Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna

• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Montessori Eğitimi Nedir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Aile & Aile Sorunları ve Çocuk kategorisinde WooD tarafından oluşturulan Montessori Eğitimi Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 397 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Aile & Aile Sorunları ve Çocuk
Konu Başlığı Montessori Eğitimi Nedir?
Konbuyu başlatan WooD
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan WooD

WooD

Üye
Memleket
06 ANKARA
Takım
FenerBahçe
Burç
Yay

İtibar:

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori eğitimi çocuğun kişisel başarıları, odak noktası, bireysel ve yapısal özelliklerini baz alarak yeni bir düzel otoritesi sağlamaktır. Bu eğitim düzeni sayesinde çocuk kendi istediklerini, benimsediklerini seçme imkanına sahip olur ve kendi kişisel hareketlerini belirtmek için yeni bir alan bulur.

Çocukların nelerden hoşlanıp hoşlanmayacağını, ilgisinin ne tür şeyler olduğunu bu gözlemler sayesinde Montessori eğitiminin nasıl yapılacağına karar verilebilir.

Şayet buna örnek vermek istersek;
  • Çocuklar cezalandırılmayı ve ödüllendirilmeyi sevmezler.
  • Çocuklar aile ya da öğretmenlerinin belirlediği planları sevmezler.
  • Bireysel dersi, toplu derslerden daha çok severler.
  • Tercihlerini kendileri yapıp iyiyi ve kötüyü kendileri bulamasını isterler.
  • Kurdukları ortamın düzenli ve sakin ve güzel bir yer olmasını isterler.
Montessori eğitiminde bu hususları göz önünde tutarak düzeni kurulmalıdır.

Montessori Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
Hedefi güzel ve olumlu davranış şeklini gerçekleştirmek amacı içerisinde olan eğitim; doğumla ölüm arasında ki olan bir zamandır. Anne ve babaların bebeklerinin ilk oluşundan itibaren göz önünde bulundurduğu en önemli husus çocuğunun iyi ve güzel bir eğitim almasını istemesidir. Bebeklerine güzel bir eğitim yapabilmek için sürekli araştırma yapan ebeveynlerin sürekli karşılaştığı kelimelerden biri de Montessori Eğitimidir. Gün geçtikçe yaygınlaşan bu eğitim sisteminin uygulanabilirliği, amacı ve yöntemleri nelerdir?

Montessori Eğitim Yöntemi Nedir?
İtalyan eğitim profesörleri ve insanbilimi uzmanı Maria Montessori tarafınca 1900 senelerinde geliştirilen bir eğitim sistemidir. Başta öğrenmede güçlük çeken çocuklara uygulanan bu sistemde Maria Montessori 1907 senesinde bizzat kendi okulunu hizmete sunmuştur. Kurduğu bu okulda gelişimi normal olan çocuklar ile çalışarak; öğrenim aşamasında yöntemin işe yaramadığını, tam aksine çocuğun bireysel yönlerini ön planda tutması gerektiğini iddia etmiştir.

Hemen hemen 100 yıldır ki tüm dünyada bilindik bir hal alan bu ve çocuklara tavsiye edilen bu Montessori Eğitimi çocuk başlığı altında eğitimsel bir sistemidir.

Montessori Eğitiminin ön planında tüm çocuklar özel olduğunu söylemektedir. Bu eğitimde çocuğun kendi başına bağımsız karar verebileceği, gelişimsel hızını kendisinin ayarlayabileceği, aktif oluşunu, süreci kontrol edebileceği bir ortamın kurulmasını söylemektedir. Bu ortamın çocuğu geliştirebileceğini, mantıklı ve yaratıcı fikirler öne sürebileceği, keşiflere çıkabileceği bir doğal ortam sunabilmeleri gereklidir.

Montessori yöntemi, değişik yaş kategorilerinin bir arada eğitim almalarını söylemektedir. Nedeni ise karışıl yaş kategorisinde; Ufak çocuklar kendilerinin yetişin çocuklarına özenerek eğitim alırken, yetişkin çocuklar da ufak çocuklara üstünlük zaafını geliştirmesine yardımcı olurlar.

Karışık yaş kategorilerini şu şekilde sıralayabiliriz; 0-3, 3-6, 6-9, 9-12 ve 12-15 yaş kategorisindeki çocuklar birlikte iç içe olacak şekilde hazırlanır. Bu şekilde aşırı yaş fazlasında kaynaklanabilecek kötü davranışların önüne geçilmektedir.

Üst Alt