• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu kimdir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tarih kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Osmanlı Devleti'nin kurucusu kimdir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 339 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tarih
Konu Başlığı Osmanlı Devleti'nin kurucusu kimdir?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Osmanlı Devleti'nin kurucusu kimdir?

Osmanlı Devleti'nin kurucusu kimdir?

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi, Birinci Osman ya da Osman olarak da adlandırılan Osman Bey'di. Osmanlı Türkleri'nin önderi olarak kabul edilen Osman Bey, 1299 yılında Bilecik'in Söğüt ilçesinde Osmanlı Devleti'ni kurdu.
Osman Bey'in 1299 yılında kurduğu Osmanlı Devleti, kuruluşundan yüzyıllar sonra imparatorluk haline geldi. Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden kısa bir süre sonra Osmanlı İmparatorluğu 1922 yılında yıkıldı ve 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. 1924 yılında da halifelik kaldırıldı.
Osman Bey'in yaşadığı döneme ait bilgi eksikliği sebebiyle kendisi hakkında pek fazla şey bilinmemekte. Osman Bey'in yaşadığı döneme ait, kendisi hakkında bilgi veren yazılı bir belge yok; çünkü Osmanlı İmparatorluğu'nda tarih kaydı oluşturma geleneği Osman Bey'in ölümünden yaklaşık iki yüzyıl sonra, 15'inci yüzyıl itibariyle başlamıştı. Bu sebeple Osman Bey hakkında bilgi toplamak tarihçiler açısından zor. Hatta bir tarihçi, Osmanlı Devleti'nin kayıt tutma öncesi dönemini kara delik olarak niteler.
Osmanlı Devleti, Oğuz Türkleri'nin Kayı Boyu soyundan gelenlerden oluşuyordu. Osmanlı Beyliği, Anadolu'da 13'üncü yüzyılın ikinci dönemi sonrasında ortaya çıkan Anadolu Beylikleri'nden biriydi. Bitinya Krallığı bölgesinde kurulan Osmanlı Beyliği, konumu sayesinde Bizans İmparatorluğu'na karşı savaştı ve bir süre sonra Bizans İmparatorluğu'nu yıkarak İstanbul'u fethetti.
fft16_mf11949521.Jpeg

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in hayatı
Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey, 1258'de Bilecik'in Söğüt ilçesinde doğdu. Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi, annesi de Halime (Haime) Hanım'dı.
Babası Ertuğrul Gazi'nin ölümü ile birlikte Osman Bey 1281 yılında uç beyi'nin beyi oldu. 1281'de Mathun Hatun ile evlendi ve bu evlilikten Orhan, Pazarlı Bey, Çoban Bey, Hamid Bey, Aleaddin Bey, Melik Bey, Savcı Bey ve Fatma Hatun adlı çocukları oldu.
Osman Bey 1299 yılında uç beyi olmaktan çıktı ve Söğüt ve Domaniç bölgesinde Osmanlı Beyliği'ni kurdu. Moğollar'ın istilalarından kaçan çok sayıda Müslüman, Osmanlı Beyliği'ne sığındı ve böylece beyliğin gücü arttı.Osman Bey 1 Ağustos 1326'da Bursa'da vefat edince, tahta oğlu Orhan Gazi geçti.
Bazı tarihçiler, Osman Bey hakkında bilinenlerin abartılı ve efsaneye dayalı olduğunu düşünüyor.
Osmanlı Devleti'nin ikinci kurucusu kimdir?
Osmanlı Devleti'nin ikinci kurucusu, Fetret Devri'ni bitiren sultan, Sultan Mehmet Çelebi'ydi. 1413 yılından sonra tek padişah olarak hüküm sürdürdü ve Osmanlı Devleti'ni eski gücüne kavuşturdu.
 
Üst Alt