• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Muhasebe kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 728 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Muhasebe
Konu Başlığı Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır?

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır?

Ön Muhasebe Nedir?
Ön Muhasebe, işletmenin günlük ticari hareketlerinden ve firmanın ticari ilişkilerinden haberdar olmak isteyen, firma ortakları ve yöneticilerine yönelik yapılan muhasebedir.
Genel Muhasebe ise, işletmelerin tüm fatura, irsaliye, makbuz, ödeme, tahsilat vb finans işlemlerinin resmi evraklar ile düzenleyerek, resmi defterlere, formlara işleyerek ve raporlayarak yapılmaktadır. Ön muhasebe raporları şirketin ortaklarını ve yöneticilerini ilgilendirir. Ön Muhasebe işlemleri sayesinde Mali Müşavirlerin konusuna giren Genel Muhasebe için gerekli verilere de sahip olunur. .
Kayıtlar beklemeksizin operasyonun olduğu anda girilmelidir. Bunu sağlamak için tüm muhasebeye konu fiş hareketleri kolayca bilgisayardan ya da mobil cep telefonlarından ön muhsebe kaydı haline getirilmesi durumunda kayıpsız ve düzgün veri girişi sağlanır. Raporlamalar sayesinde yöneticilerin karar vermeleri, şirketlerini gerçek ve anlık veriler ile yönetebilmeleri, mümkün olur. Aynı zamanda Genel Muhasebe için de gerekli fiş hareketlerinin oluşması sağlanır. şirketinizdeki tüm kayıtları kolayca ve hızlı bir şekilde ön muhasebe sistemine girebilir, veri kaybı yaşanmadan istediğiniz zamanda raporlayabilirsiniz.

Stok takibi :
Henüz satılmamış ve depoda veya ambarda bekleyen mala stok (envanter) denir. Ön Muhasebe de Stok girişleri, stok çıkışları genellikle ön muhasebede muhasebe programları yardımıyla tutulur.
Cari hesap takibi :
Borç/Alacak ilişkisi içinde olduğumuz firmalardır. Hangi firmaya kadar borcumuz var veya Hangi firmadan ne kadar alacağımız olduğunu Ön Muhasebe program modülünde Ön muhasebede takip edilir.
Banka Takibi :
Bankaya yatırılan veya bankadan çekilen paralar, ödenen çekler, yapılan veya gelen havaleler Ön Muhasebe program Modülünde Muhasebede takip edilir.
Çek/Senet Takibi :
Müşterilerden almış olduğumuz Çek ve Senetler ile Satıcılara vermiş olduğumuz Çek ve Senetlerin Ön Muhasebe Program Modülünde Ön Muhasebede takibi yapılır.
Faturaların Takibi :
Fatura, mal veya hizmetin teslim edildiğini veya teslim alındığını gösteren resmi belgedir. Fatura ile yapılan Mal ve Hizmet alım satımları Ön Muhasebe Program Modülünde Ön Muhasebede takibe yapılır.
İrsaliyelerin Takibi :
İrsaliye mal sevkinde ve tesliminde kullanılan resmi belgedir. Henüz fatura edilmemiş ancak teslimi yapılmış mallar bu program modülünde izlenecektir.
Ücret / Maaş / Avans Ödemeleri :
Firmanın çalıştırmış olduğu personellerin ücret hesaplaması yapılır. İlgili personelin o ay içersinde kaç gün çalıştığı ne kadar ücreti hak ettiği ve bu ücretten yapılan yasal kesintiler, bu kesintilerin nereye,nasıl ve ne şekilde ödeneceğinin Ön Muhasebe Program Modülünde Ön Muhasebede takibi yapılır.

Ön Muhasebe Programı :
Firmalar genel olarak hesap hatalarından dolayı oldukça fazla maddi kayıp içerisine girebilmektedir. Fakat Ön Muhasebe Programları ile bu tür hesap hataları önlenebiliyor. Ön Muhasebe Programı, kullanıcının verileri anında ve doğru grmesine imkân veriyor. Bu sayede işletmecide hesap hatası payını ortadan kaldırarak çok daha rahat bir şekilde işlemlerini yapabiliyor. Ön Muhasebe Programı hesap hatalarını ortadan kaldırmak için hazırlanmış ve oldukça işe yarayan bir programdır. Ön Muhasebe Programı sayesinde stok girişleri, stok çıkışları, irsaliye, çek işlemleri, senet işlemleri, banka işlemleri, cari tahsilatlar tarzı muhasebe işlemleri oldukça kolay bir şekilde halledilebilir hale gelmiştir. Muhasebe işlemlerini hızlı ve hatasız yapmak firmalara getireceği katkı oldukça fazladır. Ön Muhasebe Programı ile kontrol ederek firmanın o anki durumuna erişebilir ve eğer bir işe girecekler bu işin firmaya ne gibi getiriler sağlayacağını önceden tahmin edebilir. Bu açıdan bu tarz muhasebe programları tüm firmalar tarafından tercih edilmektedir.
Ön Muhasebe Programında Bulunması Gereken Modüller :
 • Stok takibi
 • Teklif, Sipariş, Satış Takibi
 • Fatura
 • Cari hesap borç ve alacak takibi
 • Müşteri crm takibi
 • Tedarikçi hesap takibi
 • Personel hesapları
 • Masraf gider takibi
 • Kasa TL ve döviz için ayrı ayrı takip
 • Bankalar
 • Çek ve Senetlerin takibi
 • Detaylı raporlama
İşletmeler ve firmalar Ön Muhasebe İş İlanları verirken Genellikle Ön Muhasebe Programları ve bu Modülleri bilen Ön muhasebe elemanları aranmaktadır.
 
Üst Alt