• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Ringelmann Etkisi Nedir? Grup Çalışmasında Neyi İnceler?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Ringelmann Etkisi Nedir? Grup Çalışmasında Neyi İnceler? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 220 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Ringelmann Etkisi Nedir? Grup Çalışmasında Neyi İnceler?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Grup çalışması ve verimlilik arasındaki ilişkiyi ele alan araştırma: Ringelmann Etkisi. Nam-ı diğer Sosyal Kaytarma.
🙌🏻

✨Bu etki basitçe şunu söylüyor: Bir gruptaki kişi sayısı arttıkça insanların yapılan işe sunduğu bireysel katkı azalır!
✨İnsanlar genellikle bir grup içinde sergiledikleri performansın gözden kaçacağını düşünür ve bu nedenle tam performans göstermek yerine o an sadece kendi üstlerine düşeni yapar. Yani insanlar, kimse fark etmeyecekse fazladan çabalamanın bir anlamı olmadığına inanır.
ringelmann etkisi

Peki Sosyal Kaytarmayı ortaya çıkaran Ringelmann Etkisi deneyinde neler yapıldı?

✨Önce 20 öğrenciye 5 metrelik bir ipi karşılıklı birer kişi olarak çekmeleri söylendi. Bu esnada ipe bir kuvvetölçer takılmıştı.
✨Ardından öğrenciler aynı ipi 2li 3lü gruplar şeklinde çekmeye başladı ve yeniden ölçüm yapıldı.
Sonuçlar ilgi çekiciydi.
✨İpin ucundan ikişer kişi çektiğinde iki deneğin harcadıkları ortalama kuvvet, tek başlarına harcadıklarının % 93’üne eşitti. 3 kişide bu oran % 85’e, 4 kişide % 77’ye düşüyordu.
✨Ringelmann Etkisi kişi sayısı arttıkça daha da belirginleşiyor, 8 kişilik bir grupta kişisel olarak %50’lik performans kaybı meydana geliyordu.
✨Yani herkes kendi potansiyelinin sadece yarısını kullanıyordu ve “Tembellik Halkası” gittikçe güçleniyordu!
✨Bu etkinin üstüne eğilince performans kaybına neden olan etkenlerden birinin “Bu işi birileri zaten yapıyor/yapacak” düşüncesi olabileceğini düşündük. Buna altyapı hazırlayan durum da flu görev tanımları, iyi delege edilmemiş işler ve bunlar nedeniyle oluşmuş belirsizlikler olabilir.
✨Ekiplerde bireysel performansı düşenler olabildiği gibi işin ilerlemesi için daha fazla yükü sırtlanmak durumunda kalanlar da olabiliyor. Bu durum da uzun vadede yıpratıcı olmaya başlıyor. Motivasyon kaybıyla birlikte “Diğerleri ortalama eforla hayatına devam edebiliyor.” düşüncesi akla gelebiliyor. Bu durum da bizi yine verimsizliğe ve performans kaybına getiriyor. Ancak bu kez neden motivasyondaki azalma.
✨ Öte yandan ekip çalışmaları performansı böyle etkileyebildiği gibi farklı düşüncelerle bir arada olup beyin fırtınaları yapabildiğimiz, birbirimizden öğrendiğimiz harika bir atmosfer de sunuyor!
✨ Belki halihazırda Ringelmann Etkisi sizi de etkiliyor ya da eski bir deneyiminizde bunu yaşadınız ve çözüm geliştirdiniz. Siz neler düşünüyorsunuz, bizimle paylaşın!
 
Üst Alt