• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Guncel Montessori Nedir? Neler İçerir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Eğitim kategorisinde x tarafından oluşturulan Montessori Nedir? Neler İçerir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 204 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Eğitim
Konu Başlığı Montessori Nedir? Neler İçerir?
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye

İtibar:

Montessori eğitimi uzun yıllardır hayatımızda var olan bir eğitim modelidir. Bu eğitim modeli nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır? İtalyan eğitim felsefesi uzmanı Maria Montessori tarafından 1870 yılında gerçekleştirilmiştir. Tıp doktoru olan Montessori’nin ilgi alanı zamanla psikiyatriye doğru olmuştur. İtalya’da bu alanda unvan sahibi ilk kadın olma özelliği taşıyan Montessori kendi çocuk eğitimine adamıştır. Çalışmalarını zihinsel engelli çocuklar üzerinde yapan doktor çocukların tedavisinin tıp ile değil eğitim ile gerçekleşeceğini savunmuştur.
Montessori Nedir? Neler İçerir?
Maria Montessori’nin gerçekleştirdiği eğitim modelinde çocuğun ilgi alanına göre eğitim alması hedeflenmektedir. Kısıtlaması bulunmayan bu eğitim sisteminde çocuklara özgürlük sağlanmaktadır. Montessori gözlemlerinde çocuğa uygun ortam oluşturularak tabii halinde gelişimi devam eden çocuğun kendi halinde yürümeyi, konuşmayı, öğrenmesine ve okuma-yazma gibi becerilerini de kendi başına kavrayabildiğini gözlemlemiştir. Uygun ortam sağlanıldığında bir çocuğun 4 ile 6 yaş arasında okumayı öğrenebildiği söylenebilmektedir.
Peki bu Montessori eğitim modeli nasıl gerçekleştirilmektedir?

Bu eğitim modelinde öncelikle çocukların neleri sevdiği ve sevmediği tespit edilmektedir. Buna göre ilgi alanları bulunan çocuk kendi seçimlerini yapmaya yönlendirilmektedir. Eğitim modelinin temel merkezi çocuktur. Çocukların kendilerini birey olarak hissetmesini sağlayan bu sistemde aile-örenci-öğretmen birlik içerisindedir. Her çocuğun öğrenme hızı farklı olduğundan çocuklara öğrenme hızı doğrultusunda eğitim verilmektedir. Bilgiler akıl yoluyla değil el yordamıyla öğretilmektedir. Soyutsal kavramların somut kavramlarla anlaşılması sağlanmaktadır. Zihinsel kavramların hissetme yöntemiyle bilince yerleştirilmesi beklenmektedir. Eğitim modelinde kullanılan meteryaller modele özgüdür. Bunlar; koordinasyon gereçleri, prizmatik boyutlardaki üçgen ve küpler, ahşap dominolar ve ağırlık tüpleri gibi gereçlerdir. Her yaşa göre kullanılan meteryaller farklılık göstermektedir.
Montessori eğitim modelinin temel özellikleri :
Hem evde hem de okulda gerçekleştirebilir,
Bu eğitim sistemini uygulayan okullarda çocuklar sınıflarda rahatça dolaşıp , hareket edebilirler ,
Öğrenciler okuldaki tüm alanları rahatça kullanabilir ve istedikleri aktiveteleri gerçekleştirebilirler,
Sınıflar da doğallık ve gerçeklik önem kazanmaktadır ,
Sınıflarda her araç ve gereçten birer tane bulunan Montessori sınıfının öğrencisi araçların kullanımının bitmesini beklemektedir. Böylece çocuk temizlik, uyum sağlama , sabretmek gibi özelliklerini geliştirmiş olur.
Öğrenme ve araştırmanın bir arada bulunduğu bu sistemde çocuklar doğal liderdirler ve görev almaktan mutluluk duyarlar.
Dilsel gelişimi sağlayan etkinlikler, duyu eğitimi etkinlikleri, matematik etkinlikleri , günlük hayat becerilerini kazanma gibi birçok etkinlik bulunmaktadır.

Montessori eğitim modeline göre çocuk odası nasıl oluşturulmalıdır?
Çocuğun ihtiyaçlarını karşılayan ve ona yetebilen eşyalar tercih edilmelidir. Çocuk oda da rahatça hareket edebilmeli ve istediği araca kolayca ulaşabilmelidir. Çocuğun yatağı ebeveyne ihtiyaç duymadan kalkabilecek şekilde döşenmelidir. Kıyafetleri ulaşabileceği düzeyde konulmalı ve çocuk kendi tercihini yaparak giyeceği kıyafete ulaşabilmelidir. Oyuncakları gruplandırarak düzenleme yapılmalıdır. Dağınık bir şekilde duran oyuncaklar çocuğun dikkatini dağıtacaktır ve bu Montessori eğitim modelince benimsenmemektedir. Çocuğun odasında fiziksel değişimini gözleyebileceği bir ayna bulunmalıdır. Odada ki tüm eşyalar çocuğun kolay erişebileceği şekilde olmalıdır.

Motessori eğitimi bir felsefe olduğundan doğumdan itibaren bu eğitime başlanabilir. 2 yaşında montessori ev etkinliklerine , 3 yaşından sonra da mostessori anaokuluna başlaması uygun olmaktadır.
Yaşlara göre Montessori etkinlikleri
1 Yaş Montessori Etkinikleri
Kitap okumak
Müzik dinlemek
Oyuncaklara ulaşma etkinliği
Nesne yerleştirme, bölmeli kapların içine nesne yerleştirme
2 Yaş Montessori Etkinlikleri
Kule yapmak
Duyu sepetleri hazırlamak, farklı dokularda ve farklı seslerde ve farklı kokularda nesneler koymak
Eşyaları gruplandırmak
Kumda yürümek

3 Yaş Montessori Etkinlikleri
Kitap okumak
Şarkı söylemek
Tepsi taşımak
Kendini tanıtmak
Sudaki nesneleri kepçe ile yakalamak
4 Yaş Montessori Etkinlikleri
Bardaklara su doldurmak
Çivi çakmak
Renk eşleştirmek