• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilim Dünyasından Son Haberler kategorisinde x tarafından oluşturulan Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 31 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilim Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

ZF Teknik Sorumlu
Teknik Admin
Katılım
29 Ara 2022
Mesajlar
327
Tepkime puanı
28
Puanları
28

İtibar:

İnsanoğlunun uzaya bir adım atmasına yardımcı olacak SpaceX, Mars görevinin ilk yörünge testini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Detaylar haberimizde!

Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!


SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Super Heavy Booster önderliğinde gönderilecek olan SpaceX Starship, yörünge testine hazır.
İnsanları Ay'a ve Mars’a götürecek olan Starship gemisi, Super Heavy Booster’tan güç alacak. ‘7’ isimli sürümü sayesinde 33 farklı Raptor 2 motoru taşıyan Super Heavy Booster, uzay aracını dünyanın dışına taşıyacak.
Sayısız kriterde incelemeleri tamamlanan SpaceX Starship, ilk yörünge testini Kasım ayında gerçekleştirecek.

Test daha erken yapılabilir​

SpaceX Starship, Elon Musk’ın açıklamaları doğrultusunda Kasım ayından önce, Ekim’de bir deneme yapabilir. Ancak yine de Kasım ayı yörünge testi için daha gerçekçi bir tarih.
Starship’in yapacağı yörünge testi ise dünya etrafında bir tur atıldıktan sonra dikey olarak iniş yapması şeklinde gerçekleşecek.
post_1663966285_60867911957466.jpg

Tüm bu yörünge testinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi Musk’ın SpaceX girişimi için oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü, sizlerin de bildiği üzere bu proje bir hayli pahalı bir proje. Ayrıca insanların Mars’a seyahatini ve taşınabilmesini amaçladığından, bilim ve uzay dünyası için oldukça büyük bir adım.

250 tonu zorlayan Raptor 2 motoru​

Super Heavy Booster’ın kullandığı Raptor 2 motoru, 250 tonu zorlayabilecek kadar güçlü. Ayrıca tüm bunları yaparken oldukça hızlı bir şekilde kalkışa hazır hale gelmesi de yine en önemli özelliklerinden biri. Raptor 1’e oranla %50 daha ucuza üretilip yeniden kullanılabilir olması da yine dikkat çeken kriterler arasında.

Taşınmak 10 yıl sürecek!​

Elon Musk’ın oldukça fantastik fikirlerinden biri olan ‘Mars’a taşınma’ projesi, oldukça uzun süreli bir aksiyonu gerektiriyor. Çünkü bir toplum oluşturmak için çok sayıda insanın Mars’a taşınması gerektiğinin Musk da farkında!
Şu anda Mars’a insanları taşıyacak olan araçla ilgili her ne kadar yeni gelişmeler kaydedilse de, insanları taşımak 10 yılı aşacak. Musk’ın hesaplamalarına göre Mars’ta kendini idare edebilecek bir toplum kurabilmek için 10 yıl boyunca haftada 20 kalkış yapılması gerekiyor. Ancak tabi ki daha bunları görmek için fazla süre ve geçilmesi gereken yörünge testleri var.

 
Üst Alt