• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Kaktüs Bakımı ve Çeşitleri

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Çiçek Yetiştirme kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Kaktüs Bakımı ve Çeşitleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 655 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Çiçek Yetiştirme
Konu Başlığı Kaktüs Bakımı ve Çeşitleri
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Kaktüs Türleri / Kaktüs Yetiştirme ve Kaktüs Bakımı Püf Noktaları
Evde, ofiste, mutfakta hatta doğal mekanlarda büyüyebilen kaktüs çiçeğini, her alanda süsleme için kullanabilirsiniz. Bakımı da oldukça kolay ve zahmetsiz olan kaktüs çiçeği hakkında hazırlamış olduğumuz makalede “Kaktüs ne zaman çiçek açar, Kaktüsün çiçek açması için ne yapmalı, Kaktüs kaç günde bir nasıl sulanır, Kaktüs çürümesi, Kaktüs yetiştirmenin püf noktaları” gibi kaktüs hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar.
Kaktüs Türleri / Kaktüs Yetiştirme ve Kaktüs Bakımı Püf NoktalarıKaktüs çiçeği aslında doğada çöl ortamında susuzluğa dayanabilen bir bitki türüdür. Kolay bakımları ve estetik yapıları bilinen kaktüsler için gerekli ortam hazırladığınız sürece çok uzun süre canlı kalabilirler. Dikenli ve dikensiz (sukulentler) olmak üzere iki gruba ayrılırlar.
Kaktüs Türleri / Kaktüs Yetiştirme ve Kaktüs Bakımı Püf Noktaları


Kaktüs İçin Hangi Toprak Çeşidi Kullanılmalıdır?
Çöl bitkisi olarak bilinen kaktüsler suyu sevmezler. Bu sebeple torf karışımı su depolayan toprak çeşidinde kaktüs yetiştirmeye çalışırsanız bitkiniz kısa süre içinde çürümeye başlayacaktır. Kaktüsler için perliti bol kalın ve ince kum karışımı toprakta daha verimli ve uzun yaşarlar. Bu toprak çeşidi kaktüsün köklerinin rahat etmesini sağladığı gibi suyun da hızlı bir şekilde süzülmesini sağlarlar.
Kaktüs Gübreleme Nasıl Yapılır?
Tüm bitkiler gibi kaktüsler de vitamine ihtiyaç duyarlar. Bunun için özel olarak hazırlanan kaktüs vitaminlerini kullanabilir bitkinizin daha canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle nisan ve mayıs aylarında verilmesi gereken vitamin verildiğinde bitkinin ömrünü uzatabilir, dayanıklılığını arttırabilirsiniz. Kaktüsler sonbahar ve kış aylarında uyku döneminde olurlar. Şayet vitamin vermeniz gerekiyorsa bu uyku dönemlerinde vermemeye özen göstermelisiniz.
Kaktüs Türleri / Kaktüs Yetiştirme ve Kaktüs Bakımı Püf Noktaları

Kaktüs Ne Zaman Çiçek Açar?
Evlere estetik bir görünüm katan kaktüs bitkisinin rengârenk çiçek açar. Hatta kimi botanik bilimcilere göre 40 çeşit çiçek açan kaktüslerin çiçek açma dönemi vardır. Çiçekleri genellikle boru, huni veya çan şeklinde olan kaktüsler yavru olduğu dönemde çiçek açmaz. Yetişkin dönemine eriştiğinde çiçek açmaya başlarlar. Kaktüsün çiçek açmasını istiyorsanız biraz sabırla ve özverili bir şekilde bakımına devam etmeli onu bir canlı gibi görüp ihmal etmemelisiniz.
Kaktüs Bakımı Nasıl Olur?
Kaktüs her tarafı dikenli bir bitki türüdür. Ne çok fazla bakım ister, ne de su… Bu sebeple bitkiler içerisinde yetiştirmesi en kolay bitkidir.
Kaktüs Türleri / Kaktüs Yetiştirme ve Kaktüs Bakımı Püf Noktaları

Kaktüs Bitkisi Ortam Isısı Nasıl Olmalıdır?
Bir çöl bitkisi olan kaktüs ısıya karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir. Bu nedenle kaktüsü evinizde bakıyorsanız, evin güneş alan kısımlarında tutmanız gerekir. Diğer taraftan, kaktüs soğuk havalara karşı da oldukça dayanıklı bir bitkidir. Hava soğudu, güneş görmüyor düşüncesi ile ortamın ısısını arttırmanıza hiç gerek yoktur. Fakat gelişimini yani çiçek açmasını istiyorsanız mutlaka güneş görmesini sağlamalısınız
Kaktüs Bitkisi Sulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Suya ihtiyaç çok fazla duymayan kaktüse su verme işlemini toprağına bakarak tamamlayabilirsiniz. Şayet toprak çok kurumuşsa sulamanız bitkinin yararına olacaktır. Bunun için bitkinin haftada bir bol su verilmesi faydalı olacaktır. Bu arada saksının altında bulunan tabak kısmına biriken suyun boşaltılması önemli bir ayrıntıdır.
Kaktüs Türleri / Kaktüs Yetiştirme ve Kaktüs Bakımı Püf Noktaları

