• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Pazar Gündüz Duası

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dualar kategorisinde Linux tarafından oluşturulan Pazar Gündüz Duası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 157 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dualar
Konu Başlığı Pazar Gündüz Duası
Konbuyu başlatan Linux
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Laufey

Linux

Emektar Üye
Web sitesi
www.uguragdas.com.tr
İsim
Uğur
Memleket
75 ARDAHAN
Takım
Galatasaray
Burç
Aslan
Mesleği
Konut Yönetim Müdürü

İtibar:

Bismillahirrahmanirrahi?ym

Vucudu ac?ıp bas?latan Allah'ın adıyla. Her varlıg?ı ac?ıg?a c?ıkaran Allah'a hamdolsun. Allah'dan bas?ka ilah yoktur. Kes?ifle ve mu?s?ahede ile bilinen bir tevhiddir bu. Allah Ekber'dir, emir Ondan bas?lar, Ona do?ner. Allah mu?nezzehtir. O'ndan bas?ka bir s?ey yoktur ki go?ru?nsu?n. Onunla beraber ibadet edilen bas?ka biri yoktur. O Vahid'dir (Bir'dir) , Ahad'dır (tek'dir), sınırların meydana gelis?inden o?nce oldug?u gibidir. Her s?eyde Ona dair bir ayet vardır; Onun birlig?ine, teklig?ine ve varlıg?ına delalet eder. Sırrı mu?nezzehtir; O'nu, idrak edilmekten, nu?fuz edilmekten gizlemis?tir.

Kuvvet ve deg?is?tirme gu?cu? ancak u?stu?n ve azamet sahibi Allah'ındır. Bu, bize has kıldıg?ı bir hazinedir, gayb ve co?mertlik hazinelerinden. Onunla her hayrın indirilmesini ister ve her s?errin, her zararın savılmasını dilerim. Kapalı her menfezi Onunla ac?arım. Biz Allah'tan geldik ve yine Ona do?neceg?iz, indirdig?i veya indirmekte oldug?u her emirdi. Her halde, her makamda, her du?s?u?ncede, her ilhamda, her c?ıkıs?ta ve her giris?te. Her s?ey ic?in ve her s?eyde umut edilen Allah'dır. Umulan ve kast edilen Odur. I?lham Ondan gelir, Ondandır anlamak. Varlık Odur, ne inkar var ne de ret. Ac?ıg?a c?ıktıg?ı zaman, hic?bir s?ey yoktur. Gizlendig?i zaman her s?ey bas?kadır. Her s?ey teklikle perdelenmis?, mabud ve batındır, birlikle de zahirdir. Her s?eyin varlıg?ı Ondan ve Onunladır, bu yu?zden hic?bir s?ey yoktur. S?u halde s?ey hakikatte yok ve yitiktir.

O, evveldir, ahirdir, zahirdir, batındır. O, her s?eyi bilir. Bir s?eyin olmasından o?nce de , varlıg?ından sonra da genis? kus?atma Onundur. Onundur kapsamlı hakikat ve daima gec?erli olan sır. Daimi mu?lk ve ayrılmaz hakimiyet. O o?vgu?ye ve ululug?a layıktır. O, kendini o?vdu?g?u? gibidir. Hamdeden de, hamd da, hamdedilen de Odur. Zatı tektir. I?sim ve sıfatları birdir. Ku?llileri ve cu?zileri bilir. u?stleri ve altları ihata etmis?tir. Her yo?nden yu?zler Ona yo?nelmis?tir.

Allah'ım!

Ey ihata eden ve cem eden! Ey hic? kimsenin bag?ıs?ına engel olamadıg?ı! Ey katında olanların tu?kenmedig?i! Ey co?mertlig?i ve bag?ıs?ı bu?tu?n varlıkları kapsayan! Allah'ım! Benim ic?in bu hazinelerin zincirlerini ac?. Bu remzlerin hakikatlerini ac?ıg?a c?ıkar. Benim yo?neldig?im, yo?nu?m ol. Ru?yetinle beni ru?yetimden perdele. Tecellinin zuhuruyla bu?tu?n sıfatlarımı sil. Benim bakıs?ım senden bas?kasına ilis?mesin.

