Sohbet muhabbet sohbet
Sohbet Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

KOMPOZİSYON NASIL YAZILIR?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Komposizyonlar kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan KOMPOZİSYON NASIL YAZILIR? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 178 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Komposizyonlar
Konu Başlığı KOMPOZİSYON NASIL YAZILIR?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
32
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Kompozisyon nasıl yazılır? İyi bir kompozisyon yazımı hakkında bilmeniz gerekenler
Kompozisyon yazımı belirli kurallar etrafında şekillenen ve üzerinde dikkatle durulması gereken bir yazı türüdür. Genellikle okullarda sınav sorusu olarak öğrencilerden kompozisyon yazması istenir veyahut ödev olarak verilebilir. Peki, kompozisyon nasıl yazılır? İşte iyi bir kompozisyon yazımı hakkında bilmeniz gerekenler…


Kompozisyon nasıl yazılır? İyi bir kompozisyon yazımı hakkında bilmeniz gerekenler

Kompozisyon kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Temelinde, farklı parçaları, nesneleri veya öğeleri en iyi şekilde bir araya getirmeye ve bütünlük oluşturmaya dayanır. Özellikle edebiyatta çok tercih edilir. Öyle ki, okullarda edebiyat derslerinde ödev olarak öğrencilerden kompozisyon yazmaları sıklıkla istenir. Bunun yanında sınav sorusu olarak da sorulabilen kompozisyon, herhangi bir kurumdan burs isterken veya başvuru sırasında talep edilebilir. Peki, iyi bir kompozisyon nasıl yazılır? Haberimizin içeriğinden kompozisyon yazımı hakkında bilgilere ulaşırken dikkat etmeniz gerekenlere de bakabilirsiniz.
KOMPOZİSYON NASIL YAZILIR?
Kompozisyon yazımı öncesinde, kompozisyonun üç temel bölümden oluştuğunuz bilmeniz gereklidir. Kompozisyon, giriş, gelişme(düğüm) ve sonuç(çözüm) bölümlerinden oluşur. Bu bilginin ışığında,
  1. Konunuzu doğru seçin. Konunuz önceden belirlenmiş olabileceği gibi, sonradan araştırmanıza bağlı olarak da seçilebilir. Seçtiğiniz veya seçeceğiniz konunun sizin ilgi ve alakalarınıza ne kadar hitap ettiğini iyi bir şekilde tartın, aksi taktirde sevmediğiniz bir konu hakkında yazacağınız kompozisyon 'zorlama' olacaktır.
  2. Taslak oluşturun. Konu seçiminin ardından, seçtiğiniz konuyu ne şekilde yazacağınızı ve nelerden yararlanacağınızın taslağını oluşturun. İsterseniz bir kağıda yazarak, isterseniz zihninizde bu taslağı kurun. Bir düşünce taslağı yaratarak yazım işlemini kolaylaştırabilirsiniz.
  3. Kompozisyonun giriş bölümünde, ana fikrinizi içeren bir cümle kurmaya özen gösterin. Öyle ki, kuracağınız bu cümle kompozisyonunuzun ana fikrini oluşturan nitelikte olsun. Giriş bölümünde, kısa ve öz bilgi vermeye dikkat edin.
  4. Gelişme bölümünü uzun tutmaya çalışın. Konunuzun ana hatlarının şekilleneceği gelişme bölümünü mümkün olduğunca uzun tutmaya çalışın, düşüncelerinizin ana hatlarını içeren bilgiler gelişme bölümünde olacağından bu kısma titizlikle özen gösterin. Unutmayın ki, gelişme bölümü "ne olacak?" diye merak edilen bölümdür.
  5. Sonuç bölümü, adından anlaşılacağı üzere sonuç kısmıdır. Gelişme bölümünde anlattıklarınızı kuvvetlendirecek argümanlar kullanın. Kısa tutmaya çalışın ve düşüncenizi özetleyen ana cümlelere dikkat çekin. Çıkarılan ana düşünce bu kısımda okuyucuya aktarılır.
 
Üst Alt