• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Kitabu,t-Tevbe

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dualar kategorisinde Linux tarafından oluşturulan Kitabu,t-Tevbe başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 111 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dualar
Konu Başlığı Kitabu,t-Tevbe
Konbuyu başlatan Linux
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Laufey

Linux

Emektar Üye
Web sitesi
www.uguragdas.com.tr
İsim
Uğur
Memleket
75 ARDAHAN
Takım
Galatasaray
Burç
Aslan
Mesleği
Konut Yönetim Müdürü

İtibar:

Kitabu,t-Tevbe
Bismillahirrahmanirrahim​
Muhakkak hamd Allah,a mahsustur. O,na hamd ederiz. O,ndan yardım ister ve mağfiret dileriz. Nefizlerimizin şerrinden ve kötü amellerimizden Allah,a sığınırız. Allah kime hidayete erdirirse, artık onu saptıracak yoktur. Kimi de saptırırsa, artık onu hidayete erdirecek olmaz.

Şahadet ederim ki Allah,tan başka ilah yoktur. O tektir ve O,nun ortağı yoktur. Ve yine şahadet ederim ki Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem O,nun kulu ve rasülüdür.

Ey İman edenler! Allah,a nasuh bir tevbe ile tevbe edin. (Tahrim 66/8)

1- Ömer b. el-Hattab şöyle demiştir: Bu tövbe günah işleyen hemen ardından tevbe eden ve bir daha o işi yapmayı o günaha dönmeyi istemeyen kimsenin tevbesidir. ( Beyhaki el-Adab (s.590) Şuabu,l-İman (6535) es-Sünenu,l-Kebir (18938)

2- İbn Mes,ud şöyle demiştir: Tevbe,i-nasuh kulun günahı için tevbe etmesi bir daha kesinlikle o günaha dönmemesidir. (Beyhaki el-Adab (.s590) es-Sünenu,l-Kebir (18939)

3- Said b. el-Müseyyeb Allah çokça tevbe eden kullarını effeder (İsra 17/25) ayeti ile ilgili şöyle demiştir: O önce günah işleyip sonra tevbe eden yine günah işleyip sonra tevbe eden sonra yine günah işleyip sonra tevbe eden kimsedir. Beyhaki el-Adab (1029) Şuabu,l-İman (6589)

Hafız İmam Beyhaki dedi ki: Ebu Hureyre Ukbe b. Amir ve Enes b.Malik,ten rivayet edildiğine göre Nebi sallallahu aleyhi ve sellem Allah,ın mağfiretinin günah işleyen sonra ondan tövbe eden sonra yeniden günaha dönen ancak yine ondan tövbe eden kimse için olduğunu bildirmiştir. Günahkar kulun ilgili ayetler haberler Allah,ın rahmeti ve şefaate dair delillerden dolayı tevbe etmede aceleci davranması ve işi ağırdan almaması gerekir. Ancak kişi tevbeden mahrum olan kimselerdense bu tür ayet ve haberlerin fazlalığının ona bir faydası olmaz. Kul ümidini kesemez. Çünkü Allah,ın rahmeti ve şefaatinden ümit kesmek büyük günahlardandır. Kişi her daima korku ve ümit içerisinde olmalı ve Allah,ın rahmetini ummalı azabından korkmalıdır. Beyhaki el-Adab (s.595-596)

Dönerler diye (el-Araf:168) ayetini İbrahim Tevbe ederler diye açıklamıştır. (İbn Ebi Şeybe Musannef (34717)

4- Abdullah b.Abbas (r.a) şöyle demiştir: Kureyşliler Nebi sallallahu aleyhi ve sellem,e bizim için Allah,a dua et. Safa,yı bize altına dönüştürsün biz da sana iman edelim dediler. Allah Rasulü: Dediğinizi yapacakmısınız buyurdu. Onlar evet dediler. Allah Rasülü dua edince Cebrail (a.s) ona gelip: Şüphesiz şanı yüce ve mübarek olan Allah,ın sana selamı var.O: Dilersen Safa altın oluverir ama bundan sonra kafir olanı alemler arasında hiç kimseyi azaplandırmayacağım bir şekil de azaplandıracağım. Dilersem de onlara tövbe ve rahmet kapısını açık tutarım dedi. Allah Rasülü: Hayır tövbe ve rahmet kapısı buyurdu.

Hakim Müstedrek (7675: dedi ki: Senedi Sahih,tir) Ahmed b.Hanbel Müsned (2086: Ahmed Şakir dedi ki: İsnadı Sahih,tir) Heysemi Mecmau-z-Zevaid (7/53) Munziri Terğib (4/121: Şeyh Elbani dedi ki: Sahih,tir) İbn Kesir el-Bidaye (3/50) Beyhaki es-Sünenu,l-Kebir (16293) Elbani Silsiletü,l-Ehadisi,s-Sahiha (3388: dedi ki: Müslim şartı üzere Sahih,tir)

5- Ebu Musa el-Eş,ari,den rivayet edildiğine göre Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: Allah Teala elini gündüz vakti günah işleyenlerin tevbesini kabul etmek için geceleyin açar. Geceleyin günah işleyenlerin tevbesini kabul etmek için de gündüz vakti elini açar. Bu durum güneşin batıdan doğacağı güne kadar devam eder.