Allah'ım! Bana her s?eyde rahmet, inayet, koruma, riayet, ihtisas, velayet go?zu?yle bak. Ta ki hic?bir s?ey beni seni go?rmekten perdelemesin ve ben, beni destekledig?in bakıs?ınla her s?eyde sana bakıyor olayım. Beni tecelline boyun eg?en, sana has olmaya layık ve mahlukatın ic?inde velayetinin mahalli kıl. Senin bag?ıs?ını ve fazlını onlara bahs?eden olayım.

Ey mutlak zenginlig?e sahip ve ey kulları muhakkak fakirlik ic?inde olan! Ey her s?eyden mu?stag?ni ve her s?eyin muhtac? oldug?u! Ey her s?eyin emri elinde olan ve her s?eyin do?nu?s? mercii! Ey mutlak varlık sahibi! Ne oldug?unu Ondan bas?ka kimse bilemez. Ona ancak Onunla delalet edilir. Ey salih amelleri kuluna musahhar kılan! Ki yararı kendisine do?nsu?n. Senden bas?ka bir maksadım yoktur benim. Ancak senin co?mertlig?in ve hayrın bana kafi gelir.

Ey beklentilerin o?tesinde co?mert olan! Ey istenmeden o?nce ihtiyac?ları bahs?eden! Ey her isteyenin adımlarını o?nu?nde durdug?u! Ey emrine gu?c? yetiren, galip olan! Ey her s?eye bag?ıs?ta bulunan ve istedig?inde bag?ıs?ını alan! I?steyerek sana yalvarıyorum: her durumda beni sana kulluk eder bul. Beni dost edin ey mevlam! Senden ona benden daha layıksın. Sen ki maksadın o?tesindesin, nasıl sana kast edeyim! I?stemek uzaklıg?ın kendisi iken nasıl seni talep edeyim! Yakın ve hazır olan ister mi? Ya da ic?inde kasıt s?as?kın olan kimse nasıl kast eder? Talep sana ulas?maz ve kast etme senin ic?in gec?erli olmaz. Zahirinin tecellilerine eris?ilmez, idrak edilmez. Sırlarının remzleri c?o?zu?lmez, parc?alanmaz. Mevcut olan kendisini var edenin ku?nhu?nu? bilebilir mi?

Kul, kendisini kul edinenin hakikatine varabilir mi? I?stemek, kast etmek, yakınlık ve uzaklık kulun sıfatlarıdır. Bo?yle iken kul bu sıfatlarıyla, zatı itibariyle mu?teal ve as?kın olandan neyi kavrayabilir. Her mahluk acz mahallinde, zillet konumunda ve izzet dergahında durmaktadır ve bu hazineyi idrak etmekten uzaktır. Seni nasıl bilebilirim ki sen, bilinmeyen batınsın! Ve sen, her s?eyde kendini bana tanıtan zahirsin. Teklik aynında bana ait bir varlık yok iken seni nasıl birleyebilirim! Ve tevhid kullug?un sırrı iken seni birlememem mu?mku?n mu?! Sen mu?nezzehsin, senden bas?ka ilah yoktur. Hic? kimse seni birlemis? deg?ildir.

C?u?nku? sen ezeli gec?mis?te ve ebedi gelecekte oldug?un gibisin. O halde gerc?ek anlamda senden bas?ka seni birleyen kimse yoktur. Kısacası, seni senden bas?ka bilen yoktur. Batınsın, zahirsin. Kendinden gizlenip batın olmus? deg?ilsin ve bas?kası ic?in de zahir deg?ilsin. Sen sensin. Senden bas?ka ilah yoktur. Ahirin evveli ve evvelin ahiri olan bu s?ekilde c?o?zu?lu?r mu??

