• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Kedi Bakmanın Püf Noktaları

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hayvanlar Alemi kategorisinde Dolunay tarafından oluşturulan Kedi Bakmanın Püf Noktaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 196 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hayvanlar Alemi
Konu Başlığı Kedi Bakmanın Püf Noktaları
Konbuyu başlatan Dolunay
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Didem

Dolunay

Administrator
ForumAdmin
ZFN Sahibi
Katılım
9 May 2023
Mesajlar
26,514
Tepkime puanı
19
Puanları
38
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hali
vtEvVy
Mesleği
System Administrator

İtibar:

Kedi Bakmanın Püf Noktaları

Evcil hayvanlar içerisinde evde yaşamaya en uygun canlılardan biri olan kedi, zarif ve kendinden emin yürüyüşleri, sıcak kanlılığı ve sevimliliği ile sizde sahip olma duygusu uyandırıyor olabilir. Evde canlı bakımının çeşitli zorlukları olduğu bilinmeli ve evcil hayvan edinmeden önce bu zorluklar düşünülüp buna göre karar verilmeli. Tuvalet ihtiyacını evde karşılayan, dışarı çıkartıp gezdirmek gibi bir zorunluluğa sahip olmayan kediler en çok tercih edilen seçenektir.*

Milattan öce 1600'lü yıllardan beri kedilerin insanlar ile birlikte iç içe yaşadığı biliniyor. Erkek kediler yavru halde iken sahipleriyle yakınlık kurmaya bayılırlar. Oysa ileriki zamanlarda kendilerini geri çekerek sevgi ihtiyaçlarını alenen göstermekten hoşlanmazlar. Oysa dişi kediler yavru halde iken daha uzak kalmayı tercih ederler. Zaman içinde güven sağladıktan hemen sonra ise sahiplerinin yanından ayrılmayan sevgi yumağı haline dönüşebilirler.

Eğer kedi tüyü alerjisi gibi bir sıkıntınız yoksa ve gerçekten bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ona evinizde yaşam hakkı sunmaya ve kedi tüyüne hazırlıklı olmanız gerekiyor. Özellikle bahar dönemlerinde bol bol tüy döken kediler, bu konuya tahammül edemeyen kişiler için doğru bir tercih olmayacaktır.

Evde Kedi Beslemek
Birçok insan evde kendi tükettiği besinler ile kedilerini beslemektedirler. Oysa bu, kedinin sağlığı için hiç de hoş olmayan bir beslenme şeklidir.

Kedi-Bakmanin-Puf-Noktalari_metin1.png


Kuru mama ya da yaş kedi maması ile beslenmesi gereken kedi bu beslenme tarzından uzaklaştığı anda hastalanabilir ya da tüy dökmesi yüksek oranda yaşanamaya başlayabilir. Protein, vitaminve mineral değerleri yüksek mamaları seçmelisiniz. Aksi takdirde kediniz normalden fazla besin tüketerek kilo problemi yaşayabilir.

Tırnak Kesimi

Kedi-Bakmanin-Puf-Noktalari_metin2.png


Veterinerde tırnak kestirimi yaptırabilirsiniz ama eğer vaktiniz kısıtlı ise bu işi siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Kediniz uyurken yavaşça patisine bastırarak tırnakların dışarı çıkmasını sağlayabilir ardından bir makas ile tırnakları ucundan kesebilirsiniz. Eğer çok dipten keserseniz kedinizin ölümüne neden olabilirsiniz. Bu işi ilk kez yapacaksanız öncelikle sadece ucundan kesmeyi denemelisiniz.

Kedinizin Aşı Takvimini Takip Edin
Kedinizi sahiplendiğiniz ilk gün karma aşının ilk dozunu yaptırmalısınız. 20. Gün karma aşının 2. Dozunu yaptırmalısınız. 27. Gün ise kuduz aşısını yaptırmanız gerekmektedir. Her yıl periyodik olarak tekrarlanması gereken kuduz ve karma aşısı, ense köküne 3 ayda bir dökülen parazit damlası ile devam etmelidir.

Kedi Kumunu Ve Mamasını Hep Aynı Yerde Tutun
Kediniz ilk başlarda evin çeşitli yerlerinde kendine ait bir alan belirlemek isteyecektir. Bu alanı siz ona en başından sunarak hem temizlenmesi kolay bir ortam hem de ona ait bir yer sağlamış olacaksınız. Dışkılarını yapacağı yerlerin temiz olmasını isteyen kedilerin kumlarını sık sık değiştirdiğiniz takdirde istenmeyen kazaların da önüne geçmiş olacaksınız. Mama ve su kapların temiz olması, düzenli zamanlarda mama koymak kedinizin yeme alışkanlığını da düzene sokacaktır.
 

Didem

Özel Üye
Katılım
13 Ara 2020
Mesajlar
1,957
Tepkime puanı
16
Puanları
8

İtibar:

Teşekkürler
 
Üst Alt