• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Laparoskopi nedir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Cerrahi kategorisinde Üye silindi 150 tarafından oluşturulan Laparoskopi nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 222 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Cerrahi
Konu Başlığı Laparoskopi nedir?
Konbuyu başlatan Üye silindi 150
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Üye silindi 150
Ü

Üye silindi 150

Guest
Laparoskopi nedir?Laparoskopi beklediğinizden daha küçük cerrahi kesiler kullanan bir ameliyat türüdür. Bu süreç adını laparoskoptan alır, küçük bir video kamera ve sonunda ışık veren ince bir araçla yapılır. Cerrah küçük bir kesi ile karnınıza bu system ile girdiğinde bir video monitörüne bakabilir ve neler olduğunu görebilir. Geleneksel cerrahide daha büyük kesilerek uygulanmak zorunludur. Özel enstrümanlar sayesinde, cerrahınızın da vücudunuzu daha fazla açması gerekmeyecektir. Dolayısıyla laparoskopi daha az kesme anlamına gelir.

"Minimal invaziv" cerrahi hakkında her hangi bir şey duydunuz mu? Laparoskopi bir çeşit Minimal İnvaziv cerrahidir. Laparoskopi önce safra kesesi ameliyatı ve jinekoloji operasyonları için kullanıldı. Sonra bağırsak, karaciğer ve diğer organlar için kullanılmaya başlandı. Son zamanlarda pankreas, safra yolu ve karaciğer cerrahları tarafından laparoskopik girişimler uygulandığı görülmektedir.

Nasıl Yapılır?

Bu sistem ortaya çıkmadan önce, hastanın karnı cerrahi işlem için 6-15 santim uzunluğunda bir kesi yapmak zorunluluğu vardı. Bu uzunluk cerrahların ne yaptıklarını görmeleri ve ne yapmaları gerektiğine ulaşmaları açısından büyük veya küçük olabiliyordu.

Laparoskopik cerrahide birkaç küçük kesi yapılır. Genellikle, her biri yarım santim uzunluğundadır (Bu yüzden bazen anahtar deliği ameliyatı olarak adlandırılır). Her açıklıktan bir tüp (trokar) girilir. Kamera ve özel cerrahi aletler bunlardan geçirilerek ameliyat yapılır.

Laparoskopik Cerrahinin Faydaları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi geleneksel yönteme kıyasla çeşitli avantajlara sahiptir.

Çünkü daha az kesi gerektirir:

Daha küçük yaralarınız olacak

Hastaneden daha çabuk çıkıyorsunuz

Yara izleri iyileşirken daha az ağrı hissedersiniz ve daha hızlı iyileşirler

Normal aktivitelerinize geri dönersiniz

Daha az iç yara izi olabilirProf. Dr. Mustafa KEREM
Genel Cerrahi
 
Üst Alt