalı. Bu noktada, saça sirke sürmek, yumurtayla saç bakımı yapmak, sarımsaklı saç kürü hazırlamak aklınıza gelecek yöntemlerden olabilir. Ancak unutmayın. Doğada her şey kimyasaldır ve zehirli olup olmaması tamamen dozla ilgilidir. Kullandığınız bu ‘doğal’ yöntemlerin ne derece seyreltildiği, hangi içeriklerle birlikte uygulandığı çok önemlidir.
Mesela:
- Elma sirkesini saçınıza direkt uygulamayın. Mutlaka suyla seyreltin. Elmanın asidik yapısı saç foliküllerinize ciddi zarar verebilir.
- Karbonatı saçınıza direkt uygulamayın. Mutlaka suyla seyreltin. Ayrıca bu karışımı her gün değil, ayda bir ya da iki defa uygulayın.
Diğer taraftan, saçlarınızdaki doğal yağları silip süpüren, saç derinizde birikerek saç sağlığınızla oynayan bazı kötü maddelerden de uzak durmanız gerekiyor. Bu maddelerin çoku kimyasal. Saç bakımınıza eklerken birkaç defa düşünmeniz gereken maddeleri aşağıda sıralıyoruz.
Mineral yağ
preview-full-shutterstock_1065291356.jpg

Mineral yağlar saç derinizde birikerek saçları ağırlaştırabiliyor. Ayrıca saçlarınızdaki parlak görünümü de gölgeleyebiliyor. Saçlar sönük, yağlı ve cansız görünebiliyor. İçerik listesinde parafin görürseniz dikkat edin.
Sülfatlar
sari_sac.jpeg

Genellikle şampuan gibi temizlik ürünlerinden bulunan sülfatlar saçtaki kirleri gidermek için formüllere eklenir. Ancak saçtaki ve saç derisindeki doğal yağları silip süpüren sülfatlar saçların sönük ve kuru görünmesine neden olur. Kuru saç da çabuk kırılır ve sağlıklı uzamaz. Sodium Lauryl Sulfate ve Sodium Laureth Sulfate’a dikkat edin. Bu içeriklere sahip bir ürün kullanıyorsanız saç bakımı rutininize mutlaka maske ya da saç kremi gibi nemlendirici bir ürün daha eklemelisiniz.
Ftalatlar
Genellikle şampuanlarda ve saç spreylerinde bulunan ftalatların sağlık açısından birçok zararı olduğu biliniyor. Bunların başını hormonal düzensizlikler yol açması çekiyor.
haircare_1.jpg

Alkol
Kozmetik ürünlerde kullanılan her alkol zararlı olmasa da, dikkat etmeniz gerekenler var. Örneğin S ya da C ile başlayan türlerinden uzak durmanıza gerek yok. Ancak içinde ‘prop’ geçenler (isopropyl alcohol ya da propanol) gibi, saçınızı kurutabiliyor.
 
Üst Alt