• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Proxy Nerelerde Kullanılır?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Masaüstü Bilgisayar - Destop kategorisinde Dolunay tarafından oluşturulan Proxy Nerelerde Kullanılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 83 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Masaüstü Bilgisayar - Destop
Konu Başlığı Proxy Nerelerde Kullanılır?
Konbuyu başlatan Dolunay
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan BuRsK

Dolunay

Administrator
ForumAdmin
ZFN Sahibi
Katılım
9 May 2023
Mesajlar
15,015
Tepkime puanı
16
Puanları
38
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hali
vtEvVy
Mesleği
System Administrator

İtibar:

İnternette yayın yapan bütün web siteleri belli bir sunucu üzerinden yayın yapmaktadır.Herhangibir web sitesini açarken,bilgisayarınızdan internet yolu ile o web sitesinin sunucusuna bağlanırsınız.İşte Proxy diğer sunuculara bağlanırken arada başka bir sunucu kullanılmasıdır.Ayrıca Proxy sunucuları bilgileri depoladığı için internet üzerindeki iletişimi ve veri alış verişinin daha hızlı yapılmasını sağlar!.Bu noktada yeri gelmişken belirtmekte fayda görüyorum,internete bağlı her bilgisayarın bir proksi'si vardır Türk Telekom tarafından uygulanır..Eğer Proxy ayarlarını değiştirerek başka bir ülkeden Proxy alacaksanız internet bağlantınız biraz yavaşlayabilir.

Proxy değiştirerek ip adresinizi de gizleyebilirsiniz.Ancak bunun için Proxy Anonymous kullanmanız gerekir.

Proxy Çeşitleri;
1-Transparan Proxy: Bu Proxy ile ip adresiniz gizlenmez.
2-Anonymous Proxy( isimsiz Proxy:High anonymous Proxy ile ip adresinizi gizleyebilirsiniz.

Proxy Ayarı nasıl Yapılır (Değiştirilir):
Internet Explorer açılılır:
Araçlar (Tools) bilgisine tıklanır
Internet Seçenekleri (Internet Options)
Bağlantılar (Connections)
Yerel Ağ Ayarları (LAN Settings)

Çıkan pencerede:
Proxy Sunucusu (Proxy Server) kısmın altında yer alan "Yerel ağınız için bir prxy sunucusu kullan" kutucuğu aktif hale getirilir ve kullanmak istediğiniz Proxy sunucusu bilgilerini Adres ve B.Nok kutularını doldurarak Proxy ayarınızı değiştirebilirsiniz.

Proxy ayarları neden değiştirilir;
Bunun bir çok nedeni olabilir ancak Proxy ayarının değiştirilmek istenmesinin en önemli iki nedeni vardır;

Birincisi İp adresini gizleme isteği,ikincisi ise yasak sitelere girebilme isteğidir.Her ne kadar ip adresini gizlemek için Proxy ayarı ile oynansa da bazen tam sonuç vermeyebilir.Bu nedenle İp adresinizi gizlemek istiyorsanız TOR kullanabilirsiniz.Ayrıca TOR'un sadece web sayfaları için olmadığı msn gibi anında mesajlaşma yazılımlarında da kullanılabildiği buradaki yazıda geçiyor.Ayrıca TOR hakkında geniş bir bilgi de edinebilir,kurulumunu öğrenebilirsiniz.TOR programını indir.

Türkiye'den girilemeyen (Youtube gibi) sitelere Proxy ayarları değiştirilerek erişim sağlanabiliyor.Bunun için yabancı kaynaklı bir Proxy sunucusunu kullanmalısınız.Örn. Amerika dışından Hulu.com'a girilebildiği halde herhangi bir dizi veya film izleyemiyorsunuz ancak Proxy değiştirilerek mümkün olabiliyor.
 
Üst Alt