Kaktüsün Çoğaltılması Nasıl Olmalıdır?
Kaktüsün çoğaltılması kökten ayırma yöntemi ile yapılır. Yani kaktüsü saksısından çıkardıktan sonra diğer saksının içerisine koymanız gerekir. Kökünden ayırmış olduğunuz bitkinin diğer saksıya uyumu hızlı olacak ve büyümeye başlayacaktır. Bu işlemi yazın yapmanız doğru olacaktır. Çünkü kışın bu bitki dinlenmeye çeker kendisini.
Kaktüs Bitkisi Bakımı Püf Noktaları
 • Saksıya dikilen kaktüse 1, 2 gün boyunca su vermemelisiniz. Su verildiği zaman köklerin ıslak kalınca çürümesine neden olursunuz.
 • Kaktüs köklerinin ıslak kalıp çürümemesi için toprağın nemli olması yeterlidir.
 • Kaktüsün güneş gören ve hava alabilen bir konumda olmasına dikkat gösterin.
 • Çok fazla güneşte bırakılmamalıdır. Arada bir güneş alan yerde tutulması bitkinin sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.
 • Kaktüs toprağının kumlu olmasına, ya da özel kaktüs toprağından kullanabilirsiniz. Toprağın içerisine ponza taşı karıştırabilirseniz çok verimli ve sağlıklı bir büyüme elde edersiniz.
 • Kaktüs türlerinin birçoğu güneşe ihtiyaç duyarlar. Fakat genç kaktüsleri yarı güneşli bir yerde tutmak ve daha sonra güneşe çıkarmak en doğru seçenektir. Genç kaktüslerin yaz ayında sürekli güneş altında kalması yanmasına sebebiyet verebilir.
 • Toprak ihtiyacı en az olan bitki türlerinden kaktüsün çoğaltılma işlemi yapılırken bahar ayları en uygun zamanlardır. Taşıma işlemi yapılırken kırılgan köklerini kırmamaya özen göstermelisiniz.
 • İlkbaharda haftada bir sulanması gerekir. Bu su bir nevi can suyu gibi büyümesini sağlayacaktır. Sulama işlemini sabah erken ya da akşam geç saatlerde yapabilirsiniz. Sula¬ma işlemini mümkünse üstten değil, alttan yapmalısınız. Kaktüsün saksının orta kısmında su birikmeden sulanması gerekmektedir. Ve alt tabağında biriken suyun mutlaka dökülmesi gerekmektedir. Su olarak musluk suyu klorlu olduğundan kaktüsün büyümesine mani olabilir.
 • Tozlanmış kaktüsler verimli ve sağlıklı gelişim göstermezler. Şayet bitkiniz tozlandı ise mutlaka o tozlardan arındırmalısınız.

Kaktüs Türleri / Kaktüs Yetiştirme ve Kaktüs Bakımı Püf Noktaları

DİKKAT!
Kaktüsünüze yılda 1 kez vitamin desteği verin. Işık miktarı yetersiz gelirse büyümenin biçimsiz olabileceğini göz önünde bulundurun. Bu arada kaktüsünüzle ilgili işlemleri yaparken elinize kalın bir eldiven giymeyi ihmal etmeyin.
Kaktüs Yaprağı Sağlık Açısından Faydalı Mı?
Fransa ve Viyana devlet üniversitelerinde yapılan bir araştırmada kaktüsün yapraklarının dikkatli bir şekilde tüketildiğinde birçok hastalığa çare olduğu bildirilmiştir. Araştırmanın doğruluğunu teyit edememiş olsak da yapılan açıklama da kaktüsün faydaları şöyle sıralanmıştır.
 • Mide ve bağırsakta oluşan iltihabı giderici bir özelliği vardır.
 • Beyin hücrelerini onaran ve yenileyen maddeler barındırmaktadır.
 • Metabolizmayı hızlandıran bir bitkidir.
 • Kanserin vücuda yayılmasını önleyecek kadar etkili mineraller taşımaktadır.
 • Kan şekerini düzenler, diyabetten korur.
 • Kolesterol seviyesini dengelediği, kalp hastalıkları riskini azalttığı
belirtilmiştir.
Kaktüs Türleri / Kaktüs Yetiştirme ve Kaktüs Bakımı Püf Noktaları

Kaktüs Radyasyon Emer Mi?
Kaktüs bitkisinin radyasyon emdiği ve bu nedenle ofis ortamlarında sıkça bulunması gerektiğini çoğumuz duymuşuzdur. Fakat bu konu ile ilgili bilimsel hiçbir çalışma olmamıştır. Radyasyonu daha çok su emer, kaktüs de suyu barındıran bir bitkidir. Bu durumdan dolayı böyle bir ilişki kurulmuş olabilir diye düşünüyoruz. Fakat kaktüsün ofis içerisinde bilgisayarın yanına yakın bir yerde durması sadece estetik açıdan masanın şık durmasını sağlayabileceğini söyleyebiliriz.
 
Üst Alt