Beyhaki el-Adab (1026) Beyhaki es-Sünenu,l-Kebir (15170) Ahmed b.Hanbel Müsned (19092) İbn Mende et-Tevhid (466) İbn Huzeyme Tevhid (1/176) İbn Kesir Tefsir (6/130: dedi ki: Sahih,tir) Elbani Sahihu,l-Camiu (1871: dedi ki: Sahih,tir)

6- İbn Ömer,den rivayet edildiğine göre Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: Ey iman edenler! Rabbinize tövbe edin. Nitekim ben de her gün yüz defa O,na tevbe ediyorum. (Beyhaki el-Adab (s.591) Elbani Sahihu,l-Camiu (3005 dedi ki: Sahih,tir)

7- Bize Süfyan b.Uyeyne Abdulkerim el-Cezeri,den tahdis etti. O Ziyad b.Ebi Meryem,den o Abdullah b.Muğaffel,den şöyle dediğini nakletti: Ben ve babam Abdullah b.Mesud (r.a),un yanına girdik. Babam ona: Nebi sallallahu aleyhi ve sellem,i: Pişmanlık bir tövbedir buyurduğunu dinledin mi dedi. Abdullah b.Mesud (r.a) Evet ben onu: Pişmanlık bir tövbedir buyururken dinledim dedi.

Hakim Müstedrek (7686: dedi ki: Senedi Sahih,tir) İbn Mace (4250 Elbani dedi ki: Sahih,tir) Ahmed b.Hanbel Müsned (3437) İbn Hibban Sahih (618) Beyhaki es-Sünenu,l-Kebir (18931) İbn Ebi Şeybe Musannef (27180) İbn Hacer Askalani Fethu,l-Bari (13/479: dedi ki: Hasen) Elbani Sahihu,l-Camiu (6802: dedi ki: Sahih,tir)

8- Ebu Hüreyre,den rivayet edildiğine göre Allah Rasülü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: Canım elinde olan Allah,a yemin olsun ki eğer siz günah işlemeseydiniz. Allah Teala sizi siler yerinize günah işleyen bunun hemen ardından bağışlanma dileyen ve Allah,ın da günahlarını bağışladığı bir başka topluluk getirirdi.

Beyhaki el-Adab (1028) Ahmed b.Hanbel Müsned (7883) Taberani ed-Dua (1694) İbn Teymiyye Minhacu,s-Sünne (2/431: dedi ki: Sahih,tir) (1694) Elbani Sahihu,l-Camiu (7074: dedi ki: Sahih,tir)

9- Abdullah b. Amr (r.a),dan rivayete göre Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Şayet kullar günah işlemeyecek olsalardı aziz ve celil olan Allah günah işleyecek sonra da günahlarını kendilerine bağışlayacağı kimseler yaratırdı. O Gafur,dur Rahim,dir.

Hakim el-Müstedrek (7697) Taberani el-Mucemu,l-Evsat (2/123) Elbani Silsiletü,l-Ehadisi,s-Sahiha (967: dedi ki: İsnadı Hasen) Sahihu,l-Camiu (5243: dedi ki: Sahih,tir)

10- Enes b.Malik (r.a),dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Bütün Ademoğulları çokça hata eder. Hata edenlerin en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.

Hakim el-Müstedrek (7691: dedi ki: Senedi Sahih,tir) İbn Mace Sünen (4249: Elbani dedi ki: Hasen) Darimi Sünen (2645) Ebu Yala Müsned (2893) Abd b.Humeyd Müsned (1205) Beyhaki Şuabu,l-İman (6623) İbn Hibban el-Mecruhın (946) İbn Asakir et-Tevbe (11) İbn Hacer Buluğu,l-Meram (439: dedi ki: İsnadı Kavi) Bin Baz Feteva (2/27: dedi ki: Sahih,tir) Elbani Sahihu,l-Camiu (4515: dedi ki: Hasen)

11- Ebu Hüreyre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem dedi ki: Kul bir günah işlediği zaman kalbine siyah bir nokta düşer.Bu kişi bundan vazgeçer ve istiğfar ederse kalbi parlar. Eğer günahına devam ederse o siyah nokta daha da büyür.Daha da devam ederse siyah nokta beyazlığı kaplayıncaya kadar büyür. Bu nokta da Yüce Allah,ın: Hayır bilakis onların işlemekte oldukları kalplerini kirletmiştir. (Mutaffifin:14) ayetinde buyurmuş olduğu kirdir.

İbn Hibban Sahih (938-2857) İbn Batta el-İbane (552) Münziri Terğib (2/384: Elbani dedi ki: Hasen) Elbani Sahihu,l-Camiu (1670: dedi ki: Hasen) Mukbil Sahihu Müsned (1449: dedi ki: Hasen)

12- İbn Ömer Nebi sallallahu aleyhi ve sellem,in şöyle buyurduğunu bildirir: Yüce Allah kulunun tevbesini can boğaza dayanmadıkça kabul eder.

