• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Meyus nedir ?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Meyus nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 247 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Meyus nedir ?
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,697
Tepkime puanı
55
Puanları
48

İtibar:

Meyus, umutsuzluğa düşen, ümidini yitiren kimselere denir.

Arapça kökenli olan meyus, umutsuzluğu ifade eder. İnsanlar farklı duygulardan oluşan bir canlıdır. Sevindiğinde gülen, üzüldüğünde ağlayan ve ruh hali değişkenlik gösteriyor sürekli.

Bunun yanında her zaman da bir umudu vardır. Bu umudun ne olduğu bilinmez ama yaşanan hayal kırıklığı kişiyi derin üzüntüye sevk eder.

İNSAN HAYALLERİ İÇİN YAŞAR
İnsan hayalleri için yaşar çoğu zaman... Yaşamında yapmak istedikleri şeylerin belli bir sırası vardır. Bu sıralama aslında kişinin umut ettiklerinin listesidir. İnsan birden fazla şeyi elbette umut edebilir.

Peki, ya bu umutlar gerçekleşmezse?

Meyus, bahsettiğimiz insanın karakter özelliğini ve ruh halini özetleyen niteliktedir. Meyus, üzgün, kırgın, bitik, yenik, ve artık bir şeyi "Asla yapamam, beceremem"duygusunu insanda hakim kılıyor.

Günlük halk dilinde sıkça kullandığımız bir söz vardır:

"Umut fakirin ekmeğidir."

Bu sözün sözler içinde başka bir anlamı var. Aslında umut dediğimiz şeyin en net halidir. Umudu dilemektir, içinde yaşadığı toplumsal statüyü göz önünde bulundurarak umut etmenin ekmeğe dönüşmesinin isteğidir.

YA UMUT BİTERSE...
Meyus, yukarıda bahsettiğimiz anlatmaya çalıştığımız umut dalgalarını ve hallerini tek kelimeyle açıklığa kavuşturuyor. İnsanın umudunun bitmesi aynı zamanda yaşamdan da vazgeçmesi anlamında geliyor.
 
Üst Alt