• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Kibar olayım derken öldü

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tuhaf Gerçekler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Kibar olayım derken öldü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 553 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tuhaf Gerçekler
Konu Başlığı Kibar olayım derken öldü
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,697
Tepkime puanı
55
Puanları
48

İtibar:

Tycho Brahe, asıl adıyla Tyge Ottesen Brahe (d. 14 Aralık 1546, Scania – ö. 24 Ekim 1601, Prag), Danimarkalı bir simyacı, matematikçi astronom ve astrologdu. Kendisine özgü bir güneş sistemi modeli oluşturmasının yanında önemli gözlemlerde bulundu.

Tycho aceleci, hoşgörüsü olmayan, utanmazlık derecesinde bencil, çoğu zaman da acımasız bir adam olarak bilinir fakat aynı zamanda zeki, kibar ve çalışkandı. Mektuplarında, evcil bir kuzey geyiği beslediği, bu geyiğin bir ziyafet sırasında aşırı bira içerek fazla alkol alması sonucu merdivenlerden düşerek öldüğü ifade edilmektedir. Brahe 1601’de 55 yaşındayken böbrek iltihabından ansızın öldü. Kralın katıldığı bir ziyafette, kraldan önce sofrayı terk etmeyi ayıp saydığı için uzun süre tuvalete gidememiş ve ardından gelişen böbrek iltihabı sonucu 11 gün içerisinde hayatını kaybetmiştir. Johannes Kepler Brahe’nin ölümünden önce uzun süre asistanlığını yapmıştı ve Brahe öldüğünde tüm mirası ona kaldı.

Kepler’in onu zehirlediği söylentileri yayılsa da 2000’li yıllarda Brahe’nin mezarı açılıp doku örnekleri alındığında ölüm nedeninin idrar kesesi iltihabı ve buna bağlı olarak idrar kesesinin patlaması olduğu belirlendi.
 
Üst Alt