Tirmizi (3488 dedi ki: Hasen Garib: Elbani dedi ki: Hasen) Ahmed b.Hanbel Müsned (5992) İbn Hibban Sahih (634) Hakim el-Müstedrek (7724: dedi ki: Hadis Sahih,tir) Ebu Yala Müsned (5555) Beğavi Şerhu,s-Sünne (1292: dedi ki: Hasen Garib) Ebu Nuaym Hilye (6991) İbn Asakir et-Tevbe (8) Münziri Terğib (4/121 Elbani dedi ki: Hasen) Acluni Keşfu,l-Hafa (1/288: dedi ki: İsnadı Hasen) Ahmed Şakir İmam Ahmed Müsned (9/161: dedi ki: İsnadı Sahih,tir) Elbani Sahihu,l-Camiu (1903: dedi ki: Hasen)

13- Ukbe b.Amir (r.a),dan rivayet ettiğine göre bir adam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem,e gelerek: Ey Allah,ın Rasülü bizden birimiz bir günah işler dedi. Aleyhine yazılır buyurdu. Sonra ondan dolayı mağfiret diler tövbe ederse.? dedi. Allah Rasülü: Günahı ona bağışlanır ve tövbesi kabul edilir. buyurdu Adam: Peki ya dönüp tekrar günah işlerse dedi. Allah Rasülü: Onun aleyhine yazılır ve siz usanıncaya kadar Asla usanmaz buyurdu.

Hakim el-Müstedrek (7732: dedi ki: Senedi Sahih,tir) Taberani Mucemu,l-Evsat (8/298) Heysemi Mecmau,z-Zevaid (10/203: dedi ki: İsnadı Hasen)

13- Ebu Said el-Hudri (r.a),dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Şeytan: Rabbim izzetin hakkı için yemin ediyorum ki ruhları cesetlerinde bulunduğu sürece kullarını azdırmayı aralıksız sürdüreceğim dedi. Şanı yüce ve mübarek Rabbimiz de: İzzetim ve celalim hakkı için ben de onlar benden mağfiret diledikleri sürece onlara günahlarını bağışlayacağım buyurdu.

Hakim el-Müstedrek (7746: dedi ki: Senedi Sahih,tir) Ahmed b.Hanbel Müsned (11019) Ebu Yala Müsned (1392) Beğavi Şerhu,s-Sünne (1278) İbn Hacer Tahriçu-Mişkat (2/449: dedi ki: Hasen) Elbani Silsiletü,l-Ehadisi,s-Sahiha (1/212) Elbani Tahriçu-Mişkat (2283: dedi ki: Hasen)

14- Ebu Zerr (r.a),dan o Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem,den o mübarek ve yüce Allah,tan şöyle buyurduğunu nakletti: Kullarım, sizler gece gündüz günah işleyenlersiniz. Ben de hiç aldırmadan günahları mağfiret edenim. Bu sebeple benden mağfiret dileyin,ben de size mağfiret edeyim.Kullarım yemek yedirdiklerim müstesna hepiniz açsınız. O halde benden size yemek yedirmemi isteyin, size yedireyim.Kullarım kendisini giydirdiklerim dışında hepiniz çıplaksınız. O halde benden sizi giydirmemi isteyin, ben de sizi giydireyim. Kullarım ilkinizden sonuncunuza,insanınızdan cininize kadar hepiniz aranızda en takvalı adamın kalbi gibi bir kalbe sahip olsanız bu benim mülkümde hiç bir şeyi arttırmaz. Kullarım ilkinizden sonuncunuza insanınızla cininizle aranızda en günahkar adamın kalbi gibi bir kalbe sahip olsanız bu benim mülkümden hiçbir şey eksiltmez. Kullarım ilkinizden sonuncunuza insanınızdan cininize kadar hep birlikte bir düzlükte toplanıp bir araya gelseler ve benden dilekte bulunsalar ben de aralarından her bir insana dilediğini verecek olsam bu benim mülkümden bir şey eksiltmez. Kullarım bunlar sizin amellerinizdir. Ben onları sizin için tamamıyla tespit ediyorum. Bu sebeple hayır bulunanız yüce Allah,a hamdetsin. Bundan başkasını bulan ise kendisinden başkasını kınamasın.

Hakim el-Müstedrek (7682: dedi ki: Buhari ve Müslim şartı üzere Sahih bir hadistir) Beyhaki es-Sünenu,l-Kebir (10632) Beyhaki Şuabu,l-İman (6583) Beyhaki el-Adab (835) Zehebi Tarihu,l-İslam (325) Buhari Edebu,l-Müfred (489: Elbani dedi ki: Sahih,tir) Ebu Nuaym Hilye (5/114: dedi ki: Sahih,tir) İbn Teymiyye Feteva (11/261: dedi ki: Sahih,tir) Elbani Sahihu,l-Camiu (4345: dedi ki: Sahih,tir)

Laufey

ZF Kullanıcı Sorumlusu
Emektar Üye

İtibar:

Teşekkürler

Üst Alt