• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

O bir efsane: Keçiboynuzu

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Alternatif Tıp ve Şifalı Bitkiler kategorisinde WooD tarafından oluşturulan O bir efsane: Keçiboynuzu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 716 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Alternatif Tıp ve Şifalı Bitkiler
Konu Başlığı O bir efsane: Keçiboynuzu
Konbuyu başlatan WooD
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan WooD

WooD

Üye
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
11
Puanları
18
Memleket
06 ANKARA
Takım
FenerBahçe
Burç
Yay

İtibar:

Keçiboynuzu, hemen her aktarda karşımıza çıkan, tatlıların bile içine dahil olabilen efsane bir lezzet. Kendisi baklagiller ailesinin bir üyesi olmasıyla şaşırtıyor, tarihinin 4 bin yıl öncesine dayandığı söyleniyor. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde kolayca yetişen keçiboynuzunun faydalarıysa insanı kendine hayrane diyor.

Ne işe yarıyor: Keçiboynuzunun faydaları
Keçiboynuzunun içinde bol bol mineral ve vitamin bulunuyor. Doğal olarak vücuda neredeyse tepeden tırnağa fayda sağlıyor desek yanlış olmaz. O faydalar neler mi? Hemen anlatalım.

  • Solunum yolu enfeksiyonlarının çabucak iyileşmesine destek oluyor.
  • Kemiklerin güçlenmesinde önemli bir rol oynuyor. İleri yaşlarda görülen kemik erimelerinin de en az hasarla atlatılmasına destek oluyor.
  • Kolesterolü düşürmede de önemli etkileri olduğu biliniyor.
  • Bu özelliğiyle çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
  • Antioksidan özellikler gösterdiğinden hem cildi hem de organlarımızı temizliyor, daha ışıl ışıl ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmamıza yardımcı oluyor.
Nasıl kullanılıyor: Keçiboynuzunun kullanımı
keci-boynuzu-cayi


Keçiboynuzu biraz sert bir bitki olsa da kuruyemişçilerde ve aktarlarda bulabileceğiniz halini tek başına yiyenler bulunuyor ancak bu, dişlere zarar verebileceğinden dileyenler keçiboynuzunu toz haline getirip ya da toz halinde satın alıp tatlı yapımında kullanabiliyor. Keçiboynuzu, çay olarak da tüketiliyor.

Keçiboynuzundan nasıl çay yapılır merak ediyorsanız 2 farklı demleme şeklini ayrıntılarıyla anlattığımız keçiboynuzu çayı tarifimize göz atabilirsiniz.
 
Üst Alt