• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Mikro sinüsektomi Tedavi Yöntemi (Kıl dönmesi )

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Cerrahi kategorisinde Üye silindi 150 tarafından oluşturulan Mikro sinüsektomi Tedavi Yöntemi (Kıl dönmesi ) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 222 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Cerrahi
Konu Başlığı Mikro sinüsektomi Tedavi Yöntemi (Kıl dönmesi )
Konbuyu başlatan Üye silindi 150
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Üye silindi 150
Ü

Üye silindi 150

Guest
Mikro sinüsektomi Tedavi YöntemiKıl Dönmesi erkeklerde daha çok olmakla birlikte kadınlarda da görülebilen yaygın bir hastalıktır. Kıllar en sık kuyruk sokumunda batar ve yuva yaparlar. Daha seyrek olarak, kasık, koltuk altı ve hatta göbek te bile batmak suretiyle yuva yapabilirler. Bu yuvalar sık sık iltihaplanır ve abseye neden olur. Tedavisinde ameliyatlı ameliyatsız bir çok yöntem denenmiştir.

Ameliyatsız yöntemlerden ençok bilineni kıl yuvasına fenol enjeksiyonu uygulamak suretiyle yakma tekniğidir. Bu yöntem ağrılı olması ve sık tekrar etmesi nedeniyle kullanımı sınırlıdır.

Ameliyat teknikleri :

1) yuvanın geniş çıkarılması ve açık bırakma, bu teknik uzun süreler pansuman gerektirir
2) yuvanın geniş çıkarılması gergin bir şekilde dikilmesi, bu teknik ağrılıdır, ağrı 15 gün sürebilir.
3) kıl yuvasının genişçe çıkarılması ve boşluğun kalmaması için kalçadan yeni doku kesilerek kesilen dokunun buraya getirilmesi ve dikilmesi, bu yöntem flep çevirme yöntemi olarak bilinir, bu yöntemde gereksiz yeni dokular kesilmekte ve çatal bozulmaktadır sonuçta, nüks etmektedir.

Ülkemizde cerrahlar yukarda saydığım üç yöntemden biriyle ameliyat yapmaktadırlar. Ilk defa 2004 yılında yayınlamış olduğum deri çıkarılmaksızın yapılan gerilimsiz sadece yuvayı çıkardığım çevre dokunun korudunduğu mikrosinüsektomi yöntemi dokuları tahrip etmeden, ağrısız ve iş gücü kaybına neden olmayan bir tekniktir .


Op. Dr. Hacı Mehmet ULUSAL
Genel Cerrahi
 
Üst Alt