Ey emri mu?phem kılan, sırrı gizleyen ve hayret yok iken hayrete du?s?u?ren! Allah'ım! Senden teklig?in sırrını, kullug?un hakikatini, yu?ce huzura layık olan s?ekilde rububiyetle kaim olmayı istiyorum. Ben seninle varım, sonradan olmayım, yok olucuyum. Sen varsın, bakisin, daima dirisin, her s?eye hakimsin, kadimsin, o?ncesizsin, bilensin, bilinensin.

Ey mahiyetini kendisinden bas?ka kimsenin bilmedig?i Allah'ım! Senden, kendimden sana kac?mayı, bu?tu?nu?mle sende cem olmayı istiyorum. Ki varlıg?ım s?u?hu?duma perde olmasın.

Ey maksadım ! Seni buldug?umda hic?bir s?eyi kaybetmem. Seni bildig?imde hic?bir s?eyi bilmemis? olmam ve seni mu?s?ahede ettig?imde hic?bir s?eyi yitirmis? olmam. Fena bulmam sende, Beka bulmam seninledir. Mu?s?ahede ettig?im sensin. Senden bas?ka ilah yoktur. Sen mu?s?ahede ettig?in, bildig?in ve emrettig?in gibisin. Mu?s?ahedem varlıg?ımın aynısıdır. Ben fena bulurken de bekaya eris?irken de kendimden bas?kasını mu?s?ahede etmedim. I?s?aret banadır, hu?ku?m benim ic?in ve banadır. Nispet benim nispetimdir ve bu?tu?n bunlar benim mertebemdir. Zuhurda, batında, korunan sırrın sirayetinde durum benim durumumdur. Sirayet eden bir hu?viyet, ac?ık ve belirgindir. Varlık, yokluk, nur, zulmet, levh, kalem, is?itme, sag?ırlık, cehalet, bilme, savas?, barıs?, susma, konus?ma, bu?tu?nlu?k, parc?alanma, hakikat, hak, gaiplik, ezel, daimilik ve ebed...

"De ki: O, Allah Ahad'dır. O Allah Samed'dir. Dog?urmamıs? ve dog?mamıs?tır. O,nun hic?bir dengi yoktur. O, Ahad'dır."

Allah'ın sala?t ve selam var etme ve varlıkta ilk olanın, her s?ahidin fatihi, go?renin ve go?ru?nenin hazırı gizli sır, zahir nurun u?zerine olsun. O, mu?meyyiz maksadın aynıdır. Yaratılıs? aleminde o?ncelik kabzasıdır. Mabudun yu?ce ve kutsal ruhtan, parlak ve mu?kemmel nurdan yarattıg?ıdır. O, mabudun huzurunda kullug?un kemalini gerc?ekles?tirmis?tir. Ruhaniyetinin huzurundan onun ruhuna feyiz bahs?edilmis?tir. Nurani parıldayıs?lar onun ruhunun kandiline ulas?mıs?tır... O, yakınlas?tırılmıs? resul, saadete eris?mis? velidir. Sala?t ve selam Onun ehlibeytinin, sırlarının hazineleri, nurlarının kaynakları, aylarının dog?us? menzilleri, hakikatlerinin hazineleri, mahlukatın yol go?stericileri, izleyenlerin rehber yıldızları olan ashabının u?zerine olsun. Din gu?nu?ne kadar salat ve selam onlara olsun.

Alemlerin rabbi olan Allah'a hamdolsun. Allah mu?nezzehtir ve ben mu?s?riklerden deg?ilim. Allah bize yeter ve O ne gu?zel vekildir. Yu?ce ve azamet sahibi olan Allah'tan bas?ka kudret ve gu?c? sahibi yoktur.

Hazreti Muhyiddin İbnü'l Arabi

Laufey

ZF Kullanıcı Sorumlusu
Emektar Üye

İtibar:

Teşekkürler

Üst Alt