• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Pratfall Etkisi Nedir ve Bazılarını Neden Daha Çok Severiz?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Pratfall Etkisi Nedir ve Bazılarını Neden Daha Çok Severiz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 234 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Pratfall Etkisi Nedir ve Bazılarını Neden Daha Çok Severiz?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Bazılarını neden daha çok sevdiğimizi açıklayan psikolojik araştırma: Pratfall Etkisi. 💎
✨Araştırmalar gösteriyor ki mükemmellikten ne kadar uzaklaşıyorsak, sevilme olasılığımız da o kadar artıyor.
✨Hatalardan tamamıyla kaçınmak ve mükemmel olmaya çalışmaksa aslında diğerleriyle aramızda mesafeler oluşmasına neden oluyor.
✨Durum oldukça basit: Beynimiz biz farketmesek de hataları seçiyor ve seviyor. Hata yapanları ya da hatasına gülüp geçenleri de mükemmel olan ya da olmaya çalışan insanlardan daha sıcak ve samimi buluyor.
🎁 Bonus: Pratfall Etkisi için bize çekici gelenleri daha çok sevmemiz, itici gelenleri de daha az sevmemizin nedeni olabileceği de söyleniyor.
🎁 Diğer Bonus: Jennifer Lawrence’ın Oscar Ödül Törenindeki düşüşünün bile bu etki için bilinçli olduğu konuşuluyor. 😎
Peki kasıtlı olarak dahi kullanılabilen Pratfall Etkisi deneyinde University of California sosyal psikologlarından Elliot Aranson neler yaptı?
pratfall etkisi

✨Önce iki grup öğrenciye sorular sordu, gruptaki öğrenciler de bu soruları cevapladı. Bu cevaplar aynı zamanda ses kaydına da alındı.
✨ Öğrencilerin cevapları insanlara dinletildiğinde ikinci gruptan daha çok hoşlandıkları ve onları daha çok sevdikleri görüldü.
Peki 2. gruptaki öğrencilerin sevilme nedeni neydi? Tabii ki soruları yanıtlarken ufak telaffuz hataları ve çeşitli sakarlıklar yapmaları!
✨ Bu sakarlıklar onları dinleyen insanların gözünde daha sevimli, içten ve doğal bir etki bırakmalarını sağladı ve insanların sempatisini kazandılar.
✨ Pratfall Etkisi bize elbette sürekli kasıtlı olarak hatalar yapmamız gerektiğini söylemiyor. Bizce yapmamız gereken hata yapmanın öğreticiliği ve aslında hata yapmaya hakkımız olduğunu hep hatırlamak! Üstelik hatalarımız bazı durumlarda bizi daha sevimli bile kılabiliyorken bu fırsatı kullanmamak epey yazık olur.😎
✨ Öte yandan ortaya mükemmel bir iş çıkarmaya çalışmak, detaycılık, çok ince eleyip sık dokumak da negatif addedilecek özellikler değil. Bize düşen sadece bu özelliklerin bizi ne zaman adım atmaktan alıkoyduğunu fark etmek, bize zarar vermeye başladığı noktada da kaygılarımıza dur demeyi öğrenmek.
✨Siz neler düşünüyorsunuz? Bizimle paylaşın!
 
Üst Alt