• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber NASA'dan Ay'da buz aramak için uydu fırlatma operasyonu

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilim Dünyasından Son Haberler kategorisinde x tarafından oluşturulan NASA'dan Ay'da buz aramak için uydu fırlatma operasyonu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilim Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı NASA'dan Ay'da buz aramak için uydu fırlatma operasyonu
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

ZF Teknik Sorumlu
Teknik Admin
Katılım
29 Ara 2022
Mesajlar
327
Tepkime puanı
28
Puanları
28

İtibar:

Lunar Flashlight Dünya'ya geri dönecek mi?

Ay'ın Güney Kutbu hakkında bilgi elde edeceği belirtilen Lunar Flashlight'ın insanlığın merak ettiği soruları cevaplayacağı düşünülüyor. Zira Ay'ın Güney Kutbu henüz tam anlamıyla keşfedilemedi. Bu kutupta buz ve buzlu su kaynakları bulunabilir.
Bu uydu Dünya'ya asla geri dönmeyecek. Kendisinin ömrü NASA'ya veya kendi gücüne bağlı. Kendisinin gücü sınırlı. Ayrıca NASA da onun fişini çekebilir.
NASA'da çalışan yetkililer bu uydudan kızılötesi ışık yayan ve dört tane lazerle donatılan bir reflektometre (yansımaölçer) ile Ay'ın yüzeyindeki buzları ve buzlu suları tespit etmesini istiyor. Lunar Flashlight 120 gün boyunca faaliyet gösterecek.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi aracılığıyla fırlatılan Lunar Flashlight isimli uydu Ay'ın yüzeyinde buz aramaya başladı. Florida'daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu tarafından hazırlanan özel bir alandan gökyüzüne doğru yol alan bu uydunun Ay'ın yüzeyini 4 ay boyunca tarayacağı bildirildi.


cache-v2
 
Üst Alt