• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Mobil iPhone Dinamik Ada Özelliği Eski Cihazlarda Nasıl Çalışır?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Apple İPhone - IOS kategorisinde x tarafından oluşturulan iPhone Dinamik Ada Özelliği Eski Cihazlarda Nasıl Çalışır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 174 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Apple İPhone - IOS
Konu Başlığı iPhone Dinamik Ada Özelliği Eski Cihazlarda Nasıl Çalışır?
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

iPhone dinamik ada özelliği eski cihazlara getirilebiliyor. Bunun için yapılması gerekenleri sizler için paylaştık. Umarız işinize yarar.

iPhone Dinamik Ada Özelliği Eski Cihazlarda Nasıl Çalışır?


Apple, iPhone 14 serisi ile beraber dynamic island yani dinamik adayı duyurmuştu. Bu özellik ile beraber kullanıcılar, daha farklı bir ekran ile karşılaşmıştı. Bilindiği üzere ekranın içine gömülü bir kamera bulunuyor. Şirket, bu kameranın güzel durması için böyle bir adım attı. Atılan bu adımın gayet başarılı olduğunu söylememiz gerekiyor. Yeni özelliğin güncel modeller desteklemesi sebebiyle eski iPhone kullanıcıları da özelliği istiyor. Bunun için bir uygulama geliştirildi.


Dinamik ada özelliği nedir?​

Dynamic island, Apple’ın iPhone 14 cihazlarında geliştirdiği bir alan. Bu alanda yer alan kamera sebebiyle ekrana özel bir tasarım yapıldı. Kameranın çevresini kaplayan ada görünümündeki bu alan, bazı özelliklere sahip. Örneğin buradaki şekil üzerinde saat görünüyor. Bunun yanı sıra müzik çalarken de dinamik ada özelliğinden faydalanılabiliyor. Bu gibi pek çok alanda dynamic island özelliği kullanılabiliyor.

Dinamik ada özelliği destekleyen modeller​

Dinamik ada özelliğini destekleyen cihazlar iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max. Bu cihazların dışındaki ürünler, bu özelliği desteklememekte. Buna ek olarak iOS 16 sürümünün gerekliliğinden bahsedelim. Bu özellikten yararlanmak isteyen kullanıcılar için bir yazılım geliştirildi. Bu yazılım sayesinde dynamic island özelliği kullanılabilir oluyor.

iPhone dinamik ada özelliğini eski telefon modellerinde kullanın​

Yeni özelliği kullanmak için iOS 16 işletim sistemi gerekli olduğunu açıklayalım. Eğer cihazını iOS 16 desteğine sahip ise bu özellikten yararlanmanız mümkün. Yeni geliştirilen uygulamanın adı DynamicCow olarak adlandırılmakta. Bu uygulama, MacDirtyCow açığını kullanıyor. Ayrıca bu uygulamayı çalıştırırken jailbreak gerekmediğini de ifade edelim.

post_1673685547_14982106581559.jpg

Uygulamayı kurmayı anlatmadan önce bilinmesi gereken bir detay var. Bu uygulama iPhone 11’de soruna yol açmakta. Ekranın üst kısmında kırmızı bir çubuk yer alıyor. Bu çubuk, estetik açıdan sorun oluşturmakta. Bu hatanın mevcut olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca özelliği kaldırmak isterseniz öncelikle dinamik ada özelliği kapatılmalı. Aksi takdirde problem oluşur.

Eski cihazlara dynamic island kurma adımları​

Bu uygulamayı kullanırken sorumluluğun kullanıcıya ait olduğunu vurgulamak gerekir. Yazılımın ne kadar güvenli olduğunu bilemeyiz. iPhone dinamik ada özelliğini kurmak için aşağıdaki adımları takip edin.

  1. AltServer adlı uygulamayı Windows veya MacOS destekli bilgisayara kurun.
  2. Uygulamayı kurduktan sonra AltServer’i başlatın.
  3. Mail eklentisini kurup mail tercihlerinden etkinleştirin.
  4. iPhone cihazınızı bilgisayara bağlayın.
  5. AltServer uygulamasına gelerek AltStore’u kurun. Ardından iPhone cihazınızı seçin.
  6. Telefona eklenen uygulamayı açıp Apple hesabınıza giriş yapın.
  7. Telefona DynamicCow’u indirmek için Github'a girin.
  8. AltStore uygulamasını başlattıktan sonra “My Apps” sayfasına girin.
  9. Bu ekranda yer alan artı simgesine dokunun. Ardından indirilen “DynamicCow.ipa” dosyasını kurun.
  10. Yüklenen uygulamayı başlattıktan sonra telefon modelinize göre model seçimi yapın. Sonrasında “enable” seçeneğine basın. Bu adımlar neticesinde özellik aktif hale geliyor.


 
Üst Alt